Par latvieša etnopsiholoģisko portretu jātop zinātniskam pētījumam

Šveiciešu mākslinieka Rūdolfa Šorno mēģinājums iemācīties kļūt par latvieti aizrāvis arī pašus latviešus tikt skaidrībā par savu īsteno seju. Akadēmiķis Jānis Stradiņš cer, ka šī interese modinās arī zinātniekus pētījumam, kurā mēs ieraudzītu latvieša etnopsiholoģisko portretu.

Nav nekāds jaukais

"Es vēlreiz ieskatos latvieša tēlā, ko šeit esmu devis, un man jāatzīst, ka tas nav nekāds jaukais. Neattīstīti, notrulināti viņu lielum lielais vairums maldās pa dzīvi un nezina augstāku laimi kā ar veselu muguru paēsties pelavu maizes, nezina citu drosmi kā pacelt acis uz lielskungu, nezina citu gudrību kā neatļaut sevi pieķert zādzībā. Lopiski piedzerties tikai svētdienās vien viņam ir tikums, netikt pērtam viņam ir gods. Vārdu sakot: viņš ir tāds, kāda var būt tauta, kuras cilvēcību jau sešus gadsimteņus kremt verdzības pūķa zobs," - tādus latviešus 1796. gadā ieraudzīja vācietis Garlībs Merķelis. Tiesa, viņš arī piebildis: ja latvieti ar varu nenoturētu uz viszemākās kultūras pakāpes, tad viņš drīz izceltos augstāko mākslu, pat zinātņu laukā, jo viņš ir gudrs, attapīgs, asprātīgs, ar apbrīnojamu tieksmi uz amatniecību.

Divus gadsimteņus vēlāk, šovasar, šveicietis Rūdolfs Šorno, kurš ir apguvis latviešu valodu un pieņēmis Rūda vārdu, sarīkoja mākslas akciju, jautājot pēc padoma pašiem latviešiem - kā kļūt par īstu latvieti? "Ej bekot!" - bija pirmais padoms. Tad cits aiz cita bira pārējie, kas rāda, ka paškritikas latvietim netrūkst - apsoli un nedari; vēl paņem kredītā dzīvokli un auto; priecājies par citu nelaimi un tādā garā. Par laimi, Rūdis to visu uztvēris ar ironiju, par ko varam pārliecināties projekta interneta lapā www.kaklutparlatvieti.lv. Mākslinieka centieni pārdzimt par latvieti beigsies 16. oktobrī.

Top latvieša fotorobots

Kopš septembra beigām Rūdis apgūtos latviešu tikumus demonstrē arī TV3 ēterā, kur raidījums "Bez tabu" nodevies īstenā latvieša meklējumiem. "Liela daļa cilvēku ir pazaudējuši savu identitāti, viņiem ir grūti sevi asociēt ar latvieti vai viņi nezina, kas īsti ir latvietis. Tāpēc lēmām noskaidrot tās rakstura īpašības, kuras uzskatām par tipiskākām latvietim," stāsta producentu grupas "Betafakts" radošā direktore Kristīne Anže.

Īstenā latvieša meklējumi TV3 ēterā ilgs četras nedēļas, kuru laikā tiks veikti pētījumi un eksperimenti, pat provokācijas, lai atsijātu patiesi latvietim raksturīgās īpašības. Iegūtos rezultātus skaidros eksperti - bez jau minētā Rūda to vidū būs arī TV raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece un filozofs Ilmārs Šlāpins.

Iepriekš jau veikta skatītāju aptauja (sk. grafiku). "Anketās, kur katram jāatbild par savu raksturu, negatīvākās īpašības vairāk noliegtas. Cita aina paveras balsojumā, kur cilvēki vērtē tautai kopumā piemītošās iezīmes, tad paškritikas netrūkst," secina raidījuma producente Diāna Logina.

Tipiskā latvieša meklējumu laikā pamazām taps arī fotorobots, kas iemiesos būtiskākās latvieša rakstura īpašības.

Ar veselīgu paškritiku

Akadēmiķis J. Stradiņš pauž cerību, ka interese par latvieša identitātes jautājumiem rosinās arī zinātniekus pievērsties šim tematam, gan izceļot pozitīvās, gan norādot uz traucējošām īpašībām. Viņš norāda, ka latvieša raksturs laika lokos bijis ļoti mainīgs. Vienubrīd redzam nesamērīgi revolucionāru garu, citubrīd latvietis ir pārlieku samierniecisks. Stradiņaprāt, šobrīd svarīgi būtu atbildēt uz jautājumu, kāpēc latviešiem ir veidojusies spēcīga intelektuālā elite, bet nav noformējusies saimnieciskā un politiskā elite. Pēdējie gadu desmiti pēc neatkarības atjaunošanas parādījuši, cik ļoti mantrausīgs var būt latvietis, un vienlaikus - tik ļoti lētticīgs, ka ļauj sevi apkrāpt," secina J. Stradiņš.

***

Eksperta viedoklis

Kas latvietim ierakstīts zvaigznēs?

Sertificēts astrologs Kristaps Baņķis:

"Latviešu tautas arhetipam atbilst Jaunavas zīmes īpašības. Tas ir knipelīgums, sīkumainība, turēšanās pie sava kaktiņa, sava stūrīša zemes. Latvietis nealkst pārmaiņu, viņš turas gan pie esošās situācijas, gan esošās mantas tik ilgi, cik vien var. Latvietim piemīt arī milzīga darba mīlestība, turēšanās pie dabas un visa dabiskā. Jaunava ir arī izgudrotāju zīme.

Latvieša darba tikumu visspilgtāk raksturo rušināšanās pa dobi, kur darbi nekad neapsīkst, jautājums tikai - kāda padarītajam ir jēga? Latvietis ir strādīgs, taču viņam vajag labu saimnieku, kurš pasaka, kā pareizāk darbs veicams.

Jaunavai tieši pretējā pusē atrodas Zivs zīme, kas nosaka latvieša tiekšanos uz dziedāšanu un dancošanu. Tāpēc, lai arī visam pamatā ir darbs, reizi četros gados tomēr jāsanāk uz Dziesmu svētkiem. Latvietis dzied arī grūtos laikos. Latvietim piemīt lētticība, viņš labprāt notic pasakām, arī pasakai par labo dzīvi uz kredīta daudzi noticēja.

No visām zodiaka zīmēm tieši Jaunava šobrīd atrodas zem sitiena. Tas nozīmē, ka latvieši piedzīvo grūtus laikus. Šajā laikā no tautas tiek izspiesta esence jeb jēdzīgākais, kas tai piemīt, atmetot visu lieko. To var salīdzināt ar strauju vājēšanas posmu. Pozitīvais šajā lietā ir tas, ka izkristalizējas latvietim svarīgākās lietas. Otra labā ziņa ir tā, ka grūtību smagākais punkts tiks sasniegts šoziem un tad jau sāksies atveseļošanās posms, kas ilgs līdz 2012. gadam."

Bloga sadaļas

Kristaps Baņķis

Profila attēls

Kontakti

Nobalso par blogu

3717 iesaka šo blogu

Balsot