Mēness cikls dārzkopībā

Mēness acīmredzamais cikliskums kopš seniem laikiem vilinājis ļaužu prātus. Cilvēki ievēroja tā milzīgo ietekmi dabā, ūdens plūdmaiņās. Pastāvīgi mainīgais Mēness, riņķojot ap Zemei, būtiski ietekmē dabas procesus katrā fāžu maiņā. Kopš senatnes Mēness tiek izmantots kā prognožu rīks sējas un ražas darbiem. Tā ietekmi uz dabu atzīst arī mūsdienu zinātne.

Saprotot, kādā ritmā elpo daba, var saprast kā no tās iegūt sev vislabvēlīgāko. Cilvēka organisms Augošā Mēnesī tiecas enerģiju uzkrāt un Dilstošajā Mēnesī atdot. Zeme rīkojas pretēji dzīvajai dabai: Augošā Mēnesī Zeme atdod savu enerģiju – izelpo; Dilstošā Mēnesī Zeme uzkrāj enerģiju - ieelpo.

Mēness mainīgā daba

Atkarībā no Mēness stāvokļa attiecībā pret Sauli un Zemi, redzamas četras dažādas šā pavadoņa fāzes – Jauns Mēness, 1. ceturksnis (Augošs Mēness), Pilnmēness, - pēdējais ceturksnis (Dilstošs Mēness).

Jaunmēness vislielākā ir Ūdens stihijas ietekme, tādēļ augi ir piesātināti ar mitrumu. Fāzu maiņas dienās neiesaka sēt un stādīt vai pārstādīt, nodarboties ar koku un krūmu potēšanu un apgriešanu.

Augošā mēnesī augi pieplūst ar dzīvības sulu un kļūst aizsargāti pret slimībām un kaitēkļiem. Novāktie augļi un dārzeņi labi uzglabājas un dod vairāk vitamīnu.

Sēj un stāda visu, kas ražu dod virszemē.

Pirmajā ceturksnī dominē Gaisa stihija, kad pastiprinās mijiedarbība starp sakņu sistēmu un augu galotnēm. Vislabvēlīgākais periods viengadīgo un divgadīgo puķu, koku stādīšanai, augu piebarošanai, laistīšanai, potēšanai, selekcijai, ziedu griešanai.

Otrais ceturknis ir Uguns stihijas pieaugums. Labvēlīgs virszemes augu stādīšanai, virzemes ražas novākšanai, daudzgadīgo sakneņu, augu piebarošanai un laistīšanai, potēšanai un selekcijas darbiem, ziedu griešanai.

Pilnmēness ir Uguns stihijas augstākais ietekmes punkts. Nav vēlama augu stādīšana un pārstādīšana, jo pavājināta sakņu sistēmas dzīvotspēja.

Ieteicams ievākt ārstnieciskos augus, pļaut sienu. Augļus ievāc tūlītējai lietošanai.

Dilstošā mēnesī enerģijas daudzums samazinās, bet palielinās augu krāsas intensitāte, parādās izteiktāks aromāts un garša, spēcīgāk izpaužas tūlītēja barības un ārstnieciskās kvalitātes. Tomēr augļus un augus ir vēlams konservēt. Pieaug mēslojuma un dažādu barojošu vielu pielietošanas efektivitāte. Sēj un stāda visu, kas ražu dod zem zemes.

Trešajā ceturksnī pieaug Zemes stihijas ietekme, notiek sulu un enerģijas virzība no augu galotnēm uz saknēm. Labvēlīgs laiks apakšzemes augu stādīšanai, piebarošanai, laistīšanai un ražas novākšanai.

Pēdējais ceturksnis ir Zemes stihijas ietekmes augstākais punkts, ar vislielāko sakņu dzīvotspēju.

Mēness Zodiaka dārzs

Ar noteiktiem augļiem, augiem, saknēm un ziediem darbojas, Mēnesim atrodoties noteiktā Zodiaka zīmē, kad attiecīgajās daļās uzkrājas vislielākais vērtīgo vielu daudzums.

Uguns zīmēs (Auns, Lauva, Strēlnieks) Mēness iedarbojas uz augļiem, kuri aug virszemē.

Zemes zīmēs (Vērsis, Jaunava, Mežāzis) Mēness iedarbojas uz saknēm un augļiem, kas aug zemē.

Gaisa zīmēs (Dvīņi, Svari, Ūdensvīrs) Mēness ietekmē ziedus. Mēness padara tos uzņēmīgākus, tādēl, piemēram, laistot ziedošus augus šajās dienās parādīsies slimības vai kaitēkļi.

Ūdens zīmēs (Vēži, Skorpions, Zivis) Mēness ietekmē lapas. Labvēlīgākais laiks augu laistīšanai un piebarošanai.

Mēness Apogejs un Perigejs

Mēness cikls nav pilnīgs bez zināšanām par Mēness kustības attālumu pret Zemi.

Ikmēneša Mēness gravitācijas ietekme visvairāk jūtama tieši dabas norisēs.

Zemes pievilkšanas spēks ir minimāls, bet Mēness pievelk maksimāli, kad tas atrodas vistuvāk (apm. 360 000 km) Zemei. Šo punktu sauc par Mēness Perigeju.

Barojošās vielas ietekmē augu virszemes daļu attīstību, Mēness “velk” augšup augu sulas. Augsnē ir vairāk mitruma, un pierādīts, ka sēklas absorbē lielāko daļu ūdens.  Perigeja laikā nevēlama: sēšana, stādīšana, pārstādīšana, sakņu dzīšana, jo var uzbrukt kaitēkļi vai slimības.

Zemes pievilkšanas spēks ir maksimāls, kad Mēness pievelk minimāli, kad tas atrodas vistālāk (apm. 405 000 km) no Zemes. Šo punktu sauc par Mēness Apogeju. Notiek barības vielu pieplūdums saknēm un to attīstības paātrināšanās.

Mēness pievilkšanās spēka starpība šajos punktos atšķiras par 1,4 reizēm. Mēness Apogeji un Perigeji atkārtojas reizi 27 dienās 7 stundās un 43 minūtēs.

Tukšie laiki dārza darbos

Arī dārzkopībā jāievēro Čika jeb tukšie laiki, kad nebūtu ieteicams īpaši sēt un stādīt.

Visneauglīgākais laiks, ja Mēness atrodas Ūdensvīra zīmē.

Tautā sauktais Tukšais Mēness, kad nav veicami nekādi dārza darbi, ir vismaz vienu dienu pirms un pēc Jauna Mēness iestāšanās. Šajās dienās Zeme it kā aiztur elpu, pamirst, tādēļ sētie un stādītie augi nesaņems vajadzīgo enerģiju. 

Stādīšanai un sējai noderēs agrs rīts vai vakara tuvums, tādēļ, ka Saules kulminācija dienas viduči ir pārlieku dedzinoša un augšanas paša sākuma periodam kaitnieciska. 

Izmantojot informāciju, atsaucu uz astrologi.lv ir obligāta. 

Labvēlīgie laiki
atrodami Dižkalendārā 

Superlaiku plānotājs

Sadaļā DĀRZA DARBI uzzināsi, kad sēt un stādīt, kad ravēt, kad ievākt ražu un pagatavot gardumus ziemai. 

Sadaļā MANS NAMS uzzināsi, kad iekārtot māju, kad pārvākties uz jauno mitekli, kād veikt spodrības darbus, kad risināt visdažādākos saimniecības darbus.