Latvija un eiro – 
vienlīdz sarežģīts horoskops

Publicēts Praktiskā astroloģija nr. 9 - skatīt rakstu PDF

Nomainot latu, 2014. gada 1. janvārī eiro kļūs par Latvijas realitāti. Kaut arī ar varu mīļš nekļūsi, mūsu valdība finiša spurtā ar eiro ieviešanas informatīvo kampaņu mēģina tautu un eiro sadraudzēt. Vai tas izdosies? Par ko liecina jaunās naudas ieviešanas datums? Sertificēta numerologa un astrologa Kristapa Baņķa secinājums nav iepriecinošs: eiro labumi ir tikuši citām dalībvalstīm, bet mēs nākamgad iebrauksim tukšā stacijā.

Ja jau tā, vai Latvijai vispār vajag šo naudu? Varbūt eirozona izjuks un Latvijas ieguvums būs tāds pats kā neapdomīgiem ātro kredītu upuriem – augļotājiem jāatdod nesamērīgi augsti procenti, bet pašiem maciņā svilpo vējš? Meklējot atbildes uz šiem jautājumiem, aizsākam tēmu, ko turpināsim „Praktiskās Astroloģijas” oktobra numurā.

Aprēķinu metodika

Kristaps Baņķis eiro un Latvijas saderību analizēja, par kritēriju izvēloties praktiskas darbības, nevis lēmumus kā Eiropas Savienības politikas instrumentu. Tāpēc savos aprēķinos par eiro dzimšanas datumiem viņš uzskata 1999. gada 1. janvāri, kad 11 valstis eiro ieviesa darījumos kā bezskaidras naudas norēķinu sistēmu, kā arī 2002. gada 1. janvāri, kad apgrozībā tika laistas eiro banknotes un monētas. Sastādot eiro „dzimšanas apliecību”, astrologs izmantoja Latvijas dibināšanas horoskopu 1918. gada 18. novembrī.

Eiro ienāks Mežāža zīmē

Astrologs neizvēlētos 2014. gada 1. janvāri eiro ieviešanai Latvijā. Redzot, kādā disharmonijā ar Sauli atradīsies planētas, Kristapam Baņķim mēle neklausa apgalvot, ka šī valūta būs veiksmīgākais maksāšanas līdzeklis. Astroloģijā Mēnesi asociē ar tautu. Redzams, ka eiro tautai nepatiks, jo biznesa un naudas planēta Jupiters būs kvadrātā ar Mēnesi.

2014. gada 1. janvārī būs dilstošs Mēness, 29. Mēness diena, tukšais laiks. Tādā momentā neko neuzsāk, bet mēs atveram durvis jaunai naudai. Turklāt šajā datumā divas naudas planētas - Venēra un Jupiters – ir retrogrādas, tātad nav vērstas uz attīstību. Lai eiro rēbuss kļūtu vēl sarežģītāks, nevar sīkāk nepieminēt Jupitera piruetes. Šā gada beigās Latvijai sākas jauns cikls nācijas izaugsmē un valsts attīstībā 12 gadu periodā. Tad Jupiters būs ātrs un kustīgs, kas ir labi. Taču planētas kustība notiks, ja tā var teikt, te uz priekšu, te atpakaļ. Tālab septembrī un oktobrī var uzsākt kaut ko jaunu, bet pēc tam - jānogaida, jo planēta virzīsies retrogrādā (atpakaļejošā) kustībā. Tāpēc jaunais cikls „pa īstam” sāksies tikai nākamā gada maijā.

Astrologs uzskata, ka nākamā gada 1. janvāris eiro ieviešanai ir neveiksmīgākais, salīdzinot ar 1. janvāri no 2012. līdz 2015. gadam. Astroloģijā šis datums asociējas ar Mežāža laiku. Tātad - loģisks lēmums jebkurai lietai, mērķis, pragmatisms, racionālisms, kārtība, noteiktība, arī ilgtspējība. Tāds ir Mežāža „kods”. „Līdz ar to jebkura valsts, kura ir draugos ar Mežāzi, ir draugos arī ar eiro. Ne velti Mežāža valsts ir Anglija, kurai eiro sanāk tāds parocīgs kaimiņš. Mežāža valdošā stihija ir Zeme. Attiecīgi tās ir valstis ar ilgām valstiskuma tradīcijām. Latvija tāda nav. Latvijai ir Skorpiona horoskops, esam krīžu valsts. Mēs varam izcelties ar to, kā izejam no krīzēm, bet fantastiskākais ir tas, ka mēs tajās esam. Mēs esam gan krīžu poligons, gan spieķis jebkuros riteņos. Līdz ar to Mežāzis mums ir ļoti interesants izaicinājums,” skaidro Kristaps Baņķis. Kāpēc notiek krīzes? To nosaka planētu attiecības, un, ja tādā situācijā valsts pieņem izaicinājumu, tad tas būs krīzes izaicinājums. Gudrs cilvēks izaicinājumus, būtiskus lēmumus pieņemtu labvēlīgā laikā. Tad, ja arī treknajiem gadiem sekos krīze, tā tik sāpīgi nesitīs.

Taču astrologs atzīst, ka eiro pretoties ir grūti. „Ja pie tevis nāk Mežāzis (un eiro uztversim kā Mežāzi) un saka – es tevi gribu, tad nezinu, kā var atteikt. Tas ir kā spiediens, kā lavīna. Īsti nav variantu, lai izvairītos, ja iepriekš nav rūpīgi strādāts, lai to enerģiju novadītu. Tā nav pierunājama planēta, tai ir milzīga inerce. Ar Mežāzi nekoķetē,” noteic Kristaps Baņķis.

Un nav korekti atsaukties uz igauņu pieredzi, jo kaimiņtauta eiro neieviesa tik neveiksmīgā naudas pārejas brīdī, uzsver „Praktiskās Astroloģijas” eksperts.

Stiepsim divus krustus

Ja eiro ievieš gada pirmajā dienā tikai tālab, lai būtu vienkāršāki rēķini un norēķini grāmatvedības līmenī, ir jāsaprot, ka eiro Latvijā parādīsies kā grāmatvedības instruments, kā mērs un līdzeklis šādas politikas īstenošanai. Pārmetam mēs savam premjeram Valdim Dombrovskim grāmatveža domāšanu, to, ka aiz skaitļiem viņš neredz cilvēkus, vai ne? Tad nu eiro mūsu valstī ienāks ar līdzīgu filozofiju, ja vien naudai tāda piemīt. Turklāt eiro ieviešanas brīdī šīs naudas horoskopā veidojas lielais krusts, tāds ir arī Latvijas horoskopā. Tādējādi kopā ar eiro būsim dabūjuši divus krustus sev uz kakla. Zināms jau, ka katram savs krusts nesams. Diemžēl dažam – pat divi...

Astrologs raksturo – ja dzimšanas horoskopā ir ļoti disharmoniski momenti, tad tie mēdz iedarboties kā magnēts ļoti svarīgās situācijās. Sliktais pievelk slikto, un tādu cēloņsakarību iespējams mainīt, tikai pieliekot lielas pūles. Vispirms gan būtu jāapzinās, ko gribam mainīt un kāpēc. Latvijai precīzi jāizdomā, ko valsts grib panākt ar eiro ieviešanu. „Izdzīvos un labi dzīvos tie, kuri gudrāk mācēs izvirzīt mērķus. Būtiskākais jautājums ir: kā izdzīvot un attīstīties? Ja nezini atbildi, tad kā vari iet uz kaut kādu nezināmu mērķi?” vaicā astrologs. Un konstatē, ka valstij joprojām trūkst stratēģisku mērķu.

Viņš brīdina, ka eiro Latvijā izpaudīsies visā savā problemātikā. Viss negatīvais, kas koncentrējas ap eiro, nonāks pie mums. Uzkritīs kā lavīna. Latvijas valstsvīri vēlreiz varēs lepoties, cik lieliski krīžu pārvarētāji un problēmu risinātāji esam, bet vai to tiešām vajag? Vai vajag pārbaudīt, cik patiess ir teiciens: kas tevi nenogalina, tas padara stiprāku? Latvijas smago horoskopu iestāšanās Eiropas Savienībā un eiro ieviešana līdzsvaro un rada papildus iespējas. „Es teiktu, ka kopumā mums eiro vajag, bet tikai ne tad, ja ieviešana notiek neveiksmīgos datumos,” rezumē Kristaps Baņķis. 

Jāmācās pieņemt izaicinājumus

Eiro horoskops ir tikpat sarežģīts kā planētu attiecības Latvijas valstiskuma dzimšanas brīdī. Tātad – kad Latvijā eiro stāsies lata vietā, Jupiters atradīsies tādā pašā kombinācijā (tikai ar pusgrāda starpību) kā mūsu valsts dibināšanas momentā 1918. gada 18. novembrī. „Tas mums ir jauns cikls un izaicinājums, jo jauna cikla sākumā mēs dabūjam jaunu nastu. Tajā pašā laikā planētu izkārtojums izkustina mūsu nacionālo jūtīgumu. Jautājums ir, vai mēs par eiro, par šo nastu, ko esam uzņēmušies, čīkstēsim vai tomēr iegūsim lielo labumu? Jo vairāk čīkstēsim, jo vairāk saņemsim eiro problemātiku, un tā vēl spēcīgāk ietekmēs mūsu emocijas. Šī ir iespēja! Ar tādu instrumentu, kas citiem ir bijis noderīgs, var lielas lietas darīt, ja nacionālo jūtīgumu kaut kā citādi risinātu – no ieguvumu viedokļa, nevis no sajūtām, kā latviešiem patīk darīt. Manā skatījumā, latvieši ar savu valstiskumu iekšēji ņemas, bet nemāk gūt no tā labumu. Domāsim un rīkosimies pragmatiski!” mudina Kristaps Baņķis. Eiro Latvijai ir jaudīgs, bet ļoti sarežģīts piedāvājums un variantu nav – vai nu cel, vai saļimsti. Šī valūta neradīs stabilitāti, bet dos iespējas, dinamiku un, jā, arī problēmas.

Arī planētu atrašanās Mežāža zīmē Latvijas eiro „dzimšanas apliecībā” apliecina, ka šeit ar jauno naudu jārīkojas tikai un vienīgi pragmatiski. Turklāt mums eiro izveidošanas sākotnējie mērķi ir jārespektē vēl skrupulozāk nekā citās eirozonas valstīs, tāpēc, ka latvieši nav pragmatiska tauta. Sarunvalodā runājot, padodoties emocijām, iebrauksim auzās.

Tas viss skan pārlieku pesimistiski. Vai tad eiro nevienu pašu nepadarīs par vinnētāju? Kristaps Baņķis prognozē ļoti lielas iespējas un pavērsienus uzņēmējdarbībā: „Eiro kā Mežāzis uzmundrina, kurbulē, uzjunda latviešu uzņēmējdarbības gēnu. Uzņēmēji var būt vislielākie ieguvēji. Viņiem paveras milzīgas iespējas. Daļa to pratīs izmantot, bet ne visi.”

Un nu – uzmanību! Astrologs pieļauj, ka pēc eiro ieviešanas var rasties jauni miljonāri, bet lielai daļai pašreizējo biznesmeņu vajadzēs paiet maliņā un nemaisīties pa kājām, jo eirozonas iespaidīgos piedāvājumus viņi nespēs ne celt, ne nest. Vinnēs tie, kuri prot vienoties un ir pragmatiski, un savu veiksmes stāstu veidojuši ilgāku laiku. „Atnācu, ieraudzīju, uzvarēju” koncepcija nederēs.

Tauta negrib, bet varneši nevarēs  

Runājot īsi un konkrēti: ieviešot eiro, tautas labklājībā nekas nemainīsies. Ne velti vasarā veiktā aptauja liecina, ka vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju neatbalsta eiro ieviešanu. Cilvēki intuitīvi jūt, ka viņiem piedāvā iespēju, no kuras vieglāk nekļūs, pamato Kristaps Baņķis. Mēs, latvieši, esam pagātnes tauta. Latvietis vēl ilgi auklēsies ar atmiņām par latu, bet galu galā eiro tomēr pieņems. Kas zina, varbūt pat iemīlēs. Pašlaik varam vien zīlēt, vai nu saaugsim ar eiro, izpratīsim tās iespējas, ko šī nauda piedāvā, un būsim ieguvēji, vai arī izauklēsim odzi savā azotē.

„Ko es visvairāk gaidīju?” pārdomas neslēpj astrologs. „Ka pēc eiro ieviešanas parādīsies kāds labvēlīgs aspektiņš tautai. Tieša un acīmredzama aspekta nav. Bet ir arī labas ziņas. Mežāža zīmē atrodas Marss, biznesa un saimniekošanas planēta. Latvietim vajadzētu būt pragmatiskam, racionālam, bet viņš to izpauž ļoti īpatnējā veidā. Viņš saimnieko klasiski un konservatīvi, vienmēr bremzē, iet iepakaļus. Uzņēmējdarbība Latvijā pastāv birokrātijas un ierobežojumu ēnā.”

Pašlaik varas struktūras dzīvo savu dzīvi, tauta – savu. Kad ieviesīs eiro,

situācija mainīsies. Tautai ne, tautai – kā bija, tā paliks. Bet varneši saņems, ko pelnījuši. Izskaidro Kristaps Baņķis: „Eiro kontroles mehānismi – konkrēti Saturns – līdzšinējo sistēmu mainīs. Tas nepatiks pašreizējai valdībai, bet šāda situācija, varētu teikt, ir pelnīta. Saturns simbolizē karmu, nopelnīto. Ieviešot eiro, nauda tiks vairāk kontrolēta, valsts vadītāji tiks padarīti pragmatiskāki, viņus piezemēs. Valsts vara var izjust diskomfortu, un varas ešelonus eiro var ietekmēt ļoti būtiski. Es pat domāju, ka eiro ieviešana var noteikt, kādi cilvēki nāks pie varas Latvijā.”

Upuris – suverenitāte

Var secināt, ka eiro dēļ daļēji zaudēsim suverenitāti, jo valsti kontrolēs daudz lielākas struktūras un tās gribēs precīzāk noskaidrot naudas izlietojumu. „Kur ir Mežāzis, tur vara pieder tiem, kas atrodas galvgalī, nevis perifērijā. Latvija Eiropā salīdzinoši ir perifērijā,” piebilst Kristaps Baņķis.

Līdzšinējais eiro ieviešanas ceļš pierāda, cik maz mūsu valstij bijis teikšanas. 1997. un arī gadu vēlāk Latvijas gatavību pievienoties Eiropas Savienības valstu klubiņam izbrāķēja. Eiropas Savienībā iekļuvām tikai 2004. gada 1. maijā. Arī eirozonas prasības mūsu valsts nespēja izpildīt. Gribēt jau gribējām (precīzāk, valdība gribēja) iekļūt, bet eirozonā mūs ar atplestām rokām negaidīja līdz 2013. gada 9. jūlijam, kad tika pieņemts galīgais lēmums par Latvijas uzņemšanu eirozonā. „Mežāzis savā klubiņā visus nepieņem, vispirms izvirza prasības. Prasības, kritēriji – tie ir Mežāzim raksturīgie termini. Bet Zivs, kas arī ir eiro horoskopā, Mežāža stratēģijai piešķir nenoteiktību. Tā sola – ja izpildīsiet kritērijus, kaut ko dabūsiet. Bet kad un ko, un kādā veidā? Nu, par to vēl lemsim. Elastība tiek saglabāta, bet konkrētības nav,” skaidro astrologs.

Vai eiro draud „Titānika” gals?   

Mežāzim, šajā gadījumā eiro, raksturīgas krīzes, kas atkārtojas ik pēc septiņiem gadiem. No eiro pirmās, bezskaidro norēķinu sistēmas ieviešanas ir pagājuši 14 gadi, un astrologs pieļauj, ka tāpēc pašlaik uzvirmojušās šaubas par eiro ilgtspējību un Eiropas Savienības nākotni ir šādas krīzes izraisītas. Viņš gan to labprātāk dēvē par lūzuma posmu eironaudas attīstībā. „Tajā pašā laikā Mežāža krīzes nav pēkšņs sabrukums. Mežāzis ir kā viedais, gudrais, kurš ilgi kalpo un tad aiziet cienījamā vecumā,” salīdzina Kristaps Baņķis. Eiro stiprais balsts ir arī veiksmīga komunikācijas industrija, ko nodrošina planētu izvietojums.  

Tā kā 1999. gada 1. janvārī planētas debesīs bija ļoti ātras, bet Mežāzi pārvaldošais Saturns – izteikti lēns, tad var teikt, ka eiro attīstās dinamiski, strauji iekaro pasaules daļu kā maksāšanas līdzeklis, bet dziest lēni. 1999. gadā naudas planēta Jupiters atradās Zivīs, 2002. gadā – Vēzī. Abi planētas atrašanās punkti ir bijuši ļoti veiksmīgi. Turklāt 2002. gadā ļoti daudzas planētas bija īpaši ātras. Tas nozīmē dinamiku, naudas vēlmi iespiesties tirgū, nevis tikai eksistēt ierobežotā teritorijā. 1999. gada 1. janvāris bija salīdzinoši veiksmīgāks nekā 2002. gada 1. janvāris, kad bija pilnmēness, čika laiks un planētām piemita vāja enerģija. Šos faktorus var uzskatīt par eiro glābšanas riņķiem, tāpēc eiro ir veiksmīga valūta un nevar būt finanšu pasaules „Titāniks”.

Kristapa Baņķa vērtējumā eiro ir ļoti pragmatiska naudas vienība, lai arī pakļauta krīzēm, jo planētu konfigurācija ir disharmoniska. „Tas nozīmē, ka pati laiva ir laba, spēcīga, bet apstākļi var būt nestabili,” viņš salīdzina. Pat tādos apstākļos žonglēt un līdzsvarot ārējos apstākļus eiro palīdz naudas „palaišanas” laiks un veids – vispirms bezskaidras naudas norēķini, pēc vairākiem gadiem – banknotes un monētas. „Eiro uz īsu brīdi parādījās saguruma pazīmes, bet tagad ir jauns uzrāviens,” konstatē astrologs.

„Kad instruments ir nokalpojis, mēs to nomainām, bet tāpēc, es domāju, Eiropas Savienība nesabruks. Eiro ir radīts kā instruments, tāpēc maz ticams, ka eiro sabrucinās Eiropas Savienību. Cita lieta, ja nebūs Eiropas Savienības. Tad nebūs eiro,” saka Kristaps Baņķis. Planēta Mežāzis vienu attīstības ciklu veic 28,5 gados. Patlaban ir noiets pusceļš un, ja nekas ārkārtējs ar eiro nav atgadījies, tad savu Mežāža ciklu šī nauda nokalpos, uzskata astrologs.

Uzmanību: revolucionārais Ūdensvīrs!

Viņš prognozē satricinājumus eirozonā un Eiropas Savienībā 2014. gada vidū – maijā, jūnijā. Tā varētu būt pragmatiska liberalizācija, bet lielākas revolūcijas, līdz šim nebijušas pārmaiņas varam gaidīt, sākot ar 2016. gadu. Pašlaik eiro divarpus gadu ilgā periodā pārdzīvo izaicinājumu un pārmaiņu meklējumus, tiem sekos nākamie divarpus, kad valdīs daudz lielāks pragmatisms un tiks pieņemti stratēģiskāki lēmumi. „Augšanas cikls ir noslēdzies un tagad ir noturēšanās,” vērtē Kristaps Baņķis. Tāpēc uzsāktās liberalizācijas izpausmes 2017. un 2018. gadā varētu tikt apspiestas.

Savukārt 2016. gada sākumā Eiropas Savienības galvgalī var parādīties atšķirīgāki redzējumi, un, vecajām, ietekmīgajām dalībvalstīm, iespējams, radīsies vēlme vilkt segu katrai uz savu pusi. Kristaps Baņķis pieļauj: ja 2016. gadā notiks Eiropas Savienības paplašināšanās, tas varētu kļūt par lielāko izaicinājumu un novest pie daudz pamatīgākām pārmaiņām 2019. gada sākumā. Strukturālajā Mežāža zīmē dzimušais eiro 2019. gadā nokļūs demokrātiskajā un revolucionārajā Ūdensvīra zīmē. Ko šī zodiaka zīme atnesīs? Divos vārdos sakot, demokrātiju un decentralizāciju. Tāpēc var runāt par fundamentālām pārmaiņām pasaulē, piemēram, separātiskām izpausmēm, varas centra izmaiņām.  „Es domāju, ka pasaulē spēku samērs mainīsies. Ja tagad valstis tiecas uz apvienošanos, uz eiro pārņemšanu, tad var parādīties tendence, ka katrs grib darīt pa savam. Nav izslēgts, ka kāda no Eiropas Savienības valstīm atgriezīsies pie savas naudas. Eiro arī tad var pastāvēt, bet tas vairs nebūs kopīgs mērķis,” astrologs precizē prognozi.

Iespējams, 2019. gadā eiro atkal izmantos tikai bezskaidras naudas norēķinos, bet varbūt vēl citādāk – kā valūtu mērvienību, piemēram. „Ūdensvīrs nav prognozējams. Un Ūdensvīrs vienmēr saka – tas, kas bijis pie Mežāža, vairs „nerullē”,” astrologs pajoko.

Intriģējoši

Līdz nākamā gada 30. janvārim saskaņā ar Austrumu kalendāru ilgs Ūdens Čūskas gads, ko nomainīs Koka Zirgs. Čūska ir rāpulis, kurš mierīgi guļ, aizlokās pēc barības un atkal sildās saulē. Ja to neaiztiek, savu indi čūska pietaupa. Savukārt Latvija ir dibināta Zirga gadā, bet Čūskai tīk izkalpināt Zirgu. 

Bloga sadaļas

Kristaps Baņķis

Profila attēls

Kontakti

Nobalso par blogu

3718 iesaka šo blogu

Balsot