Ir pagājis kāds laiks, lai nesarakstītu kaut ko emociju iespaidā. Bet tobrīd bija sašutums, izbrīns un teju vai tāda kā piedzīvotas netaisnības sajūta.

Pirms kāda laika vairāki profesionālie astrologi kuluāros sāka diskutēt par autorības un ētikas ievērošanu medijos. Saistībā ar astroloģiskām prognozēm un "popkultūras" horoskopiem, ko profesionāļi tomēr veido pēc zināmas metodikas un, kas nav pagrābti no zila gaisa. Tā, nu, vārds pa vārdam, līdz Latvijas Astrologu asociācija nolēma ar publisku paziņojumu vērties pie medijiem un lūgt ievērot gan autortiesības, gan norādīt horoskopu un citu astroloģisko elementu autorus. (Ja avots vai autors nav norādīts, tad vairumā gadījumu šī astroloģiskā informācija ir pašsacerēta, tulkota no ārzemju neta vai "samuģīta" no dažādiem avotiem).

Tā kā cieši esmu saistīta ar presi, tad esmu asociācijā uzņēmusies komunikāciju ar medijiem. Uzrakstīju, nosūtījām, un... klusums. Pēc ilgiem gadiem latvijas vadošajos medijos zinu, ka sabiedrisku-profesionālu organizāciju paziņojumi pārsvarā nepaliek bez ievērības. Vai nu īsziņās tiek publicēta kāda rindkopa, dažkārt no tā attīstīta plašāka ziņa. Šajā gadījumā - no latviešu mediju puses klusums un ignorance... Par ko gan tas liecina? Vienīgi ziņu aģentūra BNS godprātīgi izdarīja savu darbu - pēc relīzes uzrakstīja ziņu un arī piezvanīja, lai iegūtu papildus informāciju. Pēc tam šo ziņu aktīvi izmantoja krievu mediji. Nākamajā rītā TV ziņu blokā lasīja atkārtoti. Latviski rakstošajiem/runājošajiem tā nešķita ievērības cienīga.

Turpinājumā publicēju šeit, astrologi.lv to tejstu, kas medijiem šķita garlaicīgs un neizmantojams:):

*

Latvijas Astrologu asociācija valdes sēdē nolēmusi vērsties pie medijiem ar aicinājumu būt korektiem attiecībā uz astroloģiska satura informācijas publicēšanu.

Lielās izdevniecības un vadošie elektroniskie mediji pārsvarā sadarbojas ar profesionāliem astrologiem. Kalendāri, prognozes un horoskopi tiek veidoti, izmantojot speciālas metodikas un astroloģiskās zināšanas, nevis vienkārši sacerēti. Astrologi parakstās ar savu vārdu, tādējādi garantējot kvalitāti. Tajā pat laikā presē, bet it īpaši interneta portālos, parādās astroloģiskas prognozes un horoskopi, kam nav norādīts autors. Nereti tie ir tulkojumi no ārvalstu medijiem, kā arī kompilācijas no citiem vietējiem medijiem vai vienkārši pārpublicēšana bez atļaujas.

Latvijas Astrologu asociācija aicina cilvēkus neizmantot nezināmas izcelsmes kalendārus un neņemt vērā prognozes, kurām nav norādīts autors vai rašanās avots, tādējādi izvairoties no nepareizas vai nekvalitatīvas informācijas izmantošanas. Savukārt mediji tiek aicināti sadarboties ar profesionāliem astrologiem, ievērot autortiesības un norādīt astroloģisko prognožu, kalendāru un vispārējo horoskopu autorus vai izmantotos avotus.

 

 

Latvijā ir apmēram 100 sertificēti astrologi un nepilns desmits astroloģijas skolu, kas saņēmušas gan Izglītības un zinātnes ministrijas, gan pašvaldību izglītības departamentu licences kā interešu izglītības iestādes. Tāpat darbojas vairākas astroloģijas firmas-centri un daudziem astrologiem ir reģistrētas savas privātprakses.

 

Bloga sadaļas

Guna Kārkliņa

Profila attēls

Kontakti

Nobalso par blogu

541 iesaka šo blogu

Balsot