Tautas protesti pilnmēness aizgādībā

(Rakstīts 2009.gada decembrī.)

Mēness ir mūsu “vadzvaigzne”. Un kā nu ne? Latvijas valsts 1918. gada 18. novembrī dibināta pilnmēnesī, tagadējais Valsts prezidents Valdis Zatlers ievēlēts pilnmēnesī, Valda Dombrovska valdība arī. Un organizētām tautas protesta akcijām rīkotāji arī tīši vai netīši izvēlas laiku, kad jūtama pilnmēness ietekme. Ir interesanti papētīt.

* 13. janvāris. Pilnmēness Lauvā (pašā vakarā – Jaunavā).

 Tjā dienā protesta akcija, ko organizēja vairāki politiskie spēki, izvērtās par demolējošu grautiņu Vecrīgā – Saeimas nams tika apmētāts vispirms ar olām, tad akmeņiem, stikli šķīda un policijas specvienība stāvēja ciešā ķēdē ar aizsargvairogiem. Vēlāk dažs no nemierniekiem acīs dabūja asaru gāzi. Pēc tam grautiņš Vecrīgā kļuva pavisam nekontrolējams – tika dauzītas policijas mašīnas, skatlogi, pat aplaupīs dzērienu veikals.


* 16. jūnijs. Mēness Aunā (Mēness pirmo dienu kā dilst).

 Lai protestētu pret Saeimā skatāmajiem budžeta grozījumiem, pie parlamenta pulcējušies 18 nozaru arodbiedrību priekšsēdētāji un viņu vietnieki. Ap Saeimu izlikti nožogojumi, pasākumu uzrauga vairāki desmiti policistu. Pasākums norit mierīgi.

 * 16. augusts. Pilnmēness Ūdensvīrā.

 Esplanādē notiek protesta akcija pret Rīgas 1. slimnīcas slēgšanu. Daudzi ģērbti baltos virsvalkos, rokās piketi. Apkārt daudz policijas.

  31. oktobris. Mēness Aunā (pēc dienas Mēness būs pilns).

Pie Rīgas apgabaltiesas neliels pulciņš cilvēku protestē pret Latvijas dalību Eiropas Savienībā. Pasākumu uzrauga nedaudz policistu.

 * 1.decembris. Pilnmēness Vērsī (pēcpusdienā Dvīņos).

 Vairāki simti arodbiedrību pārstāvju un viņu domubiedri no agra rīta pulcējušies pie Saeimas nama – ar saucieniem un kritiskiem vārdiem sagaida uz darbu nākošos Saeimas deputātus. Protestējot pret augstākajā izglītībā notiekošo pie Saeimas pulcējas arī studenti. Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe ar apsargiem uz brīdi iznāk pie protestētājiem, taču uzrunu nesaka. Jaunatne neapmierināta.

P.S.

Šajā dienā ar visu pilnmēnesi tiek pieņemts Latvijas 2010. gada budžets. Izskatīšana rit apmēram 12 stundas, smagi un ar lielu ņemšanos.

Bloga sadaļas

Guna Kārkliņa

Profila attēls

Kontakti

Nobalso par blogu

555 iesaka šo blogu

Balsot