Jaunās tūkstošgades pirmie skolēni

Katru gadu Zinību diena ir vislielākais notikums tieši pašiem mazākajiem skolā gājējiem - pirmklasniekiem. Šogad skolas gaitas uzsāk pirmie XXI. gadsimta - Milleniuma - bērni. Kāds būs šis mācību cēliens pirmajiem jaunajā tūkstošgadē dzimušajiem?

Sabiedrībā tiek daudz runāts par Jauno Indigo bērnu fenomenu, par jaunās paaudzes bērniem, kuriem vajadzīgas īpašas audzināšanas metodes, par skolu mazspēju viņus ieinteresēt mācībās. Astrologu domas dalās par vienotu veidu kā atpazīt šādus bērnus starp daudziem citiem. Numerologi izsakās skaidrāk: "19.." gadiem ir citas vibrācijas nekā "20..". Pirmkārt, atšķirības manāmas jau pašā dzīves tvērienā: jaunajā gadsimtā dzimušajiem vairs nav tik svarīgi mērķi un dzīves uzdevumi, kas dzīves toni nosaka viņu vecākiem, bet gan attieksme pret lietām un notiekošo. Lielākā daļa šo bērnu ir ieradušies ne tikai skoloties, bet arī izskolot savus vecākus sirds gudrībā. Jaunie bērni skolotājus visupirms vērtēs nevis pēc pasniegtās informācijas daudzuma, bet gan pēc emociju un nodomu patiesuma, ar kādu degsmi tiek mācīts. "Lecam pa vecam" - pēc vienas apmācības sistēmas - ar viņiem neies cauri. Uz daudzajiem "kāpēc", nederēs atbildes - "Tāpēc, ka es tā saku!"

Jāvērtē arī laiks, kad dzima šie bērni. Tie vairs nebija trauksmainie un brīves alkstoši Atmodas gadi, pat ne saimniecisko krīžu deldēto deviņdesmito gadu vidus. Šie bērni ir dzimuši saimnieciski rosīgiem vecākiem, tādēļ paši alkst ātrumu, dinamiku, ar vien jaunu informācijas plūsmu. Uz šī fona jauno tehnoloģiju klātbūtne skolu solos ir tikai laika jautājums....

2000. gadā dzimušajiem horoskopā ir pēdējo divu ar neapbruņotu aci redzamo planētu - Saturna un Jupitera savienojums Vērša zīmē. Šāds savienojums notiek vidēji reizi 20 gados. Pietiekami reti, lai būtu pamanāmi. Šāds spēcīgs akcents padara šo paaudzi par jaunas dzīves kārtības aizsācējiem, kuri esošajā sistēmā centīsies ieviest būtiskas izmaiņas. Šādus skolēnus ielikt rāmjos nav vēlams. No viņu vidus nāks jaunie reorganizētāji, revolucionāru ideju ģenerētāji un jaunu vērtību nesēji. Spēcīga paaudze.

Kārtības gads

Šā gada mācību gads arī patrāpījies īpašs. Šogad mācību ceļu uzsākot, viena no galvenajām dzīves brieduma planētām Saturns nomainīja savu uzturēšanos Lauvas zīmē uz Jaunavas zīmi. Nejaušību nav. Līdz ar Milleniuma paaudzes skolas gaitām mainīsies arī pati izglītības sistēma. Viņi vairāk izjutīs dažādas reformas un stingrāku kārtību nekā iepriekšējo gadu "iesaukums".

Apstiprinājumu tam nav tālu jāmeklē. Tikko kā skolēni uzsāka savu mācību gadu, tā valdība izdeva bargus noteikumus, kas paredz "nākamajās klasēs nepārcelt, ja skolēns saņēmis vērtējumu, kas neatbilst mācību priekšmeta standartā noteiktajiem sasniedzamajiem rezultātiem vai ir zemāks par četrām ballēm 1.- 4.klasē - vairāk nekā vienā mācību priekšmetā". Un tas vēl nav viss, jo skolēniem, kuriem kādā priekšmetā būs nesekmīga atzīme, būs jāpiedalās vasaras darbos, citādi viņu nepārcels uz nākamo klasi. Lielāku kārtības un darba mīli kā Saturnu Jaunavas zīmē neatrast. Un tas ir tikai sākums. Jāatzīmē, ka tuvāko gadu laikā izmaiņas skars ne tikai mācību kvalitāti, bet arī ēdināšanas un higiēnas kārtību skolās, kā arī īpaša vieta tiks atvēlēta veselības mācībai un veselīgām sporta nodarbēm.

Lēni, bet pamatīgi

Varbūt skolotāji un vecāki būs pamanījuši - ka dažreiz skolēniem mācības iet kā no rokas, bet dažkārt pat ar karoti neiebarosi. Tad ir jāraugās, ko vēsta laika plūdums. Jauniešu uzvedībā un mācībās korekcijas var ieviest retrogrādās (no zemes raugoties, atpakaļejošā) Merkura cilpas. Tā kā Merkurs astroloģijā simbolizē pusaudžus, skolniekus, pašu mācību un izziņas procesu, tad laikā, kad tas atkārto savu neseno kustību pretējā virzienā, jauni mācību plāni nevedas tik sekmīgi, toties ļoti labi padodas padziļināti apgūt jauno mācību vielu, kas paliek atmiņā uz mūžu. Protams, kam viegla galva, tiem pat apgrūtināta planētu kustība nesmādēs!

Apgrūtināta jaunu vielu apguve, bet labvēlīga zināšanu nostiprināšana:

12. oktobris - 2. novembris

(īpaši izjutīs Svari un Skorpioni);

28. janvāris 2007. - 19. februāris 2008.

(īpaši izjutīs Ūdensvīri);

26. maijs - 19. jūnijs 2008.

(īpaši izjutīs Dvīņi).

Vērtīgi laiki konkrētu priekšmetu apguvei:

2007. gadā

5. - 27. 09. un 24.10. - 11.11 - darbmācība, zīmēšana, mākslas skola, audzināšanas stundas, vecāku sapulces;

27. 09 - 24. 10. un 11. 11. - 1. 02 - ekonomika, ķīmija, bioloģija;

1. - 20.12. - svešvaloda, literatūra, ģeogrāfija;

20.12. - 15.02.2008 - informātika, fizika, koris, tautas dejas, u.c. pulciņi un sapulces, projekti.

2008. gadā

15.03. - 2.04. - literatūra, svešvaloda, mūzika, dejas;

2.04. - 18.04. - sports;

18.04. - 2.05 - praktiskām nodarbēm, darbmācība, matemātika, dabaszinātne;

2.05. - 10.07 - jebkuras mācības var padoties vieglāk nekā parasti, lielākas iespējas "sagrābt" iztrūkstošo, dažādu projektu dienas.

Pirmklasnieku zvaigznītes

Astrologuprāt, mazie skolnieciņi ir stipri par maziem, lai viņiem veidotu izvērstu horoskopu. Tikai ap 7 gadiem bērnam iezīmējas pirmā nopietnā emocionālā "atdalīšanās" no mātes, uzsākot pirmos pastāvīgas dzīves soļus - skolā. Tādēļ ar vecākiem astrologs visbiežāk runā par bērna pulciņu, nodarbju un skolas izvēli.

Daži šā mācību gada ieteikumi 12 Zodiaka zīmju pirmziemnieku vecākiem.

AUNS

Visādi nemierīgais skolnieciņš līksmi uzsāks skolas gaitas. Patiesi visraženākais mācību mēnesis solās būt nākamā gada aprīlis.

VĒRSIS

Teju visi 2000. gadā dzimušie ir ar spēcīgu Vērša akcentu, tādēļ tuvāko divarpus gadu laikā pamatīgas pozitīvas pārmaiņas skars visus pirmklasniekus. Vērsīšiem būs salīdzinoši viegli pierast pie skolas disciplīnas, kārtības un nošķirtības no vecākiem. Priecīgi sagaidīsiet nākamā gada jubileju.

DVĪŅI

Nepastāvības vairāk nekā miera. Viss septembris aiztrauksies vēja spārniem un lielie enerģijas krājumi tiks tukšoti uz nebēdu. Otrs tikpat veiksmīgs laiks ir gaidāms no maija līdz pat jūlijam. Šajā laikā vecākiem vajadzētu pasekot līdzi, vai bērns milzīgo notikumu jūklī pēkšņi nejūtas apjucis.

VĒZIS

Kustīgs kā ūdenszāle. Vai arī lustīgs - tas atkarīgs no ģimenes un vides, kurā uzaudzis. Gada nogale līdz pat 2008. gada pavasarim ir aktīvs pulciņos iešanas un iesaistīšanas laiks. Vēža bērnam ir ļoti grūti sevi nošķirt no ģimenes, tādēļ vecāku zvans stundu pārtraukumā neskādēs.

LAUVA

Lauviņa var būt mazliet klusāka nekā parasti, bet tas tikai tādēļ, lai apošņātu gaisu. Nekas ārkārtējs nav noticis, ierasts gadiņš, jo nav spilgtākais laiks, lai nodemonstrētu savus talantus klasesbiedriem.

JAUNAVA

Sēdēs pirmajā solā, piekraus pilnu skolas somu ar grāmatām, apzinīgi pildīs mājasdarbus un uzdod daudzus "kāpēc?". Jāveicina atpūtas aktivitātes. Var uzsākt nopietnu treniņu programmu bērna aizrautīgajam vaļaspriekam. Strauji pieaudzis cilvēkbērns.

SVARI

Svaru bērniem mācīt pieklājības normas, sarunas prasmi nekad nav par vēlu. Mācībām aktuāls laiks ir septembris un oktobra beigas. Novembrī var iegūt jaunus draugus.

SKORPIONS

Emociju "ķīmiķis" Skorpions būs viens no gada aktīvākajiem toņa noteicējiem klasē. Atkarībā no bērna audzināšanas vecāki saņems uzslavas vai cītīgi apmeklēt vecāku sapulces. Aktivitātes uzplūdi no oktobra līdz pat janvāra beigām.

STRĒLNIEKS

Labi sagatavojies skolas dzīvei Strēlnieciņš laiski steigsies visiem pa priekšu. Joprojām svarīgs brīdis vecākiem izvēlēties īsto pulciņu, ar to trāpot desmitniekā visam mūžam. Decembra sākums jauniem iespaidiem un iespējām bagāts.

MEŽĀZIS

Apsēdies blakus Jaunavām, Mežāzītis jutīsies labu domu biedru atradis. Pirmrindnieks ar gudriem spriedumiem, lielu vēlmi visur iesaistīties un piedalīties. Mežāži nekad sev nenodara pāri un ātri atmet visu lieku, ja tam sāk trūkt spēka, - ļaujiet bērnam izpausties.

ŪDENSVĪRS

Pirmais pusgads ir dots, lai iešūpotos jaunajos apstākļos, sarastu ar jaunajiem draugiem, noskaidrotu, kur pielikt savus spēciņus. Otrā pusgada pats sākums būs parocīgāks pulciņiem un mācībām.

ZIVIS

Ļoti uzmanīgi jāseko līdzi bērna noskaņām, niansēm, skatieniem. Ne vienmēr spēs iejusties kolektīvā, nebūs viegli peldēt pa straumi. Bet izdosies pieķerties pie kāda spēcīgāka salmiņa, kas peld pa virsu. Atmosfēras termometrs klasē.

 

AUTORS: Kristaps Baņķis
ILUSTRĀCIJA: Gatis Šļūka, karikatura.lv
PUBLICĒTS: “Latvijas Avīze” ielikumā “Ģimene. Veselība”, 08.09.2007