PILNMĒNESS PREZIDENTS

Latvijai ir cits prezidents - Valdis Zatlers. Svētdien notika jaunā prezidenta inaugurācijas ceremonija. Nozīmīgs brīdis. Tomēr vēlēšanas 31. maijā uzskatāmas par pirmo zīmīgāko jaunā prezidenta dzimšanas brīdi, par starta un iespēju punktu Valdim Zatleram. Todien valdīja Pilnmēness enerģētika, kas teju vienmēr atstāj nopietnu ietekmi uz notikumiem. Kā vēl pirms deputātu balsojuma brīdināju, šajā dienā padarītais un teiktais ir grūti labojams un ilgi paliks tautas atmiņā: sākot ar preses konferencē izkliegtajiem "uzbraucieniem" jaunievēlētajai amatpersonai līdz pat pilnmēness spriedzē sajukušajiem deputāta Jāņa Lagzdiņa mīklainajiem žestiem. Tautai todien acis un ausis bija vaļā, kaut arī tā tieši nespēja ietekmēt notikumus.

31. maija enerģētika iezīmēja saspringtu izvēles stāvokli un pat diametrāli pretēju attieksmi pret notiekošo. Mēnestiņš, kas simbolizē tautu, virzījās pa viedo Strēlnieka zīmi un nostājās pretim Saulei - valsts varas augstākajam nesējam - duālistiski gaisīgajā Dvīņu zīmē. Tas nekas, ka no malas raugoties, daudziem koalīcijas izvēle šķita kā rāms bezvējš.

Pilnmēnesī, kad Mēness atrodas vistālākajā punktā pretī Saulei jeb tā sauktajā opozīcijā, notiekošā saspīlējums nostādīja vienu pret otru vienlīdz vājās pozīcijās arī varu un tautu. Diemžēl šāda enerģētika Valda Zatlera prezidentūrai "vilksies līdzi" visu pilnvaru termiņu.

Valdis Zatlers ir spilgts mūsu viedokļos sašķeltās un atsevišķos jautājumos polarizētās sabiedrības spoguļattēls. Kādi esam paši - tādu ieguvām arī Savu prezidentu. Īsts Pilnmēness prezidents.

Vēlējos paraudzītos uz personību Valdi Zatleru no cita skatu punkta, kā uz valstsvīru.

Tā kā nav skaidri izstrādātas rakstura kvalitātes valsts prezidentam, varu vien piedāvāt izvērtēt jaunā prezidenta rakstura īpašības un motivācijas.

Uzreiz jāsaka, ka astrologa rīcībā nebija precīza dzimšanas laika (cerams, tas kļuvis jau par valsts noslēpumu), liedzot izveidot pilnīgu prezidenta dzimšanas horoskopu. Tādēļ izmantoju vien prezidenta dzimšanas kosmogrammu, kas precīzi ataino debesu ķermeņu atrašanos Zodiaka zīmēs un savstarpējo mijiedarbību, bet liedz precizēt to ietekmi konkrētās dzīves sfērās.

Tad, lūk, Saule Mūsu prezidentam atrodas Zodiaka apļa pirmās zīmes Auna pirmajā grādā, kas pasaulei devusi lielus līderus, individuālistus, allaž nemiera pilnus celmlaužus un jaunu taciņu minējus. Tā kā Auns pieder Uguns stihijai, tad cilvēks ar šādu akcentu dzimšanas horoskopā vienmēr iekarst par saviem mērķiem. Viņā kā mūžīga uguntiņa deg vēlme pārtaisīt pasauli pēc sava redzējuma.

Par Aunu atbildīgā ir planēta Marss, kas raksturā var ienest kareivīgumu, sportiskumu, uzņēmību. Pie astroloģijas zelta klasikas pieskaitāma spēcīga Marsa pozīcijai raksturīgā ķirurga profesija.

Tikpat nozīmīgs debesu ķermenis līdzās Saulei ir Mēness. Tas pārvalda cilvēka zemapziņas pasauli, dziļākās vēlmes un dvēseles dzīvi. Prezidenta dzimšanas brīdī Mēnestiņš atradās sev tīkamajā Zivju zīmē, kas dod sakāpinātu emocionalitāti, jūtīgumu, dzejiskumu (Raiņa "mainies uz augšu"), muzikalitāti (prezidents sit (vara)bungas), ideālismu (par latviešu vienotību). Ne mazāk spēcīgi izteikts var būt pašapmāns, ilūzijas, naivums, kā arī neapzināta spēja izlaipot starp neskaitāmiem zemūdens akmeņiem. Īpašas attiecības Zivtiņām parasti ir ar reliģiju, okultismu vai astroloģiju. Un tas varas augstākajos ešelonos jau nav nekas jauns, Aigars Kalvītis ir piestaigājis pie Globas, bet Vaira Vīķe-Freiberga publiski nodēvējusi sevi par "praktizējošu mistiķi". Kas zina, vai Zatlera kungs neies tālāk un savā komandā neatradīs vietu arī štata astrologam....

Ļoti svarīgs ir jautājums, kā prezidents spēs sadzīvot ar diplomātijas niansēm, kas Auna zīmei kā tādai nav raksturīgas. Neveiksmes gadījumā valsts iegūs prezidentu ar vairākām maskām. Aizmetņus tam jau manīju Jāņa Dombura TV diskusijā, kad V. Zatlers skaidri un gaiši pateica: "Nesaku, ko domāju." Žurnālists atklāja, ka aizkadrā prezidenta kungs bija dziedājis pilnīgi citu dziesmu nekā ēterā. Vai prezidents vienmēr būs patiesi atklāts vai "dziedās svešu dziesmu" - rādīs laiks. Apgalvot ne vienu, ne otru pagaidām nav nopietna pamata. Lakmusa papīrs Valda Zatlera varēšanai būs padomdevēju štābs un "ārštatnieki", par kura patieso skaiti un ietekmi varam arī neuzzināt. Ņemot vērā arī jau esošo padomdevēju bildināšanas ātrumu tik nenoturīgā zvaigžņu laikā, ļoti iespējamas izmaiņas arī esošo padomdevēju vidū.

Esmu pārliecināts, ka prezidentam ir savs un strikts viedoklis, kas dažkārt gan var paklupt iekšējās pretrunās. Un tomēr, viņa viedoklis top nevis vienpersoniski, bet uzmanīgi ieklausoties uzticamos padomdevējos. Bet padomdevēji kā vējš ne vienmēr pūš pa to taisnāko ceļu.

Savienojot Saules un Mēness kvalitātes, prezidentā saskatu tādu aktīvu peldētāju pa straumi, naivu savā radošumā, spēcīgu savā pārliecībā un "intimitātē", noslēpumainu un romantisku, kas savus naidniekus neuzveiks kaujas laikā, bet intuitīvi apspēlē kuluāros un atstāj "durakos". Valsts priekšgalā esam ielikuši prezidentu, kas cenšas sevī apvienot Auna aktīvo pirmsākumu ar Zivju zīmes dvēselisko kopsavilkumu. Dzīves pionieris un viedais guru vienā nemierīgā personā.

Tās nebūt nav vienīgās kvalitātes, kas piemīt mūsu prezidentam. Cik debesu ķermeņi kosmosā, tik rakstura nianšu cilvēkā. Teiksim, slaidais augums un ātrais acu skatiens liecina par spēcīgu Urāna ietekmi raksturā. Tas liecina par ārstam nepieciešamo ātro reakciju. Bet Urāns nav tā planēta, kas paredz konservatīvu rīcību, tā drīzāk sola neparastu un neprognozējamu reakciju uz notiekošo un asu un spilgtu valodiņu. Tā kā politikas apskatniekiem un politologiem atradīsies par ko mēles trīt.

Kā jau "marsietis" Valdis Zatlers ir varas cilvēks, par ko liecina viņa klātbūtne daudzu sabiedrisku organizāciju nodibinājumā. Savukārt spēcīgs Lauvas akcents paģēr uzslavas un ordeņus. Atcerēsimies, cik svinīgi Zatlera kungs izteicās par Ceturtās šķiras Triju Zvaigžņu ordeņa iegūšanu. Visiem zināms, ka prezidenta amatā ordeņi birs kā no pārpilnības raga.... "Mans zelts ir mana tauta, mans gods ir viņas gods" - šie vārdi Valdim Zatleram nav tukša skaņa vien.

"Ārpolitika ir iekšpolitikas turpinājums!" izteicies prezidents, akcentu liekot uz dzīvi pašu mājās. Tomēr ārpolitikai būs liela nozīme viņa prezidentūras gaitās. Tiesa, pa citām - savām - takām, nevis pa Vairas Vīķes-Freibergas iesāktajām. Piemēram, vairāk rūpēsies par Baltijas brāļu tautas savienības stiprināšanu. Ļoti svarīgi un jauni akcenti tiks salikti attiecībās ar Krieviju. Iespējams, viņa iespaidā ļoti būtiski mainīsies kaimiņattiecības. Kas ir Latvija un kāda ir tās prezidenta loma ārpolitikā, patiesi parādīs 2008. gads, kad prezidentūras nomainīs gan Džordžs Bušs ASV, gan Vladimirs Putins Krievijā.

Valdis Zatlers vēlēsies būt neatkārtojams un tādēļ arī neatkārtojami rīkosies. Un tam viņa horoskopā ir visi priekšnoteikumi.

Iespējams, ar jauno prezidentu priekšgalā esam pietuvojušies Latvijai harmoniskās 1990. gada Neatkarības deklarācijas ideāliem, nedaudz atejot nost no sarežģītā Valsts dzimšanas - 1918. gada 18. novembra - horoskopa. Valdim Zatleram tuvāki var šķist Atmodas ideāli, kaut viņā jaušams kareivīgi atklāts patriotisma un demokrātiska valstiskuma ideālu sargs.

Katrs pats var izvērtēt, vai minētās kvalitātes atbilst valstsvīram izvirzāmiem nosacījumiem. Prezidenta kungam es novēlētu valstsvīra cienīgus lēmumus un rīcību, jo par prezidentu nepiedzimst, bet top. Šajā gadījumā noteikti.

Pirmās būtiskās atskaņas par prezidenta veikumu varēsim dot precīzi pēc gada - 08.08.08. Šāda nejauša sakritība var atkal kļūt par gardu kumosu ciparu maģijas pārspīlējumu karsējiem. Tieši ap šo laiku prezidentūrā iezīmēsies gana sarežģīts un atbildīgs lūzuma punkts.

AUTORS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS: daļēji "Latvijas Avīzē" 11.07.2007
FOTO: Prezidenta kancelejas