Abi labi...
Gaidām trešo?

Rīt tautas priekšstāvji vēlēs valsts prezidentu. Mani pat nepārsteidz kārtējā Latvijas politikas rosība ap nospriegoto pilnmēness laiku. Tā jau kļuvusi par tradīciju. Šoreiz izvēlētā diena gan harmonizē ar Latvijas Valsts proklamēšanas horoskopu, piedāvājot daudzsološas attīstības iespējas. Daudz kas ir atkarīgs no kolektīvās brīvas gribas akta jeb deputātu izvēles. Zvaigznes iesaka, bet neuzspiež noteiktu scenāriju, tās ļauj deputātiem pašiem "paspēlēties" ar savu izvēli, izvilkt lielo lozi vai kļūdīties. Katrs atbild pats par sevi.

31. maija enerģētika ir saspringta. Mēnestiņš, kas simbolizē tautu, virzās pa viedo Strēlnieka zīmi un nostājas pretim Saulei - valsts varas augstākajam nesējam - duālistiski gaisīgajā Dvīņu zīmē. Dienas gaisotne ir sarežģīta arī likumdevējam, iezīmējot kompromisu starp koalīcijas gribu, vēlmēm un reālo varēšanu. Risks, ka tautas simpātijas var palikt stāvam pie ratiem, ir liels, tādēļ tautas skatījumā ievēlētais prezidents var šķist tāds "ne cepts, ne vārīts".

Vīriešu kārtas kandidātiem diena piedāvā lielākas izredzes nekā sievietēm. Ne velti sieviešu kandidatūras izzuda no redzesloka līdz ar laiku, kad par vēlēšanu dienu nozīmēja 31. maiju nevis daiļajam dzimumam draudzīgāko 6. jūniju. Turklāt diena dod priekšroku kandidātam, kurā saredzama intelektuālas un tradicionāli vīrišķīgas profesijas saspēle - sportists, kareivis, ārsts, inteliģents ar dzelžainu loģiku. Tas dod lielākas iespējas Valdim Zatleram, kaut arī otrs kandidāts nepaliek sausā. Aivars Endziņš daktera pārsvaru izlīdzina, jo, kas būtiski, tika izvirzīts no kareivīgi kreisas partijas flanga.

Ja vērtē abu kungu potenciālās iespējas izpausties prezidenta amatā, man, kā astrologam, ir svarīgi zināt, ko sagaidām no prezidenta: vai aktīvu spēlētāju iekšpolitikā vai diplomātijas ikonu, vai oligarhu nīdēju, vai arī ko pilnīgi citu. Katram pienākumu lokam rodami cilvēki ar savām unikālajām īpašībām. Viennozīmīgas atbildes un kandidātu nav.

Kas kopīgs abām kandidatūrām? Piemēram, abi kandidāti risinātu cittautiešu jautājumu Latvijā, jo šis tēmu loks abiem ir "aiz ādas". To jau apstiprinājis Zatlera kungs mūsu pašu avīzē, ļoti maigi izsakoties par naida pilno krievvalodīgo presi.

Skaidrs, ka abiem prezidentiem būtu plašs un īpašs padomdevēju loks. Vai tā ir partija, ģimenes draugs vai sieva - neņemos spriest. No šāda redzes leņķa raugoties, varētu vēlēties neatkarīgākus un lemt spējīgākus prezidenta amata kandidātus. Sabiedrības uztraukumam par abu kandidātu neatkarību ir pamats.

Atšķirīgais. Aivars Endziņš, līdzīgi kā Vaira Vīķe-Freiberga, ir dzimis ideoloģiski spēcīgā, ideālistiskā un neatkarīgā Strēlnieka zīmes paspārnē. Tā kā Mēness dzimšanas brīdī ir atradies Auna zīmē, Endziņa kungs var arī savu reizīti nobārt sev ceļā stāvošos. Savukārt Valdim Zatleram Saule atrodas Auna zīmē, bet Mēness Zivju zīmē. Tāds aktīvs peldētājs pa straumi, naivs savā radošumā, spēcīgs savā pārliecībā un "intimitātē", noslēpumains un Raiņa dzejiskuma pilns - vienmēr gatavs "mainīties uz augšu".

Sastiķējot abu kandidātu zvaigžņu kartes ar Valsts dzimšanas - 1918. gada 18. novembra - horoskopu, acīmredzamu priekšrocību nav ne vienam. Tomēr svaru kausi nedaudz nosveras daktera pusē. Ne velti Zatlera kungs pa Saeimas māju un publisko telpu staigā ar Satversmi padusē un aicina 15. maijā vārdus "ne mutē neņemt". Viņā jaušams kareivīgi atklāts patriotisma un demokrātiska valstiskuma ideālu sargs. Aivaram Endziņam šajā ziņā uz dzīvi, politiku un pasauli ir plašāks skatījums.

Bet vislabāk abi kungi saprotas ar Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienas - 1990. gada 4. maija - horoskopu. Un atkal, solīti priekšā V. Zatlers, kurš teju "saķēdējies" ar šo zīmīgo notikumu.

Abi labi.

Tādās domās var nebūt pati "draudzīgā" koalīcija, kuru vajā lielākas pretrunas nekā no malas redzams. 31. maija gaisotne var atnest kā sīkas nodevības, tā vienu lielu, iegāžot publiski izsludināto projektu - "Zatleru par prezidentu!"

Dienas enerģētika pieļauj pēkšņu kursa maiņu likumdevēja izvēlē, kā arī iepriekš paredzētus slepenus rezerves variantus aizkulisēs. Tādēļ trešā - daudz spēcīgāka - kandidāta parādīšanās uz šaurās laipas ceļā uz prezidenta pili ir ļoti ticama. Piedodiet, un pat vēlama.

Tiem, kas parlamentā atrodas patālāk no varas ķēķa, varētu dot draudzīgu padomu: apdomāt, ko skaļi paužat no augstās tribīnes pret vienu otru kandidātu, jo diskusijās riskējat sarunāt ko lieku, par ko gadu ritumā būs jāsarkst. Šerpi izteikumi var folklorizēties netīkamā gaismā.

AUTORS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS: daļēji "Latvijas Avīzē", 30.05.2007