Vaska figūru kabinets „PANOPTIKON"

Vēl līdz 26. maijam Rīgā, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā skatāma vaska figūru kabineta „PANOPTIKON" izstāde, ko uz Rīgu atvedusi Somijas Vaska figūru kabineta biedrība.

Vaska figūru kabineta vēsture.

Cilvēka ķermeņa daļu un to slimību bišu vaska figūras 19. gadsimta otrā pusē veidoja vācu tēlnieki Rūdolfs Pols un Emils Kočī. Viņu konsultanti bija izcilie mākslinieki Edgars Degā, Ogists Rodēns un Medardo Roso, kas veidojumos centās attēlot kustību dinamiku un mirkļa noskaņas, autori savukārt saglabāja figūru reālistiskumu. „Panoptikon" izveides medicīnas konsultanti bija ievērojami zinātnieki - Nobela prēmijas laureāti Roberts Kohs un Pauls Ērlihs, kā arī Alberts Neisers, Frīdrihs fon Esmarhs, Karls Ernsts fon Bērs.

Ar nosaukumu „Cilvēk, iepazīsti sevi!" anatomisko vaska figūru kabinets 19. gadsimta otrajā pusē apceļoja daudzu Eiropas pilsētu izstāžu zāles. Sievietēm sensacionālo vaska figūru kabinetu bija atļauts apmeklēt tikai reizi nedēļā: "Piektdienās no plkst. 15 līdz 18 ieeja tikai dāmām".

Otrā pasaules kara laikā kolekcija pazuda. Pēc vairāk nekā desmit gadu ilgiem meklējumiem divi somu mākslinieki Vaino Hamari (Wäinö Hamari) un Esa Kartunens (Esa Karttunen) šo reto kolekciju atrada 1981. gadā. Pēc rūpīgas restaurācijas „Panoptikon" atkal sāka savu ceļu pa Eiropas pilsētām un tagad pirmo reizi tiek eksponēts Latvijā, Rīgā!

Vaska kabinets „PANOPTIKON" ir kā mācību stunda cilvēka anatomijā, un tajā pašā laikā unikāls retums kā vaska mākslas meistardarbs.

„Panoptikon" ir bijis aktuālā dienas tēma it visur, kur tas ir bijis izstādīts.

Kolekcijā ir vairāk nekā 200 vaska preparātu, kas atspoguļo ap 1000 cilvēka ķermeņa daļu, slimību, medicīnisko manipulāciju un augļa attīstību. Rīgā apskatāmi 165 svarīgākie kolekcijas eksponāti.

Esiet piesardzīgi!Ļoti jutīgi cilvēki tos var uztvert tik reālistiski, ka var noģībt. Bērniem izstādes apmeklējums tikai vecāku pavadībā.

 

 

 

 

 

 

Iesaka: Kristaps Baņķis