Rīgas dome “vieglā migliņā”

Dziļā pirmdienas vakara tumsā (plkst. 22.20) Rīgas sniegputeņa gaidās dzima galvaspilsētas jaunā vadība. Tā miglaini, neskaidri un paslepšus. Skaļi vārdi par drosmīgu rīcību nāca tikai pēc tam.

Pirmdien, 19. februārī, bija jaunā mēneša trešā diena. Tas tikai apstiprina manus novērojumus, ka Latvijas politikā svarīgi notikumi apbrīnojami "pieskaņojas" Mēness fāzēm. Turklāt pirmdiena ir Mēness diena - emocijām bagāta jeb, tautas valodā runājot, "grūtā" diena. Tiesa, augošs Mēness Aunā it kā ļauj cerēt uz izaugsmes un drosmīgu lēmumu iespējām jaunajai Rīgas vadībai, tomēr laika pirksts nosvēries par labu planētu pārsvaram Zivju zīmē. Ja neapcer Zivju simbolikai piemītošo pasaules glābējas un sociālās rūpības auru, tā politikā ienes vairāk aizkulišu spēļu, slepenu vienošanos un "vieglu migliņu" pār visu, kas tiek darīts. Līdz ar to Birka kunga skaistās runas uzreiz pēc ievēlēšanas par "efektīvāku lēmumu pieņemšanu un skaidras pozīcijas definēšanu" var izrādīties nerealizējams sapnis. Diemžēl. Galvaspilsētas politika var būt gana izplūdusi un nevērīga savas rīcības pamatojumā tautai. Sapinušies savos solījumos - tāds varētu būt precīzākais novērtējums.

“Nespļauj akā, no kuras vajadzēs dzert,” tāds būtu no latvju tautas nācis ieteikums valdošajai koalīcijai. Jārēķinās, ka daudzi jaunās koalīcijas lēmumi būs jāpārskata, draud lielas neskaidrības ar finanšu dokumentiem. Iespējams, sabiedrību sagaida viens otrs kukuļdošanas vai finanšu noplūdes skandāls.

Arī oficiālais goda un varas simbola - ķēdes - nodošanas brīdis otrdienas pusdienlaikā (plkst. 13.45) mēra dzīvi vieglāku nepadara. Skaidrs, ka Lauvas zīmes pārstāvim Jānim Birkam apzeltītā amata ķēde der kā uzlieta un ir sirdij tīkama. Saprotams, ka Lauvam Birkam rūp daiļās mākslas un citāds skatījums uz koncertzāles pārbūves plāniem. Mērs nepaies vienaldzīgi garām arī azartspēļu namiem. Pa kuru pusi? Visticamāk, ka nopietnākie jautājumi tiks risināti, ejot gar sētas durvīm.

Jaunas ziņas sagaida sabiedrības rūpju bērnus bezdarbniekus, bezpajumtniekus, pensionārus. Viņus tad arī piemeklēs solītie stingrie lēmumi. Lielas cerības, ka tieši šis domes vadības sastāvs varētu iekustināt sasāpējušos galvaspilsētas bērnudārzu un sabiedriskā transporta jautājumus. Rīgu skars jauni alkohola un tabakas ierobežojumi. Savukārt prostitūcijas jautājums var kļūt vēl neskaidrāks, neskatoties uz visiem izmisīgajiem pūliņiem. Eiropas sekstūrisma citadeles statuss var tikt stiprināts.

Kopumā domei ir visas iespējas izstrādāt konceptuāli jaunu Rīgas attīstības stratēģiju. Ja vien Domes vadība dos priekšroku dzīvei ar skatu uz priekšu, nevis cīņai “ar pagātnes sārņiem” un slāņiem.  
Negribētos gan šo nodēvēt par lielu plānu un nerealizētu iespēju Rīgas vadību...

Visticamāk, ka mēra darbības ārējā spozme nenosegs lokano mugurkaulu un neskaidrās runas. Paštīksma spoguļošanās sabiedrības priekšā var novest pie troņa sašķobīšanās vēl līdz domes pilnvaru beigām.
Rīdzinieki diezgan kareivīgi uztvers mēra Birka rosīšanos. Nevar izslēgt arī iespēju, ka iedzīvotāju nemiers ar valdīšanu var izrādīties spēcīgs arguments vadības pastāvēšanai pirmsvēlēšanu gaisotnē.
Abi šāgada aptumsumi - 4. martā pilns Mēness aptumsums un 19. martā daļējs Saules aptumsums - un tiem sekojošās domes sēdes var izrādīties ilgtermiņā liktenīgas jaunajai koalīcijai. Opozīcija var uzkāpt uz ļoti vārgas vietas, ja vien pati domes vadība šajās dienās nepieņems kļūdainus lēmumus....
"Rīgas atslēgas būs drošās rokās!" apgalvo mērs. "Kurās rokās tās patiesībā atrodas?" - vēl kāds neatbildēts jautājums.

AUTORS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS: fragmentāri “Latvijas Avīzē”, 22.02.2007