Vēlēšanas iekrīt pilnmēnesī

 

Pēc Jūrmalas skandāla Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga dalījās iespaidos, ka Latvijas politikā aktuālākie un karstākie notikumi ir cieši saistīti ar pilnmēness laiku.
9. Saeimas vēlēšanas notiek 7. oktobrī, vēlēšanu iecirkņi durvis vērs plkst. 7. Tas pirmkārt ir pilnmēness laiks, vēlēšanu dienai piešķirot konfliktējošu enerģētiku.

 

Mēness un Saules cikla kulminācijas brīdis - pilnmēness - vēlēšanu dienā atainos, cik patiesi saasināti vēlētāji izpaudīs savu hronisko nemieru ar valstī īstenoto politiku un vai tas izpaudīsies kā pretspars valdošajai elitei. Mēness, kas atbild par tautas masām un tajā valdošo noskaņojumu, "iekritis" Auna zīmē iepretim Saulei Svaru zīmē. Aktīva viedokļu paušana, spontanitāte un pat radikāli kareivīga rīcība, nedomājot par sekām, aktīva opozīcija svārstīgajiem, diplomātiskajiem un konformistiem var kļūt par 9. Saeimas vēlēšanu atslēgvārdiem.

  

Lai labāk saprastu, kas mūs sagaida, der ielūkoties pagātnē. Kā lakmusa papīrs noder 2005. gada 12. martā notikušās pašvaldību vēlēšanas. Astroloģiskās likumsakarības pirms tām čukstēja priekšā, ka atbilstoši augošajam Mēnesim, turklāt vēl dzīvības pārpilnajā Auna zīmē, par vēlētāju aktivitāti nevajadzētu sūdzēties. Apstākļi parādīja pilnīgi pretējo. Vēlēšanās piedalījās vien 52,8 procenti balsstiesīgo vēlētāju, kas padarīja pēdējās  pašvaldību vēlēšanas par visneapmeklētākajām vēlēšanām Latvijas vēsturē.

 

Nesmādēsim arī kaimiņu igauņu pieredzi, kur arī, neskatoties uz augošo un Auna zīmē esošu Mēnesi, politikas analītiķi žēlojās par zemo vēlēšanu iecirkņu apmeklējumu - vien 47,1 procents vēlētāju nodeva savu balsi.

Manuprāt, ticams šķiet apgalvojums, ka varēja būt vēl ļaunāk. Tikai sasparojoties radikāli noskaņotajiem vēlētājiem (diemžēl nūja ar diviem galiem!), vēlēšanu aktivitāte sasniedza daudzmaz pieklājīgus procentus.

 

Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām, kurās, iespējams, tikai radikālo spārnu atbalstītāji saglāba vēlēšanās nodoto balsu skaitu no pilnīgas katastrofas, šajās vēlēšanās pat tradicionāli svārstīgie vēlētāji varētu, nemiera dzīti, aiziet līdz urnai. Pilnmēness neļaus nosēdēt mierā. Cita lieta, ja partijas nespēs motivēt cilvēkus, pierādot, ka viņa balss ir izšķirīga, vēlētājam šajā dienā būs daudz un dažādi citi kārdinājumi, ko darīt brīvdienā. 

 
Vai kreiso uzvaras gājiens?

 

Latvijā tradicionāli ir bijis augsts neizlēmīgo vēlētāju skaits. Martā "Latvijas faktu" aptaujā par tādiem uzrādīti 22,4 procenti no visiem balsstiesīgajiem.

 

Latvijas parlamenta vēlēšanu īpatnība, vēlēšanu dienai allaž "iekrītot" svārstīgajā Svaru zīmē, šādu apstākli tikai veicina. Šogad Svaru zīmei (tajā uzturas Saule, Venēra, Marss) ir ārkārtīgi liela dominante vēlēšanu dienas horoskopā. Tomēr tautas masas kareivīgā, spontānā un opozicionārā nostāja pret valdošo ideoloģiju un tās paudējiem - partiju līderiem var nospēlēt zīmīgu lomu. Visnotaļ iespējams, ka pieņemtos lēmumus tauta, apdomājusi un no vēlēšanu drudža attapusies, patiesi nožēlos.

 

Ieguvēji? Pirmkārt, kreisie politiskie spēki, kuriem šis gads ir ārkārtīgi labvēlīgs spēku konsolidācijai, spēcīga līdera izvirzīšanai un uzvarai vēlēšanās. Laiks tam ir labvēlīgs. Otrkārt, arī labējā spārna nacionāļi (piemēram, "Visu Latvijai!") var cerēt uz mainīgo tautas garastāvokli. Viņu ieguvums, visticamāk, nebūs tik jūtams, lai varētu runāt par uzvaru vēlēšanās, bet pārsteigumi ir sagaidāmi.

 

Tautās uztverē emocionālajam slānim, ko spēs uzburt politiķi, būs liela nozīme. Varētu pat teikt, ka tauta dosies emocionāli noskaņoto "brīnumdaru" pavadā.

 

Kā tumšie zirdziņi, kas vēlēšanās varētu izšaut uz svārstīgo vēlētāju rēķina, ir Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija un "Jaunie demokrāti". Zvaigžņu stāvoklis šīm politiskajām organizācijām dod iespēju šajās vēlēšanās nobalansēt vēlēšanu barjeras resnākajā galā.  

Tā kā vēlēšanu brīdī ir aktuāla Svaru zīme, likumsakarīgi, ka politiķiem un partijām, kuru dzimšanas brīdī bijis spēcīgs Svaru akcents, šis būs zīmīgs, bet ne viennozīmīgs laiks. Var tikt piedzīvota liela sakāve vai arī skaists iznāciens uz jaunās (4 gadu) politiskās skatuves. Tas jau atkarīgs no katras konkrētās partijas tapšanas vai politiķa dzimšanas dienas horoskopa kvalitātes. Politiķiem ar Lauvas (piemēram, Juris Dobelis), Skorpiona (Ingrīda Ūdre) , Strēlnieka (Einars Repše) un Ūdensvīra (Ainars Šlesers) akcentu ir lielākas izredzes nekā amata brāļiem.

"Slinkākie" būs ieguvēji

Kā viens no svarīgākajiem pirmsvēlēšanu kulminācijas brīžiem atzīmējams deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanas laiks. Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) izziņojusi, ka kandidātu sarakstus tā pieņems no 19. jūlija līdz 8. augustam. Jāatzīst, ka "slinkākajām" partijām, kas novilcinās sarakstu iesniegšanas brīdi, var vairāk veikties. Ne īpaši labvēlīgs laiks tik svarīgu "papīru" kā partiju un apvienību kandidātu sarakstu iesniegšanai ilgst no 19. jūlija līdz pat 30. jūlijam. Partijas, kas izmantos iespēju pirmās aizsteigties ar kandidātu sarakstiem līdz vēlēšanu iecirkņiem, riskē pašas sev aizlikt kāju priekšā. Prātīgākās šādu iespēju atstās uz augustu. Laika novilcināšana atmaksātos arī pašai CVK, kurai citādi vajadzēs noņemties ar liekām klapatām. Turklāt CVK rezultātu skaitītājiem derētu noticēt astroloģijai un pie balsu skaitīšanas naktī no sestdienas un svētdienu simtkārt rūpīgāk izsekot līdzi skaitīšanas procesam. Naktī pēc vēlēšanām iekrīt čika laiks, kas bieži vien dzīvē apstiprinājies kā vismuļķīgāko kļūdu pieļaušanas, neuzmanības un juku laiks. Tas savukārt var dot pamatu dažādām spekulācijām, ko jau tā saasinās vēlēšanu dienas saspīlētā zvaigžņu ietekme uz cilvēkiem. 

AUTORS: Kristaps Baņķis  
PUBLICĒTS:
 "Latvijas Avīzes" ielikums "Vēlēšanu Avīze" 03.04.2006
ILUSTRĀCIJA: Indulis Martinsons, "Latvijas Avīze"

P.S.
Pasaules prakse parāda daudzus gadījumus, kad astrologi sadarbojas ar valstu vadītājiem un ietekmē viņu lēmumus. Slavenākais no Latvijas astrologiem, grāfs Vronskis bijis "galma astrologs" kā nacistiskajā Vācijā, tā PSRS, tajā pat laikā, palika neatkarīgs no abām ideoloģijām.
Kā praktizējošs astrologs varu teikt, ka arī Latvijas valstsvīri un vidusmēra politiķi konsultējas ar astrologiem. Cita lieta, ka viņi to ne tikai neatzīst, bet pat rūpīgi slēpj. Tomēr astrologu teiktajā ieklausās. Jo īpaši Saeimas vēlēšanu gaidās.
Zinu, ka raksts "Vēlēšanas iekrīt pilnmēnesī" uzreiz pēc publicēšanas "Latvijas Avīzē" ieviesa izmaiņas vismaz vienas partijas plānos. Sabiedrībā labi zināma partija (astrologa ētika liedz atklāt kura tā ir) nesteigsies ar listes iesniegšanu Centrālajā Vēlēšanu komisijā pirmajās likumīgi atļautajās dienās, bet pagaidīs izdevīgāku brīdi…
Ikviens astrologs zina, ka zvaigznes nepavēl, tās tikai iesaka. Arī rakstā paustās domas un novērojumi nav jāuztver kā aksiomas ar 100% garantiju, bet kā labs pamats auglīgai diskusijai speciālistu un interesentu vidū.
9. Saeimas vēlēšanas kā lakmusa papīrs parādīs arī šo astroloģisko paredzējumu patiesumu.