Kā cimds ar roku
jeb
Šķēle modīsies no snaudas

Saeimas vēlēšanu uzvarētāja, valdības centrs — Tautas partija (TP) — sestdienas kongresā ne tikai pašslavinājās, bet arī pavērsa laika zīmes savā labā, ieskicējot jaunu ideju metus.

Politiskās (mundānās) astroloģijas skatījumā partijas kongress ir kā atskaites un jaunu iespēju punkts - kulminācijas brīdis partijas dzīvē. Līdzās nodibinājumam un partijas faktiskā vadītāja horoskopam katrs šāds atskaites punkts gulstas cits uz cita kā jauna kārtiņa dzimšanas dienas tortē. Šoreiz TP biedri paštīksmi starp kārtām ierīvēju putukrējumu ar ievārījumu. Tomēr uzmanīgs vērotājs pamanīja vērā ņemamus jaunus akcentus.

Diena, kas izvēlēta kongresam iezīmēja Strēlnieka un Lauvas zīmes labvēlīgu saspēli. Dozēts prieks (Raimonds Pauls uz skatuves), ideālisms, skaistu domu spēks (premjers piedāvā visiem iedzīvotājiem kļūt par politiķiem) un jaunu ideju tapināšana bija šīs dienas pozitīvie atslēgvārdi. Piepildījās arī ēnainākā puse: lielība, lidošana pa mākoņiem, snaušana uz uzvaras lauriem.

Lai arī partijas statūtu pārmaiņām šis nebija labākais laiks un tos, visticamāk, vajadzēs vēlreiz revidēt, ideoloģisku pārmaiņu vārdā tie ir attaisnojami. Ne velti statūtus grozīja, lai K. Lībani-Šķēli ieceltu par valdes vadītāja vietnieci. Publiski to pamatoja ar vajadzību pēc jaunas ideju ģenerētājas... Tiesa, partijas attīstības vārdā varēja gaidīt vēl lielāku jaunu asiņu pieplūdumu partijas galvgalī. Laika skala paģēr, ka lielākas politiskās dividendes iegūs tie, kas aktīvāk mainīsies uz augšu.

Dibināta 12.05.1998. gadā un būdama vērsiski inerta, TP ne vienmēr tiek līdzi straujajām ideju maiņām. Vienalga, par kādu komandu runātu partijas runasvīri, jau partijas dibināšanas brīdī tajā ir "iekodēta" vajadzība pēc saimnieciski stingras rokas, kas vajadzības gadījumā prasmīgi un tēvišķi "aizsietu mutes". Ideju krīzi partija piedzīvos jau nākamā gada otrajā pusē, laikā, kas iezīmējas kā spēcīgs Andra Šķēles politiskā izaicinājuma un aktivitātes uzplūda brīdis.

Vienalga, kādos mākoņos "ierindas biedrs" Andris Šķēle līdz šim ir dzīvojis, "partijā, kas jāvada kā uzņēmums" viņam vienmēr bijusi ģenerālpilnvara. TP dibināšanas un A. Šķēles horoskops sader kā cimds ar roku. Sakārtotas sistēmas un konservatīvās idejas nesējam A. Šķēlem vajag ideoloģisku instrumentu, un TP tam ir lieliski pakārtota.

Raugoties Andra Šķēles kosmogrammā, 2007. gadā visnotaļ skaidri parādās iespēja vēlreiz pieņemt politiku kā profesionālu izaicinājumu. Faktiski A. Šķēle atgriežas politikā. Arī 2008. gadā arvien skaidrāk novērosim A. Šķēles aktivitātes pieplūdumu. A. Šķēle ir pamodies no ideoloģiskās snaudas. Ja partijā uzņems pavisam jaunu kursu ideoloģiskā lūzuma brīdī, skaidrs, no kuriem mākoņiem vēji pūtīs.

Kas notiks ar Aigaru Kalvīti?

Premjera zvaigžņu stunda bija aizejošais 2006. gads, kas veiksmīgi sakrita ar Saeimas vēlēšanām. Manuprāt, Aigars Kalvītis nav “kalnā kāpējs”, bet drīzāk būtu salīdzināms ar stabilu un iejūtīgu kūleņu metēju, kurš ir gatavs arī partijas labad izmest nelielu līkumu, lai pēc, iespējams, četriem gadiem noraudzītos uz “jaunā karaļa kronēšanu”. Kūleņus metot, “galvas reibonī” viņš var iedzīvoties jau pēc pāris gadiem. 2008. gada oktobris var kļūt kā liels pārbaudījums Aigara Kalvīša spējai vadīt valsti un partiju vienlaikus. Šajā laikā viņam vajadzēs pieņemt jaunus izaicinājumus.

Prezidentes amata kandidāte 2011.

Kristiānas Lībanes—Šķēles iekļaušana partijas vadībā nav nedz nejauša, nedz mazsvarīga. Laiks, kurā viņa ienāk politikā ir uzskatāms par ļoti perspektīvu. Tas ir liels solis uz priekšu partijas attīstībā un vēl lielāks solis pašas politiķes karjerā. Domāju, ka tieši K. Lībane—Šķēle var kļūt par pirmo politiķi, kurai pirmoreiz TP vēsturē oficiāli tiktu atvēlēta partijas vadītāja vieta. Tomēr domāju, ka viņa mērķē krietni augstāk un “partijas uzdevumā” ieņems augstākus krēslus. K. Lībane—Šķēle Latvijas politikā spēlēs ievērojamu lomu. Iespējams, pirmās vēsmas jau sajutīsim jaunā, Cūkas gada pirmajā dekādē.

Bet 2011. gadā, 40 gadus vecā Kristiāna kā brangu ražu novāks šā brīža sējumu.

Viņu var uzskatīt par jaunās politiskās sieviešu paaudzes karognesēju, kas pārstāvēs daudz dzelžaināku un pragmatiskāku ideoloģiju. Tāda — stingrā saimnieces rociņa.

FAKTI

16.01.1958 — dzimis Andris Šķēle

27.06.1966 — dzimis Aigars Kalvītis

24.04.1971 — dzimusi Kristiāna Lībane-Šķēle

12.05.1998 — Tautas partiju reģistrē Uzņēmu reģistrā

09.12. 2006 — 9. kongress

 

AUTORS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS: fragmenti “Latvijas Avīze”, 12.12.2006
FOTO: Timurs Subhantulovs
ILUSTRĀCIJA: Ēriks Ošs