Stabila pārmaiņu valdība

7. novembrī plkst. 19.20 Jēkaba ielā tika apstiprināta Aigara Kalvīša veidotā valdība. Astroloģiski debesīs dominēja Skorpiona zodiaka zīme, kas cieši sasaucas ar Latvijas proklamēšanas horoskopu.

Dienā, kad apstiprināja jauno valdību, debesīs nebija ne pilnmēness, ne arī aptumsums, kas Latvijas politikā jau iezīmējies kā "modes zīme". Māņticīgie var vienīgi pieķerties tam, ka apstiprināta 13. valdība. Bet tas ir vājš arguments. Ciparu zinātnieki numerologi tā kopsummu - četri - uzskata par stingras formas un shematiskuma skaitli, kad dominē praktiskums un čaklums. To tikai stabilizē fakts, ka tikpat - četri - valdībā ir arī koalīcijas partneri. Mainoties valdības partneriem, iespējams destabilizēt ne tikai koalīcijas, bet arī tās izvirzīto ideju struktūru.

Tā kā debesu sakarnieks un informators Merkurs šajās dienās met skatu pagātnē, veidojot debesīs (no zemes raugoties) gaisa cilpas, nav nekāds pārsteigums, ka jaunais premjers ir iepriekšējās valdības vadītājs. Tas gan arī paģēr, ka jaunajai valdībai visā savā pastāvēšanas laikā būs jāpaceļ vecās mapes un jāatrisina arī daudzas citas pašu novārtā atstātas tēmas. Arī savstarpējā komunikācija dažkārt var būt asa un kliba ar vienu kāju... Tomēr koalīcija būs monolīta kā nekad agrāk, jo to uz priekšu bīdīs neparasti spēcīga motivācija. Neskatoties uz iekšējām pretrunām, Latvijas oligarhi būs sadevušies rokās ciešāk nekā jelkad agrāk.

 

Valdības sastādīšanas brīdī planētas debesīs iezīmēja varenu "sabiezējumu" Skorpiona zvaigznājā.

Skorpiona zīme saistīta ar vērienīgām un fundamentālām pārmaiņām, noslēpumainību un finansēm. Skorpions savās izpausmēs var būt daudzveidīgs. Zemiskā veidā - atriebīgs, mantrausīgs, no labās puses - spēj pārvarēt grūtības, apveltīts ar lielām darba spējām. Skorpiona interešu lokā noteikti ietilpst cīņa par varas koncentrēšanu, drošības dienesti, banku sfēra, dažnedažādi enerģijas avoti.

Valdības vadītāja interešu lokā noteikti nonāks spēka, policejisko un valsts drošības dienestu reorganizācija un kontrole. To apliecina arī tas, ka valdība ir apstiprināta aktīvā un kareivīgā, spēku demonstrējošā Marsa dienā - otrdienā.

Lai to panāktu, no aizgalda var tikt izņemta viena otra veca, bet kompromitējoša informācija. Šīs valdības laikā opozīcija var dibināt ne vienu vien jaunu parlamentāro izmeklēšanas grupu.

Valdības "dzimšanas" pārklāšanos ar Latvijas valsts horoskopu varam uzskatīt par jaunu izaicinājumu. Tādēļ Latvijas attīstībai šī var būt patiesi izšķiroši nozīmīga valdība. Vai tā būs mērāma ar plusa vai mīnusa zīmi, atkarīgs no valstsvīru personībām un spējām tikt galā ar rokās ieliktajiem resursiem.

Visnotaļ iespējams, ka tieši šī valdība īstenos pat revolucionāras un Latvijas likteni būtiski iespaidojošas pārmaiņas. Tauta tam nebūs gatava.

Kopumā informatīvā plaisa starp tautu un valdību, visticamāk, tikai palielināsies. Kamēr valdība reformēs un cīnīsies par kapitālu, tautas masām neatliks nekas cits kā "ar skatu no malas" filozofiski un samiernieciski uz to noraudzīties. No tautas (nevis elites) nākusī inteliģence gan cels trauksmi, jo īpaši par izmaiņām, kas skars reformas zinātnes, izglītības un reliģijas sfērās.

Valdība savos darbos būs atvērta jaunām tehnoloģijām, un arī Latvijas zinātne var beidzot saņemt pelnīto godu. Pārmaiņas skars alkohola, tabakas, naftas produktu tirgotājus un lietotājus. Tiesa, tautai kopumā pret šīm idejām nebūs nekas pretī.

Taisnība tiem, kas apgalvo, ka valdības deklarācija ir pārāk nekonkrēta. Šī valdība savas patiesās vēlmes vienmēr paturēs slepenībā, un tai būs problēmas ar konkrētu ideju noformulēšanu konkrētā rīcības programmā. Lielu mērķu izvēlē valdībai iespējami smagi klupieni.

Neredzētas reformas skars finanšu sektoru. Piedzīvosim arī naudas atmazgāšanas shēmu nākšanu dienasgaismā. Pirmās vēsmas jau varētu uzpeldēt gada pirmajā ceturksnī - sveču un sērsnu mēnesī.

Uzmanība tiks veltīta arī banku sektoram un vispār lielu finanšu līdzekļu apsaimniekošanai. Ne velti vienīgā jaunizveidotā ir Eiropas Savienības naudas apguves lietu ministrija.

Finanšu sektora sakārtošana būs viena no valdības lielākajām funkcijām, cerams, piepildīta ar veiksmēm. Pretējā gadījumā, nepareiza finanšu politika tieši šās valdības laikā patiesi draud ar plaši piesauktā finanšu burbuļa pārsprāgšanu.

Lai arī būdama centriski labēja valdība, tā savas darbības laikā pieņems krietni kreisākus lēmumus nekā iepriekšējās. Tā būs sociāldemokrātiskāka. Iezīmēsies koķetērija ar Saeimas mēreni kreiso flangu...

Cik ilgs būs valdības mūžs? Jāatzīst, ka tas ir pašu koalīcijas partneru ziņā. Zvaigznes neko nepavēl, tās tikai iesaka. Par valdības stabilitāti un iespējām plašāk varēsim runāt, kad tā būs izgājusi nevis ierastās 100 dienas, bet gan pirmajā dzimšanas gada nogalē.

Lielākās problēmas var sagādāt katras partijas iekšējais ienaidnieks, kad "brālis noliegs brāli". Iespējams duncis mugurā, bet, visticamāk, bez skaļas brēkas "politisko līķi" kopēju interešu vārdā klusi novāks aizkulisēs.

Diez vai premjeram izdodies uzņemties atbildību par turpmākajiem “septiņiem treknajiem gadiem”, pietiktu, ja jaunā koalīcija spētu īstenot tautai pamatotas reformatoriskas idejas atvēlēto četru gadu laikā.

Un vēl. Ar tik spēcīgu okultās zīmes Skorpiona ietekmi šai valdībai būtu īstais laiks pieņemt štatā galma astrologu. Pirmās vēsmas jau dzirdētas: Globas viesošanās laikā Latvijā pie Rīgas cirka melnā limuzīnā esot slepus atvizināts Kalvītis...

AUTORS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS: “Latvijas Avīze”, 09.11.2006
FOTO: www.mk.gov.lv