Mājas mūžu ieliek pamatos

Latvijas astrologu asociācijas viceprezidents, profesionāls astrologs, Rīgas Tehniskās universitātes docents, tehnisko zinātņu doktors JURIS BIRŠS pats sevi gribētu dēvēt par cilvēku, kurš sev un citiem palīdz atgriezties pie dabas.  

- Agrāk nebija nekādu modīgu "fen šui", cilvēki vienkārši bija iekšēji harmoniskāki, tuvāki dabai. Paskatieties, kā suns, kuru sakodusi čūska, sameklē sev mežā zālītes, organisms instinktīvi pasaka priekšā, kas tam vajadzīgs. Bet kas tagad notiek ar cilvēku? No rīta pieceļas, ierauga, ka uz sejas izlīdusi kaut kāda pumpa. Būtībā organisms devis zīmi, bet mēs to, čik, nost, virsū kaut kādu zieķi un aizšpaktelējam ciet. Mēs vairs nejūtam savu organismu, un mums jāsāk meklēt sev tulkus. Parādās tāda cilvēku "suga", kuri māk to izdarīt. Tā mēs nonākam līdz tautas ticējumu pārzinātājiem un astrologiem, - ar savu arodu iepazīstina astrologs.  

Pie būvniecības un astroloģijas savienošanas viņu aizvedusi darba dalīšana starp astrologiem un, protams, paša profesionālās iemaņas un zināšanas.

- Lai saprastu, ko var prasīt no astrologa, minēšu piemēru. Pirms vairākiem gadiem pie manis atnāca kāds vīrietis, kuram bija jāizvēlas viena no trim vietām Rīgā, kur būvēt kiosku. Nevarējis izlemt, kur tieši, jo no tirgus viedokļa visas vietas it kā ir vienlīdzīgas. "Vai jūs kā astrologs man varat palīdzēt?" taujājis. Bet protams! No trīs pilnīgi līdzīgiem gadījumiem astroloģija vienmēr atradīs vienu, to labāko. Un bez jebkādas pesteļošanas. Astroloģijā nav mistikas, vienīgā mistika, vai cilvēks tam tic un vai vispār viņš ir spējīgs kaut kam noticēt, - pārliecināts J. Biršs. - Katru reizi, kad uzlūkoju sen celtas dzīvojamās ēkas vai citas būves, izbrīnu rada, ka šīs būves ir lieliski saglabājušās simts un vairāk gadus. Katram meistaram tolaik bija savi ticējumi un savi amata noslēpumi, turpretī tagad mums bieži iznāk kā tam kungam, kurš pakavu kala, kala, kamēr čiks vien sanāca.

- Jaunie ciemati un savrupas jaunbūves aug kā sēnes pēc lietus. Vai būvniecībai šobrīd ir labvēlīgs laiks? Dzirdēts, ka astrologi nolasot debesīs bēdīgu ainu - Saturns un Jupiters nerādot labu vaigu…
- Protams, ar celtniecību derētu mazliet pagaidīt. Tie, kas to var atļauties. Nākamais gads ir daudz labāks. Arī šā gada otrā puse rādās krietni labāka. Bet nekad jau laiks nebūs simtprocentīgi labs. Sēžot un gaidot var sagaidīt nākamās nepatikšanas. Visu gadu atrodami labvēlīgi un arī nelabvēlīgi brīži. Mājas būvēšana, jaunrade jau pati par sevi ir laba. Tomēr cilvēkiem trūkst naudas, un, lai būvētu māju, viņi ir ar mieru ielīst parādos līdz ausīm. Tikko kā esam sajutuši neatkarības garu, un atkal lienam citā - finansiālā - atkarībā.
- Nekustamo īpašumu eksperti jau noteikuši savu diagnozi šābrīža celtniecības bumam - cilvēki pērkot nākotnes sapņus, bet rezultāts bieži vien nav tāds, kā gaidīts.

- Jā, diemžēl tā ir patiesība. Ir cilvēki, kuri drīkst ņemt kredītus, viņiem tā lieta iet, viņiem dod, un viņi var to atmaksāt. Ir cilvēki, kuri drīkst ņemt kredītu tikai zināmos brīžos. Šobrīd paņemt kredītu nav nekāda māksla, jo galvenais ir to atdot. Astrologs var apskatīties, vai cilvēks pēc pieciem, desmit gadiem varēs to atdot vai nevarēs. Diemžēl daži ir jāapbēdina - būtu jāgaida labāki laiki.
- Kāpēc lai cilvēks ietu pie astrologa pēc padoma, kad un vai vispār būvēt  ģimenes māju?

- Tas notiek ļoti dabiski, ja kāds grib uzbūvēt labu dzimtas māju. Ja tas ir svarīgs notikums viņa dzīvē, tiks darīts viss, lai nebūtu nekādu negatīvu nejaušību. Kāpēc par dažiem latiem neiegūt jaunu informāciju? Jebkurā gadījumā tā nebūs lieka, pat ja tikai apstiprinās iesāktā kļūmīgumu. Cilvēkam paliks mierīgāk ap sirdi. Vēl kādu var pamudināt, citu - izdarīt labāku izvēli.
- Bet ja nu cilvēks iebilst - kā nevar būvēt, brigāde sarunāta, vīri nīkst bezdarbībā - vajag!

  

- Nevienam nav tik daudz miljonu, lai nopirktu debesis. Tā ir vienīgā patiesība. Es viņam tā arī pasaku, ka, būvējot tieši šajā un ne citā laikā, mājai var draudēt ugunsgrēks, biežas apzagšanas u. tml. - tātad, ar ko viņš riskētu. Ja nekā citādi, tagad taču visu var maksimāli apdrošināt, pieslēgt signalizāciju.
- Ar ko meistaram vajadzētu sākt?
- Ir lietas, kuras būtu jāzina katram latvietim. Ļoti svarīga ir apbūves vietas izpēte. To izvēloties, senie latvieši vispirms uzmanīgi iepazinās ar visu savu zemes īpašumu. Vienmēr jāmēģina uzzināt, kas agrāk ir atradies jūsu apbūves gabala robežās, kāds liktenis ir skāris tās ēkas, kas tur atradušās, kas noticis ar to saimniekiem, vai ar šo vietu nesaistās kādi seni vietējo iedzīvotāju ticējumi utt.Mājas celtniecība sākas no tā brīža, kad mēs to izlemjam un nosvinam - sanākam kopā ģimenes lokā un sakām: tagad un šeit! Un ieliekam mājas ziemeļaustrumu stūrī simbolisku akmeni. Šis brīdis uzskatāms par mājas dzimšanas brīdi, bet to nedrīkst mākslīgi paātrināt. Visas astroloģijas pamatā ir atziņa: katrs mirklis nes līdzi tieši tā brīža īpašības.

- Ko darāt, ja redzat - mājas pamatakmens ielikšanas laiks tāds šaubīgs?
- Pat tad varam raudzīt, ko vēl varam iesākt.  Tas īpaši aktuāli, kad māja tiek nopirkta. Tad es iesaku izvēlēties jaunu pasākumu, lai mājai radītu pavisam jaunu likteni. Tā sakot, pārvelkam svītru un sākam jaunu dzīvi. Var taču nokristīt šo māju! Tam atkal ir jāizvēlas piemērots brīdis. Šis mirklis ir jāpadara īpašs - jārada svētki. Nekas nenotiks pats no sevis. Tāpēc vieglāk ir attiecīgā brīdī, ko iesaka astrologs, veikt dažus rituālus, kas neko daudz nemaksā. Kāpēc to neizdarīt?! Reiz piemeklēju vienam pārim veikala atklāšanas brīdi trijos no rīta, pats kā pircējs izdarīju pirmo simbolisko pirkumu, izdzērām šampanieti, un viss. Un vēl šobrīd šis veikaliņš sekmīgi strādā, kamēr tūkstošiem jau bankrotējuši.

INTERVĒJIS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS "Mājas Viesis", 17.06.2005