Saeimas vēlēšanas notiek pilnmēnesī

 — Tā vien jau ir nopietna liecība, ka ies raibi, — pārliecināts Latvijas astrologs un astronoms JURIS KAULIŅŠ.

Viņš kritiski vēršas pret pārspīlējumiem un sensāciju kāri apvīt ar saistošām leģendām astrologu panākumus politiskajā prognozēšanā.

 Jautāts par politiskajām prognozēm, Juris Kauliņš atzīst, ka nedz lepojas, nedz arī sarkst par savām izteiktajām prognozēm. Tomēr no kļūdām vai nepilnīgiem spriedumiem neesot pasargāts neviens.

Juris Kauliņš: — 1990. gadā decembrī diezgan konkrēti paredzēju nākotnes notikumus Latvijā. Prognozēju arī janvāra notikumus un 1991. gada puču. Tolaik rakstīju: "Tas, vai Latvija iegūs reālu neatkarību, pirmkārt, ir atkarīgs no notikumiem Krievijā.” PSRS horoskops rādīja, ka tieši togad kaimiņvalstī notiks lielas izmaiņas. Tā arī notika. Vēl viena nozīmīga mana prognoze saistās ar Vairas Vīķes-Freibergas ievēlēšanu Valsts prezidentes amatā. Pusgadu pirms vēlēšanām Jaungada Latvijas radio raidījumā "Monopols", atbildot uz jautājumu, kas pēc Gunta Ulmaņa būs nākamais valsts prezidents, sacīju, ka tieši sieviete kļūs par nākamo prezidenti. Kā potenciālus variantus man palūdza izvērtēt Vairu Paegli un Vairu Vīķi-Freibergu. Biju apskatījies Vairas Paegles datus, tādēļ pārliecinoši sacīju, ka viņai nav cerību tikt prezidentes amatā. Neskatoties uz to, ka Tautas partijai tolaik bija stipras pozīcijas. Tādēļ visas cerības pārgāja otras Vairas pusē.   Diemžēl ne raksts, ne audiokasetes ieraksts man kā uzskatāma liecības nav saglabājušās, jo abas “aizķērušās” laikrakstu redakcijās. Man diezgan precīzi izdevās prognozēt 2001. gada pašvaldību vēlēšanu rezultātus. Piemēram, apšaubīju, ka Ārgali atkārtoti ievēlēs par Rīgas mēru. Kad televīzijā teicu, ka Ārgalim ir maz cerību un izredžu, mani teju izsmēja un uzskatīja, ka esmu nošāvis pilnīgi garām. Tiesa, es nevarēju nosaukt konkrētu mēra amata kandidātu, bet teicu, ka lielākas izredzes šajā periodā ir sociāldemokrātiem. Tas arī piepildījās. 

— Vai tiešām piepildījušās visas jūsu prognozes? 
— Ja kāds apgalvo, ka visas viņa prognozes piepildās, jo īpaši ekonomiskās un politiskās, viņš krietni pārspīlē. Pilnīgi visu paredzēt — kaut ko tādu astrologi nevar uzņemties. Kaut arī ar blefošanu var daudz ko panākt. Labs piemērs ir visiem zināmais Globa… Esmu pasekojis līdzi viņa prognozēm jau kopš deviņdesmito gadu sākuma un jāteic, ka Globas prognozes ir “pilnīgs sviests”. Tās ne tikai nepiepildās, tieši otrādi — viss notiek pretēji viņa ir prognozēm. Es neapšaubu Globas zināšanas astroloģijā, bet viņa ekonomiskās un politiskās prognozes ir  ļoti neprecīzas.

— Kādas būs 9. Saeimas  vēlēšanas?
— Tieši šajās vēlēšanās radikālajiem spēkiem ir relatīvi lielākas izredzes iegūt labāku rezultātu. Nosauksim to par relatīvi kreiso spārnu, lai gan Latvijas apstākļos viss ir saputrots. Pateikt, kuri ir kreisie un kuri ir labējie, ir teju neiespējami, ļoti sarežģīti. Situāciju atvieglo Latvijai specifiskais dalījums pēc nacionālā principa. Muļķīgi ir cittautiešus automātiski "pierakstīt" pie kreisajiem. Un "urrāpatrioti" ar nav pareizi novērtēti…Protams, galvenie notikumi sagaidāmi, kad uzzināsim vēlēšanu iznākumu. Latvijā nav iespējams iztikt bez koalīcijām, kur, minimums, jāvienojas trim partijām.

— Kura partija šoreiz uz balta zirga iejās Saeimā?
— Latvijas situācijā konkrētas prognozes izteikt ir grūti. Atskaites punkts ir tieši tāds pats, ko uzrāda socioloģiskie pētījumi. Astrologs nevar veidot prognozi, kas ir atrauta no reālajiem notikumiem valstī, pasaulē. Tad astrologs nošauj greizi! Astroloģiskās prognozes vienmēr jāsaskaņo ar reālo situāciju. Deviņdesmitajos gados bieži piesauca Eiženu Finku, kurš it kā esot paredzējis, ka 2000. gadā visi krievi būs prom no Latvijas. Nekas tāds nevar notikt un nenotiks, jo tam nav objektīva pamata. 

— Vai jūsu pakalpojumus ir izmantojuši arī politiķi?
— Politiķu konsultācijas pie astrologiem ir apvītas ar daudzām leģendām. To ir krietni vairāk nekā patiesības. Dažam astrologam šādas leģendas ir izdevīgas. Tas var būt arī naudas jautājums… Tas, ka daudzi politiķi iet pie zīlniekiem un astrologiem, ir pilnīgs blefs. Liela daļa politiķu astroloģiju uzskata par pilnīgām blēņām un muļķībām. Protams, ir zināma daļa, kas to ir darījuši vai dara, bet tā noteikti nav lielākā politiķu daļa.

— Latvijā ir kāds "galma astrologs"?
— Protams, ka nav. Kurš tad tas varētu būt?!

— “Viena tante teica”, ka premjers Aigars Kalvītis esot redzēts teju trīs stundas ceturkšņus garā vizītē pie Globas Rīgas cirka aizkulisēs…
— Dažiem ir izdevīgi uzturēt šādas leģendas. Blefojot šajā sfērā zināmu laiku var viegli dzīvot. Kā gan to var pārbaudīt? Var jau Kalvītim pašam pajautāt: vai jūs bijāt vai nebijāt!? Kamēr nav apstiprinājuma, tikmēr tā ir leģenda.

— Varbūt astrologi var nākt talkā sociologiem un atrisināt vienu otru  pirmsvēlēšanu rēbusu: par ko nobalsos ceturtdaļa neizlēmīgo vēlētāju,  kāda būs vēlētāju aktivitāte?
— Lai veidotu vēlēšanas aktivitātes prognozi, jāņem vērā divas tendences. Pirmā ir pilnīgi neastroloģiska: ikvienā Eiropas valstī, kas ieiet stabilākā attīstības fāzē, krītas vēlētāju aktivitāte. Labi situēti cilvēki pret politiku kļūst vienaldzīgāki, kas nav nekas pārsteidzošs. Tādēļ varam arī Latvijā no iepriekšējo vēlēšanu aktivitātes rādītāja atmest dažus procentus. Otra lieta: vēlēšanu diena. Uz to varam skatīties astroloģiski. Tā ir pilnmēness diena — Saule atrodas Svaru, bet Mēness Auna zodiaka zīmē. Pilnmēness pats par sevi aktivizē cilvēkus un Mēness Auna zīmē arī cilvēkus padara emocionālākus un aktīvākus. Savukārt tas par kādu procentu vairo aktīvo vēlētāju skaitu. Tagad vienkārši jāsummē un jārēķina neastroloģiskie un astroloģiskie faktori, uz kā rēķina var kristies, kādēļ un par cik var augt vēlētāju aktivitāte, cik tie viens otru kompensē. Manuprāt, pilnmēness tomēr nekompensēs kopējo aktivitātes kritumu. Turklāt neaizmirsīsim, ka notikusi ekonomiski aktīvo, tātad vēlēšanas vecuma cilvēku emigrācija uz Rietumiem, pamatā uz Īriju un Angliju. Jautājums, cik šī daļa būs aktīva? Domāju, ka nebūs gan!

—  Zinātāji saka, ka, skatot valsts proklamēšanas dienas — 1918. gada 18. novembra — horoskopu, esot skaidrs, ka astrologi nozīmīgā brīža izvēlē savu roku nav pielikuši! Kāda ir valsts dzimšanas diena?  
— Tā ir smaga diena, kas paredz risināt karmiskus jautājumus. Kaut kādā mērā mēs tos jau esam izpirkuši ar to, kas ar Latviju notika līdz pat neatkarības atgūšanai. Reti kura tauta piedzīvojusi tik daudz smaguma un pārbaudījumu kā latvieši.

— Atgūstot neatkarību, mums bijusi iespēja pārrakstīt Latvijas zvaigžņu karti no jauna, dibinot pavisam jaunu valsti. Tā sanāca, ka atsaucoties uz 1922. gada Satversmi un vecajiem Saeimas kārtības ruļļiem, mēs kā ceļamaizi paņēmām līdzi arī problēmām pilno pirmskara valsts horoskopu. Vai 1990. gada 4. maija deklarācija un kādi citi svarīgi datumi Latvijas likteni "neuzlaboja"?
— Protams. 4. maija horoskops neapšaubāmi ir pozitīvāks nekā 18. novembra. Tas pats sakāms par 1991. gada 21. augusta horoskopu. Tomēr 21. augusta horoskopā redzamais Saules sadedzinātais Jupiters ir jūtami ietekmējis Latvijas politiku - tā ir sadrumstalota un ķīviņu pārpilna. Iespējams, ar to izskaidrojama arī izteiktā tautas noslāņošanās.

— Nākotnē rādās īsta bēdu ieleja?
— Mēs labi zinām, ka vēsturē daudzas tautas ir iznīdētas, asimilētas u. tml.. Kas notiks ar latviešu tautu? Kā zināms, mūsu tautas demogrāfija jau šobrīd nav diez cik spīdoša. Pēc prognozēm, 2050. gadā varētu palikt vairs tikai puse no šābrīža latviešiem. 2142. gadā, kad Latvijā sagaidāms pilns Saules aptumsums, varētu būt aktuāls jautājums par to, vai latviešu tauta kā tāda vairs pastāvēs. Bet īpaši vairāk es par to neuzņemtos spriedelēt.

AUTORS: Kristaps Baņķis 
PUBLICĒTS: 06.10.2006 "Mājas Viesis"