ZEMES ZIRGS LATVIJA UN TĀS KAVALĒRIJA

jeb kuri politiķi Latvijai ir devēji, kuri - ņēmēji

Raksts publicēts žurnālā "Mājas Viesis" - atsauce obligāta.

1918. gadā, kad tika dibināta Latvijas valsts, pēc Austrumu kalendāra valdīja Zemes Zirgs. Arī 1990. gada 4. maijā – dienā, kad tika pieņemta Latvijas Republikas Neatkarības deklarācija – valdīja Zirgs, tiesa, metāliski baltais.

Austrumu tautām, piemēram, ķiniešie un japāņiem, kuri gadu ritumus mēra atbilstoši mitoloģiski pamatotam 12 dzīvnieku aplim, ir senas tradīcijas to skaidrošanā. Latvijas valsts dzimšanas brīdī Zirgs ielēkšojis Zemes elementā, tā kļūdams par strādīguma, stabilitātes un auglības simbolu. Latvieši zirgu allaž godā turējuši, tas vienmēr bijis labs palīgs strādīgai tautai, turības rādītājs un uzticams "no šūpuļa līdz kapam".

Sērdienītes horoskops

Daudzi astrologi ir vienisprātis, ka 1918. gada 18. novembrī dzimušajai Latvijai ir grūts – tāds sērdienītes horoskops, kas nav viegli nākusi pasaulē, kam dzīves sūrmes ticis vairāk kā laimītes. Latvieši ielikuši valsts stūrakmeni sarežģītā laikā, kur arī rodamas mūžīgas likstas un klapatas. To iemieso arī no Austrumiem patapinātais Zemes Zirgs.

18.11.1918. horoskopa analīzē izkristalizējas būtiskas attīstības pamatproblēmas:

Skorpions astroloģijā ir ekstremāla zīme, vissarežģītākā enerģētiskajā un likteņa ziņā. Tas liek strādāt ekstremālā režīmā un no vienas problēmas risināšanas tūlīt pārlēkt uzreiz pie nākamās;

pārāk liels spriedzes pārsvars pār mieru un harmoniju;

valsts balstās uz svešas naudas – iepretīm savu resursu vieglprātīgai izpārdošanai;

problemātisks tēls pasaulē ("bēdīgi" slaveni);

ētiskas dabas problēmas;

tiesiskuma neizpratne;

valstisku pamatu „nomuļļāšana", trūkstot stratēģiskam plānam, sistēmai;

turēšanās pie nacionālām īpatnībām un vērtībām ir apsveicama, tajā skaitā savas nacionālās valūtas saglabāšana;

Latvijā bija, ir un būs daudz izceļotāju – tāds horoskops. Mazināt to var mērķtiecīgi attīstot eksportu, zinātnes un izglītības apmaiņas programmas, izvēršot tūrisma un tranzīta sektorus. Skarba atziņa, latvietis nevar kaut ko nesūtīt pāri robežām, ja nav ko, tad sūta vērtīgāko, kas ir – pats sevi!

Mūsu spēks ir prāta cilvēkos.

Latvijas dramatisma, lūzumu un kārtējās atdzimšanas pārbagātajā horoskopā labvēlīgs atspēriens nākotnes laimībai būtu spēcīgas personības, kuras spētu "nolasīt" tautas un valsts pozitīvo kodu, dotu virzību, nesamaitājot paveikto. Latvijas valstiskuma briedināšanā palīdzētu valsts pārvaldē ienākošas spēcīgās, nobriedušas personības, ar nacionālo stāju un gatavību vest šo gudro un strādīgo, bet ietiepīgo valsti -- Zirgu -- drošā virzienā.

Vēsture rāda, ka valsts attīstību virzījis ne tikai politiskais fons, bet arī lielas politiskas personības, teiksim, Jānis Čakste, Kārlis Ulmanis, Zigfrīds Anna Meierovics.

Pētot Latvijas politiķu horoskopus, jāsecina, ka lielākā nelaime ir pašapliecināties kārās, iekšēji nepārliecinātās vai, tieši pretēji, nekaunīgās viduvējības, sievišķīgo enerģiju piesātinātie vīrieši vai vīrišķo enerģiju pārsātinātās sievietes.

Ideāls politiķis būtu ar augstu prāta un zināšanu kultūru, labu balansu starp personības harizmu un "stingro roku", labu saskarsmes prasmi ar tautu. Jo latvju tautai "iekšā ir, bet ārā nenāk", tādēļ valstsvīra uzdevums, pirmkārt, būtu zināt, kurp ilgtermiņā vest tautu, otrkārt, pateikt vārdos to, ko visi zina, bet nevar formulēt.Latvijai vajadzīgs stalts jātnieks-jātniece, kas mācētu savu reizi godos jāt, savu reizi aiz arkla iet un savu reizi aizstāvēt nācijas intereses starptautiskajos politiskajos "karos".

Pozitīvas pārmaiņas un augšupeja Latvijā saredzama vien 2014. gadā, kad pie apvāršņa var parādīties šādas spēcīgas personības.

Politiķi devēji vai nosmēlēji

Izmantojot Austrumu kalendāra ieražas un zināšanas, var paskatīties kāda mijiedarbība veidojas starp Zemes Zirgu un šābrīža vadošajiem politiķiem – pēc Austrumu kalendāra noteiktā gadā un elementā dzimušajiem.

Kalpošanā valsts Zirgam vislabāk derētu Gaiļa, Čūskas un Vērša gadā dzimušie, ar ierobežotu teikšanu arī Tīģera un Suņa gadā dzimušie. Riska grupā – Žurkas kundzība un Cūkas šķietamā kalpība. Zirga, Pūķa un Mērkaķa gadā dzimušie būs noderīgi likumdošanā un lemšanā. Truša un Kazas gadā dzimušie valsts pārvaldei dozēti ir ļoti vajadzīgi, gan rūpīgi uzraugot viņu pilnvaras. Protams, vislielākais labums būtu no Zirga gadā dzimušā.

Austrumu kalendārā gadi riņko ne tikai pa 12 dzīvnieku apli, bet arī sadalīti starp pieciem pirmelementiem, kas ar konkrētu dzīvnieku saistīti reizi 60 gados. Latvijas Zemes elementam dodoši ir Koka un Uguns elementa pārstāvji. No Latvijas ņemošie – Metāla un Ūdens elementi. Vienā raudzē ar valsti ir Zemes elementu pārstāvji.

No Klasiskās astroloģiajs Zodiaka zīmēm Uguns stihijas pārstāvji – Auni, Lauvas, Strēlnieki – valstij vairo paļāvību uz saviem spēkiem, cīņassparu un valstiskāku "ego". Vajadzīgas zīmes tieši krīzes un pārmaiņu periodā, kad "visiem labs nebūsi" vai "grozies uz kuriem sāniem gribi, tik un tā visi sāp". Uguns stihija valstij gādā iedvesmotājus, kuri agri vai vēlu pazudīs no apvāršņa, jo ar tik smagu vezumu tālu netikt. Lai arī Gaisa stihijas pārstāvjus -- Dvīņi, Svari, Ūdensvīri – tauta uzskatīs par vairāksolītājiem un "plānā galdiņa urbējiem", tomēr uz politiskā skatuves viņi turas ilgi, pateicoties prasmei apvienot dažādu interešu un uzskartu pārstāvjus, kā arī vienkārši pasniegt sarežģītas lietas. Valstij ar pārsātinātu Ūdens stihijas juteklību, saprotams, savējie – Vēži, Skorpioni, Zivis – ir vajadzīgi emocionālam atbalstam.

Ar problemātisku Zemes stihijas prakticismu apveltītajai Latvijai varas ešelonos noteikti atradīsies daudz Mežāžu, mazāk Jaunavu un Vēršu. Ļoti vajadzīgas zīmes Latvijai, bet arī smagnējas, jo iemieso pašas Latvijas trūkumus.

Jāatceras, ka latviešu tautai kā Jaunavas zīmes pārstāvei īsti labs gan nebūs neviens – par ko pačīkstēt vienmēr atradīsies, katram savu melnumiņu atradīs.

Kurš politiķis pēc Austrumu kalendāra labas saderības rādītājiem Latvijai ir vēlīgs, kurš spēj gādāt auzas treknākai dzīvei, kurš – neitrāls un Zirgam "nemaisās pa kājām", kurš apsargā, kurš – izkalpina un nodarbina savās interesēs?

Uguns Vērsis VAIRA VĪĶE-FREIBERGA

Pēc Austrumu kalendāra Uguns Vērsis Latvijai ir liels palīgs – iedvesmotājs un "sveces turētājs". Varētu pat teikt, ka abi ir veiksme viens otram. Uguns Vērša gadā, tiesa, latviskajā Jaunavas zīmē dzimis arī vadonis Kārlis Ulmanis. Tieši uguns enerģijas pārsātinājums – Strēlnieka versmainā daba – sazemētajai Latvijai ilgtermiņā ir kā pie karstas krāsns ilgstoši piešauta mugura – svilina. Vaira Vīķe-Freiberga valstij var dot iedvesmu, nolasīt tautas dvēseles alkas, Strēlnieka garā virzīt ārpus robežām, bet paklūp saimnieciskos jautājumos – tur savstarpējs viedums horoskopos "nenolasās"...

Koka Kaza VALDIS ZATLERS

No katra ir jāprasa tik daudz, cik viņa spēkos. Koka Kazas politiskajās attiecībās ar Zemes Zirgu ir maz talanta un daudz neīstenotu vēlmju. Koka elements dod pienesumu Zemei, tāpēc V. Zatleram derētu valsts padomnieka loma. Ļoti der viņā ieklausīties: pirmo reizi atjaunotās valsts prezidentūrā tautu un politiķus uzrunā ekonomiski harmonizējoša intuīcija. Pēc prognožu cikliem, profesionālā ziņā V. Zatlers nodarbojoties politikā bendē savu veselību un lielākie talanta uzplaiksnījumi jau aiz muguras. Īpaši ģeniālas atskārsmes mūs nesagaida.

Zemes Suns ANDRIS ŠĶĒLE

Zemes Suns ļoti labi saprotas ar valsti – jūtas labi un noderīgi. A. Šķēles izteikti Mežāža, slēpti un spēcīgi Strēlnieka vaibsti vēl vairāk saplūst ar valsti un tās kapitālu... Saimnieciska kopā būšana. Diemžēl mazāk novērojama izpratne kā izmantot resursus, jo horoskopā „nerunā" tās sfēras, kas atteicas uz nacionālajām bagātībām. Brīžam tikpat spītīgs un stūrgalvīgs kā pati valsts. Var palīdzēt valstij noformulēt saimniecisko ilgtermiņa stratēģiju, un, saprotams, vēlēsies par to saņemt labu algu. Noderīgs ideoloģiskos un eksporta jautājumos.

Ūdens Čūska AIVARS LEMBERGS

Čūska Latvijai der padoto kārtā, savukārt Ūdens elements darbojas kā valsts nosmēlējs. Nav brīnums, ka skaistākās zīmes – Svaru – un Ūdens Čūskas pārstāvis ieritinājies saulītē Baltijas jūras krastā – smukuma pilsētā. Tur arī ir īstā saimniekošana! Čūska Austrumu tautām ir gudrības simbols, kas ne drusku nepakustēsies bez vieda iemesla. Tādēļ jāpiedomā, kad saulainās dienās tā ieslīd ostas pilsētā – Rīgā... A. Lembergs ar Latviju ir saaudzis kā roka ar cimdu. Valsts augstākajos ešeloniem var palīdzēt izstrādāt noteiktas nozares ilgtermiņa redzējumu, labs palīgs komunikāciju sfērās. Valsts ideoloģiskai virzībai pietrūkst plašuma, kā arī maz ciena tās bagātības, kas "izlec" ārpus redzesloka. Tranzīta sfēru šāda horoskopa pārstāvis padara necaurspīdīgu.

Zemes Gailis AINĀRS ŠLESERS

Kā Zemes elementa pārstāvis ir savējais, kā Gailis - uzticams darbonis. Ar savu kaismo Gaiļa entuziasmu kā Brēmenes muzikants izbazūnē tuvu un tālu Zirga grūti sastrādāto. Svarīgi ir noskaņoties uz viena viļņa, tad labāku palīgu valstij pagrūti atrast. Gaiļa mēģinājumi vadīt Zirgu ir bezperspektīvi. Arī A. Šlesera Ūdensvīra enerģija, kurai tīk lidot tālu, augstu un lēti, ir dažbrīd par jaunmodīgu un jaudīgu. Tā veselīgā ego daļa, ko iznes A. Šlesera spēcīgs Lauvas akcents (dzimis pilnmēnesi), kompleksaini trūkst Latvijai. Ir ko mācīties! Lielisks biznesa vides (pār)sakārtotājs, nozares ministrs, ja apslāpētu neviennozīmīgi lielās ambīcijas. Ar A. Šlesers enerģiju un Gaiļa rīkli Latvijas zinātne izskanētu tālu.

Metāla Cūka VALDIS DOMBROVSKIS

No Zemes-Latvijas ņemošais Metāls šajā gadījumā darbojas kā spoguļa virsma, kas strādīgo Zirgu padara par sirsnīgu un (ne)vietā pašuzupurēties spējīgu Cūku. Valsts un politiķa mēģinājumi sadarboties aprobežojas ar spēju kviecienu, kam rezultātā pietrūkst pamatotu maizes riecienu. Saimnieciskas grāmatvedības ideologs. Pārāk daudz nenoteiktības, lai arī kā abas puses pūstu, stenētu un elstu darba jūgā. Cūka ir drosmīga un latvietim saprotamāk būtu pielīdzināma Mežacūkai, kas iet savu iemīto taciņu un visu piemēro bez atkāpšanās. Un tomēr Cūkas allaž apjūk un sevi pazaudē starp ozolzīlēm – izkaisītos sīkumos. Šāda politiķa saimnieciskā vadībā iespējams nezaudējam to, ko varētu vēl zaudēt, bet arī negūstam to, ko varētu vēl gūt. Pa nullēm!

Uguns Pūķis NILS UŠAKOVS

Uguns ir Zemei dodošs elements. N. Ušakovs deg par savu lietu ir ideāls sabiedriskās domas virzītājs. Ar savu Dvīņu dabu caurcaurēm darbojas kā komunikators, pārstāv daudz un dažādas intereses, spēj apvienot dažādi domājošos. Horoskopā ieslēptā Lauvas daba rada vēlmi spīdēt un darboties arī uz savu galvu. Jaunā laikmeta politiskā seja – atvērts jauninājumiem, solījumiem un simpātisks jaunai paaudzei. Darbojās kā siltumnīca, kur līdz ar nezālēm uzplauks arī rozes un neļķes. Labs vadītājs lokomotīvei, kas atkarīga no tā, uz kādām sliedēm tiek uzlikta... Vajadzīgs piemērs latviešus pārstāvošiem politiķiem – mums tāda nav!

Uguns Gailis SARMĪTE ĒLERTE

Uguns Gailis allaž atradīsies uz liesmojošam barikādēm. Vienmēr! Dzēsējs un palīgā saucējs ir vajadzīgs tad, kad ir ko dzēst. Tā tas bija barikādēs, tā tas notika palīdzot valstiskuma tapšanā un tā tas notiek politikā ieejot. Vienīgi, kas dara uzmanīgu: vai Uguns Gailis māk strādāt mierīgos, demokrātiskos apstākļos? Uguns Gailis pazūd parlamentārisma jūklī un triumfē autoritārismā, kur vārdam ir spēks. Gailis uzskata, ka viņam jātic, jo pats tic visam, ko saka. Ekscentriskā uzmanība traucē būt samiernieciskam sarunas biedram. Kamēr Uguns Gailis seko jūtu uzplūdiem un atplūdiem, Zemes Zirgs strādā. Abi gaida labākus laikus.

Raugoties horoskopā, S. Ēlerte ir īsts varas cilvēks, dažādos laikos reāls kandidāts uz augstiem amatiem, gatavs atdod sevi idejai. Demokrātijā „rokas par īsām".

Ūdens Suns RAIVIS DZINTARS

Ūdens Sunim ar Zemes Zirgu ir labvēlīga savienība. R. Dzintara Strēlnieka ideālisms stiprina valsts sākotni, dod spēku jaunām ideoloģijām un paver durvis tautas sirdsapziņas balsij un - bailēm. Tomēr gados jaunā Ūdens Suņa tiešums ir kaitniecīgs viņam pašam un "pie teikšanas" lielās devās pazudinošs arī valstij. Politiķim tīkams cēls goda zirgs, bet Latvija vēl darbā rūdāms kumeliņš... Šā Ūdens Suņa filosofija ir apsargāt sētu pie taciņas, kas vijas uz māju, bez īstas nojausmas, kas pašā mājā sargājams. Tas tiek atstāts saimnieka ziņā. Tavu nelaimi – saimnieka nav! Sunim vienmēr vajag saimnieku, līdzīgi kā Zirgam, kuru vadītu stingra un labsirdīga roka. Tēlaini sakot, valsts ir dzintarā un Dzintars ir valstī. Horoskopā rodams par maz saimniecisku varēšanu, bet spēcinoši daudz iedvesmas un tautiskuma. Atrodoties ilgāk pie varas (un to stingri vēlu!) izdotos ielikt stabilus balstus nacionālajam lepnumam. Īsts tautas kalps.

Koka Pūķis INGUNA SUDRABA

Pēc Austrumu atziņas - labvēlis Latvijai. Kokam patīk zemē laist saknes un ņemt tik, cik tam atvēlē. Domu dziļums un tiešums, vienalga, cik skarbs ar nebūtu, paceļ Latviju. Uz Pūķi allaž var paļauties, tomēr ideālisms un akls godīgums padara pārāk kokainu un neelastīgu. Labi atrasties amatā, kur vezums atkarīgs vien no paša. Autoritāram stilam nedaudz par mīkstmiesīgu, turklāt par problēmām, kas negūst apkārtējo atbalstu, var palikt pozā – "dariet ko gribat, palikšu pie savām domām".

Pēc horoskopa I. Sudraba iederas stabilu vērtību un uzplaukuma Latvijā. Vairāk pārrauga, mazāk virza. Tīk ļoti pārraudzīt un kontrolēt, un ieslīgt detaļās. Nevaru iedomāties, ko tādu varētu darīt politiskajā tirgū. Tautai tīkama, valstij vajadzīga, vien noslēgtība un iekšēja nepārliecinātība, kamdēļ no pašas pārzinātas sfēras, jaunu pieņems vien dūšīgi mudināta – tā teikt, paši gribējāt. Sievišķais un atsevišķas nozares mazais "ulmanis".

Ūdens Tīģeris ĢIRTS VALDIS KRISTOVSKIS

Izmeklēts Tīģeris Latvijai ir vajadzīgs kā līdzvērtīgs domubiedrs. Kopā var kalnus gāzt, ja viens spēj vienoties par apjomiem un tēriņiem. Zirgam gan vairāk patiktu, ja Tīģeris mazāk prātotu un vairāk darītu, ja retāk izietu uz konfliktiem un būtu lēmumos pārdomātāks. Tomēr draugi zemē nemētājas, tamdēļ Ģ. V. Kristovskis arī bauda atbalstu Latvijā. Kā jau Ūdens elementa pārstāvim tīk pirms savu ideju lējuma, šādu tādu uzmanību nosmelt no Zirgam paredzētā. Būtiskākais trūkums kā valstsvīram ir plaši nesaprotamas ambīcijas un sadraudzība ar nākotnes pretiniekiem. Latvijas nākotnes attīstībai sniedz pienesumu nacionālisma robežu paplašināšanā un demokrātijas–autoritārisma starpmodeļa attīstībā. Pārstāvis starptautiskās organizācijas, nacionālas zinātnes un tehnoloģiju ministrs būtu īsais arods. Latvija darbībai ir par šauru un untumainu, Eiropa – par lielu un neinteresantu. Kāro atzīšanu.

Ūdens Trusis SOLVITA ĀBOLTIŅA

Trusis Zirgam ir labs padomdevējs, ļoti vajadzīgs valsts pārvaldē. Ūdens elements gan padara Truša cilpas vēl līkotākas, tomēr tās nav pretrunā ar Zirga aulēkšiem. Doto uzticību laika gaitā Trusim ir vēlme pārvērtēt, proti, atrodoties pie varas "sakāpj galvā" un piemirstas, ka tā ir tikai Zirga dāvana. Truša spilgtā individualitāte un godkāre ir pakārtota citu zināšanām un prasmēm – Trusis ir un paliek pakaļdarinātājs, līdzskrējējs, lai arī cilpas vienmēr met pa savam.

S. Āboltiņas horoskopā jaušama prasme neizprotamo un aizkulišu spēles pasniegt godīgi un tautai konvertējamā formātā. Politiķis pēc aicinājuma, kuru gadu ritējums dara sev un masām arvien simpātiskāku. Grūti ieliekama kaut kādos rāmjos un amatos, tamdēļ gaidīs ilgi, bet atradīs savu pielietojumu, speciāli laba skrodera "piegrieztu" amatu, kur pašas ego gavilētu un valstij labums atlektu... Latvijai Trusis nes materiālo veiksmi.

Ūdens Pūķis SANDRA KALNIETE

Pūķis un Zirgs – draugi, kas klusībā velk deķi katrs uz savu pusi. Ļoti vajadzīgs cilvēks likumdošanas izstrādē. Būs ko teikt pasaulei, vienīgi tas notiks nesaskaņojot sakāmo ar pašu Zirgu. Pūķis ir grūti vadāms un izšķirošos lēmumos mēdz būt vai nu stūrgalvīgs vai viegli aizvainojams. Zirgam tas viss ir par sarežģītu, tādēļ arī turas drošā attālumā.

Salīdzinot S. Kalnietes un valsts horoskopu, īpaši acīs duras abu pagātnes sakritības, kopīgas rūpes un raizes. Tāda ideoloģiskās vēstures kopsaucēja meklējumi. S. Kalnietei enerģijas patiesi netrūkst, arī pragmatisma ir pār pārēm. Ja Zirgs saskaitītu savu labdaru devumu, secinātu, ka S. Kalnietes rīcībā ir bijis pārāk daudz medņu kokā un mazāk zīļu rokā. Brīžam politiķis cenšas likt darba zirgam uzdejot un tas jau vairs nav smuki...

Eiropas institūcijās rod pareizo intelekta un emociju pielietojumu. Tauta viņai par prastu.

Ūdens Pūķis AUGUSTS BRIGMANIS

Latvijas seģenes klājējs, kur sava daļa plencīša tiks arī pašam. Atstāt Pūķi bez uzraudzības būtu Zirga nolaidība. Tīri intuitīva A. Brigmanis zina, kur apslēpti Latvijas dārgumi. Piesardzīgs (Vēzis) un tajā pat laikā šarmants (Lauvas akcenti), tur roku uz Latvijas pulsa. Vienmēr ar pielaidi valsts īstajiem noslēpumiem. Raksturīgs Vēzim: visus pazīst, bet pats izliekas nepazīstams. Politiķis ar rezerves patronām. Garantēs Zirgam miermīlīgus darba apstākļus, kamēr šis nemanīs, ka apstrādājamā teritorija arvien sarūk.. Latvijas meteorologs - termometra stabiņš, jo vienmēr būs klāt nemanāmi tur, kur notiek kaut kas svarīgs.

Attēls: Jēkaba Bīnes glezna

Publicēts: "Mājas Viesis", 06.05.2011.