Klāt galdu pēc Saules zīmes

Amerikā dzīvojošā latviete MAIJA DAMBE-KOLLINSA ar astroloģiju nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadus. Nule kā dienas gaismu ieraudzījusi viņas senlolota ideja uzrakstīt praktiski noderīgu grāmatu "Astroloģija virtuvē". Rakstniece un astroloģe pati ir aizrautīga kulināre, veselīga uztura un dzīvesveida piekritēja, pat ieguvusi divas brūnās jostas karatē.

Uzziņai

Dzimusi Rīgā
Saules zīme - Skorpions
1944. gada septembrī kopā ar ģimeni devās uz Vāciju, kopš 1949. gada dzīvo ASV
Maģistra grāds vēsturē un angļu valodā
Vairāk nekā 30 gadus mācījusi angļu valodu amerikāņiem un strādājusi ar jauniešiem no riska grupām.
Septiņdesmitajos gados iepazinusi astroloģiju
47 gadu vecumā sākusi trenēties karatē
Grāmatu "Sveika, Amerika!" un "Astroloģija virtuvē" autore

 

Ceļš līdz astroloģijai Maijai nav bijis rozēm kaisīts, vairāk gan glābiņš no ikdienas rūgtuma. - Tā bija kā izslāpušajam pasniegta ūdens krūze, - atceras astroloģe.
Dzīvē ne reizi vien piedzīvojusi sajūtu, kad ceļā, šķiet, likti sprunguļi. Vīru amerikāni satikusi 17 gadu vecumā. Diemžēl laulība atkārtojusi daudzu jaukto ģimeņu likteni: - Daudzi amerikāņu vīrieši lepojās, ka viņiem ir eksotiskas sievas, bet viņi nesaprata to, ko esam pārdzīvojuši. Piemēram, mans vīrs, būdams republikānis, dusmojās par paku sūtīšanu uz Latviju. Viņaprāt, tā es palīdzēju komunismam. Neizpratnes bija daudz un dziļas. Izšķīrāmies 29 gados, kas atbilst Saturna ciklam un pierāda, ka laulība neizturēja laika pārbaudi, jo nebalstījās uz nopietna pamata.  
Kā jau latvietei, kas piedzīvojusi pēckara dzīvi svešumā, viņas dzīvesstāstā ir gana daudz rūgtuma un arī gana daudz prieka. Sarunā Maija šķietami viegli  pārskrien pāri dzīves rūgtajiem mirkļiem, sīkāk pakavējoties pie skaistām atmiņām. Tās uzdzirkstī viņas dzīvespriecīgajā acu skatienā.
Ar aizrautību viņa stāsta par vecākā brāļa milzīgo ietekmi viņas dzīvē: - Tā kā brālis bijis liels sportists, spieda sportot arī mani. Lai gan ar degunu biju grāmatās, brāļa ietekmē pievērsos sporta gaitām. Ņujorkas štata Ņūdžersijā bija vairākas beisbola komandas, tāpēc brāļa izvēle par labu beisbolam nebija nejauša. Brālis darīja visu, lai es spēlētu sieviešu līgā. Teju to arī panāca. Sportam bija liela nozīme, lai mēs tiktu galā ar nemitīgo stresu, ko radīja dzīve svešā vidē. Redzēt, kādās sirdssāpēs dzīvo vecāki, nebija viegli. 
Vēlmei pierādīt, ka spēj tikt galā ar grūtībām, bijusi sava loma arī darba izvēlē.

- Kad mums, skolotājiem, jautāja, kurš vēlas strādāt ar grūtajiem jauniešiem, kas nākuši no cietuma, mana roka automātiski izšāvās gaisā. Es jutu aicinājumu. Un man bija viegli strādāt ar cilvēkiem, kuriem tāpat kā mums, latviešiem, bija jāiedzīvojas jaunā vidē. 
Strādājot ar grūtajiem bērniem, vajadzējis saturēt sevi rokās, bijis jārāda labs piemērs. Pastāvējuši arī draudi, ka kāds varētu palaist rokas. Tad 47 gadu vecumā, mammas uzmundrināta, Maija aizgājusi uz karatē nodarbībām.
- Tas nemiera gars manī ir no Marsa Auna zīmē. Man vienmēr gribas cīnīties ar sevi un tikt arvien augstāk un augstāk, - astroloģisku izskaidrojumu savam dzīves sparam radusi Maija.

Celmlauze Ņujorkā

Dzīvojot Ņujorkas štatā, Maija izlasījusi pirmās astroloģijas grāmatas. Pirms 30 gadiem bijis maz grāmatu par astroloģiju, un to tikpat kā nebijis divos progresīvākajos ASV štatos - Kalifornijas un Ņujorkas štatā. Drīz vien satikusi speciālistus, kas ar prieku viņai nodevuši savas zināšanas. Par saviem skolotājiem astroloģe uzskata Noelu Tilu, Robertu Handamu, ievērojamu Ņujorkas terapeiti Ailīnu Funču, kas ārstējusi pacientus, izmantojot astroloģiju. 
- Uzkrātās zināšanas veicināja manu atveseļošanos un nostiprināja domu - nekas nemainīsies, kamēr pati nemainīšos. Es kāroju pēc astroloģijas. Astroloģija bija mana meditācija, kas novēla man smagumu no pleciem, - teic Maija un  pieļauj, ka talants varētu būt mantots no mātes Lūcijas, kas spējusi paredzēt notikumus.
Strādājot vidusskolā par skolotāju, sākusi domās piemērot zodiaka zīmes saviem skolēniem.
- Mana astroloģijas laboratorija bija mani riska jaunieši, - norāda astroloģe.
- Mēģināju izprast visas Saules zīmes caur viņiem. Piemēram, uz Vērsīti balsi nedrīkst pacelt, viņš nekad to nepiedos, bet Aunam ieteicu pamēģināt kaut ko jaunu. Tas ļāva daudz vieglāk ne tikai iemācīt vēsturi un valodu, bet arī palīdzēt jauniešiem pilnveidoties.
1973. gadā es jau drīkstēju skolā pasniegt astroloģiju kā papildpriekšmetu. To drīkstēja darīt tikai pilsētā, laukos tas nebūtu iespējams. Tolaik Ņujorkas štata skolotāju komisārs publiski ieteica apmeklēt astroloģijas stundas, lai labāk izprastu cilvēkus. Protams, tā bija unikāla un tam laikam ļoti progresīva attieksme. Pēc astoņiem gadiem, kad viņa vietā nāca cits, tas vairs nebija iespējams.
Tā nu iznāca, ka biju starp tām retajām, kas oficiāli pasniedza astroloģiju. Varētu pat teikt, biju celmlauzis. Un tas varēja notikt tāpēc, ka man uzticējās kā skolotājai. 

Savs ceļš pie Dieva

Reti kuram astrologam neuzdod jautājumu: vai ticat Dievam?
Maija: - Bija laiks, kad arī es mēģināju aiziet no astroloģijas. Tas izdevās uz trim četriem mēnešiem. Es uzskatu astroloģiju par zinātni, par citu valodiņu, bet tā nav ticība. Un bieži vien to nepareizi saista ar ticību. Runājot ar daudziem mācītājiem, vislabākais, ko esmu dzirdējusi: "Diez vai tā dara ko sliktu." Esmu atklāta, tāpēc pēdējā draudzē, kurā stājos, es mācītājam pateicu, ka turpināšu vadīt astroloģijas seminārus. Lai iepriekš zina, ka savas domas nemainīšu. Man patiesi žēl, ka Ziemassvētkos runā par trim gudrajiem, kas atrada Jēzu. Mīļais cilvēk, kā pēc svētkiem to var "aizmirst" un "atcerēties" tikai pēc gada.
Man nav pieņemami, ka ir garīdznieki, kas man liedz garīgus meklējumus. Daudzi vēlas noturēt cilvēku noteiktā "kastītē" un būt par starpniekiem. Tādēļ es eju uz baznīcu un pielūdzu savu Dievu, bet nekļūstu par draudzes locekli.

165 receptes

Maija pati sevi sauc par "rakstnieci ar astroloģijas zināšanām". Viņas jaunajā grāmatā "Astroloģija virtuvē" aprakstītas visas zodiaka zīmes un tām atbilstoši ēšanas ieradumi un produkti. Latvijas un ASV pavāri uzrakstījuši pavisam 165 oriģinālas receptes visām horoskopa zīmēm trim ēdienreizēm  - brokastīm, pusdienām un vakariņām. 
- Ja kādam draugam tuvojas dzimšanas diena un mēs gribam viņu pārsteigt ar kaut ko garšīgu, bet nezinām, ar ko, varam paskatīties viņa Saules zīmi un piemeklēt attiecīgu ēdienu, - grāmatas rocību izrāda Maija.
Par iebildi, ka sievietes interesē ne tikai ēšana, bet arī tievēšanas kūres un diētas, Maija gardi nosmej. Protams, esot arī tā un tūdaļ dot padomu: - Pirmkārt, tievēšanas kūre jāsāk jaunā mēnesī, tad ir lielāka iespēja notievēt. Nemēģiniet sākt diētu pilnmēnesī, nomocīsiet sevi! Otrkārt, kad Saule iet cauri Mežāža zīmei, diētu sāk ir vieglāk. Bet, kad Saule atrodas Ūdensvīra zīmē, disciplīnas trūkst un visas diētas mēs izsviežam pa virtuves lodziņu. Kad Saule Aunā, nebūs tik daudz disciplīnas, bet būs enerģija sākt vingrošanu, kustēšanos. Bet ne visiem tas der. Astroloģija nav burvju nūjiņa, bet zinātne, kas katru cilvēku vērtē kā individualitāti.
Kā norāda astroloģe, liela daļa cilvēku zina, kāda ir viņu zodiaka zīme (Saules zīme), bet tikpat svarīgi esot noskaidrot, kā konkrētais dzimšanas laiks ietekmē cilvēka individuālos paradumus, notikumu uztveri un izturēšanos. - Mūs iespaido ne tikai Saule, bet arī augošs Mēness, kas aktivizē instinktus un emocijas, un pievilcības planēta Venēra, kas ietekmē dzīves vērtības, nosaka, kādi ēdieni mums katram garšo, kā mēs tos gatavojam un kā cienājam citus, - norāda astroloģe. 
Maija vēlējusies, lai grāmatas pielikumā būtu Veneras un Mēness zīmes un iespēja katram noteikt, kur tās atradušās cilvēka dzimšanas brīdī. Tas - izglītojoši. Astroloģe cer, ka to pamanīs un novērtēs. 

Ieskats zodiaka zīmju dzērienu izvēlē

AUNS - labprāt bauda kafiju, Lauvas ietekmē Auns dzer tēju, Skorpiona ietekmē vīnu.

VĒRSIS - labprāt bauda tēju un vīnu.DVĪNIS - kafiju un baltvīnu.VĒZIS - alus, ūdens, dažādas biezsulas. LAUVA - izvēloties alkoholiskus dzērienus, priekšroku dod džinam vai džina kokteilim. Garšo dažādas tējas, sevišķi zāļu. Auna ietekmē labprāt bauda kafiju un sarkanvīnu, bet Dvīņu ietekmē - baltvīnu.

JAUNAVA - ieteicamas tējas, īpaši zāļu tējas. Jaunavas ietekmē garšo vīns, alus, arī kafija.

SVARI - labprāt bauda vīnu un tēju.

SKORPIONS - kafiju un sarkanvīnu, bet Jaunavas ietekmē izvēlas tēju.

STRĒLNIEKS - piparmētru, citronmētru un ženšeņa tēju, bērzu sulu, balzamu. Svaru ietekmē garšo vīns.

MEŽĀZIS - kafiju un iesala dzērienu. Vēža ietekmē labprāt bauda bērzu un citas sulas.

ŪDENSVĪRS - kafiju un tēju. Dvīņu ietekmē dzer baltvīnu, Svaru ietekmē - arī citus vīnus.

ZIVIS - tīk visi alkoholiskie dzērieni un tēja. Harmoniska Vēža ietekmē labprāt dzer pienu un sulas.

INTERVĒJIS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS: "Mājas Viesis"