Globa un antiglobālisms


Krievijas astrologs, vēstures zinātņu doktors Pāvels Globa ir populāra persona bijušās Padomju Savienības teritorijas valstīs. Tik pazīstams, ka par viņu pat tiek sacerētas anekdotes. Maijā Globa viesojās Rīgā, lai dalītos pārdomās par Latvijas, Krievijas un pasaules nākotni. Deviņdesmito gadu sākuma Pāvels Globa pulcēja tūkstošiem cilvēku pilnas zāles. Kā Globas slavenākie klienti minami Alla Pugačova, Kristīna Arbakaite, Krievijas ekspremjers Viktors Černomirdins. Kā apgalvojis kāds viņa darba stila skeptiķis, ar tādu entuziasmu un talantu apveltītam cilvēkam, ja vien viņš nebūtu gājis savu ceļu, būtu izdevies panākt, ka astroloģija Krievijā tiktu ierindota starp citām zinātnēm.
Informācija par Pāvelu Globu vienmēr bijusi paskopa, leģendām apvīta un pretrunīga. No dažādiem avotiem savāktas informācijas drumslas liecina, ka Globa dzimis 1958. gada 16. jūlijā Maskavā. Dzīvojis Kazahstānā, Maskavā, šobrīd - Vācijā. Bijis četrreiz precējies. Astrologa oficiālajā interneta mājas lapā www.globa.ru var lasīt vien īsas biogrāfijas rindas. Viņš tiek pieteikts kā Astroloģijas institūta (tamlīdzīgu iestāžu Krievijā ir ne viena vien) rektors, paša dibinātās Avestas astroloģijas asociācijas prezidents, autors vairāk nekā 40 populārzinātniskām grāmatām.
Tā vien šķiet, ka Globa ir ieinteresēts, lai mistikas plīvurs apviņu tītos, jo medijos tiek izplatīti rūpīgi pārdomāti un vienveidīgi teksti: "Savas astroloģiskās zināšanas viņš ieguvis no senčiem, kas nāk no Persijas un kuru raduraksti sniedzas pat līdz Zaratustram, kurš paredzēja Jēzus Kristus atnākšanu. Viņa prognozes par Krievijas attīstību un situāciju pasaulē piepildās ar ne mazāk kā 85 procentu precizitāti. Lūk, dažas no tām: PSRS sabrukšana, Černobiļas katastrofa, "Estonias" bojāeja, zemestrīce Armēnijā, Borisa Jeļcina demisija, Vladimira Putina nākšana pie varas, 11. septembra terorakts, iebrukums Irākā un noslēpumainā Sadama Huseina pazušana."   

Globa un Avesta

Tie, kas vēršas pret Globu, un tādu nav mazums, parasti sacenšas nomelnošanā. Tomēr izskan arī viens otrs nopietni argumentēts viedoklis. Viens no viņa bijušajiem skolniekiem Alberts Timaševs centies atmaskot Pāvela Globas mācības. Maza daļiņa no apjomīgā traktāta: "Astroloģija ir astroloģija. Bet, ja kāds apgalvo, ka, piemēram, pastāv "Avestas" astroloģija, tad rūpīgi jāizvērtē, kas ar to ir domāts. (..) Kurš zina kaut vienu astrologu bez Globas un viņa skolniekiem, kas strādā pēc "Avesta sistēmas"? Iespējams, Avestas astroloģija ir tikai mīts, kuru savulaik izdomāja Globa, lai izceltos starp astrologiem. (..) Kur Globa ieguvis šīs īpašās zināšanas? Iespējams, kā pats apgalvo, zināšanas iegūtas no vectēva, kuram piederējušas neskaitāmas ārkārtīgi senas grāmatas. Neviens, protams, tās nav redzējis. Jebkuru aicinājumu tās nodot ekspertīzei viņš uztver kā personisku aizvainojumu. Daudz ticamāk, ka informāciju viņš ieguvis no nezināmiem vai retiem avotiem. Piemēram, ir tāda Globas grāmata "Pēc rokas līnijām un pauguriem". Nevēlos būt pārāk ass, bet tā ir vārds vārdā pārrakstīta no Vredes 1927. gadā Rīgā izdotās grāmatas "Hiroloģija". Acīmredzot Globa domāja, ka nevienam šī vecā grāmatiņa nav pieejama. Kad mēs, viņa skolnieki, to nejauši uzgājām grāmatu tirgotavā un uzdāvinājām skolotājam, Globas grāmata vairs atkārtotus izdevumus nepiedzīvoja. (..)

Ja paanalizējam Globas lekcijas laikā no 1984. līdz 1989. gadam, rodas iespaids, ka ilgu laiku viņš nevarēja izlemt, kam dot priekšroku - vēdām vai Avestai. No 1990. gada viņš stingri pieturas pie Avestas. Varbūt tādēļ, ka vēdiskās tradīciju turpinātāju saradās ļoti daudz. Bet par Avestu tolaik neviens nerunāja, tātad bija iespējams izsludināt sevi par vienīgo tās turpinātāju bijušās PSRS teritorijā. (..)

Par īstu zoroastrieti var tikai piedzimt, bet Globa vairākkārt rīkojis "iniciācijas" pasākumus, "trešās acs atvēršanu". Pasākumi, pēc aculiecinieku stāstītā, atgādinājuši savdabīgas seksuālas orģijas, kuru laikā daudzas no Globas uzticamajām skolniecēm zaudēja nevainību.

Globa nekad nevienam nav iemācījis normālas astroloģiskas prognozes metodes, tā vietā "pūderē smadzenes" ar visādām virtuālām planētām. Viņš atklāti aizliedzis saviem skolniekiem lasīt Rietumu astroloģijas grāmatas, tādējādi radot virtuālu telpu, kurā tikai viņš ir Dievs un radītājs." 

Pravietojumi Latvijai

Satiekot vaigā Globu, šķiet, ka velns nav tik melns, kā viņu mālē. Skaidrs, ka Globa nav pirmo reizi ar pīpi uz jumta un jūt publiku, tādēļ varbūt rūpīgāk piedomā, kas jārunā tieši Rīgā. Latvijā Globam ir ne mazums sekotāju un pat nodibināta "Avestas skola".
Visticamāk, Globas zināšanas par Latviju nav tik plašas un viņš patiešām papūlējies atrast likumsakarības zvaigžņu stāvoklī. Rūpīgi iestudētā pasākumā, kas paredzēja skatītāju plašu iesaistīšanu, Rīgas cirkā trīs vakarus pēc kārtas Globa izspēlēja vienkāršotas frāzes, ik pa laikam tās atkārtodams arvien citos veidos. Daudzas viņa prognozes vārds vārdā nemaz nav iespējams atstāstīt - viņš tās arvien apaudzēja ar jaunu kārtu un versijām. Turpretim citas bija dzelžainas, kā skaldīt noskaldītas. Piemēram, atbilstoši 1990. gada 4. maija deklarācijai Latvija jau 2010. gadā pēc tautas referenduma beidzot kļūšot par prezidentālu republiku.
Ar Jaunavas zīmi Globa saista arī Latvijas kā zinātnes lielvalsts statusu - ja vien valsts atgriezīšoties pie tehnoloģiju izstrādes, radioelektronikas, datortehnikas, Latvija kļūšot par Eiropas Japānu.

Astrologs vai polittehnologs?

Klausoties Globā, nevar nepamanīt uzkrītoši biežās atsauces uz divām autoritātēm — Nostradamu un Vasiliju Ņemčinu, astrologu, kurš dzīvoja 15. gadsimtā Polockas kņazistē, tagadējās Baltkrievijas teritorijā.

Atsaucoties uz Ņemčinu,  Globa pareģo, ka ap 2017. gadu Krievija atdzimšot, jo pie varas nāks "jātnieks baltā zirgā", "otrs Pēteris Pirmais, tikai civilizēts, bez zvērībām, universāla personība ar enciklopēdiskām zināšanām". Viņaprāt, valstī vienmēr būšot stipra valsts vara un tuvākajā desmitgadē decentralizācijas nebūšot. Nākotnē Krievijā nebūšot monarhijas, kaut arī prezidentam būšot tādas pašas pilnvaras kā Romas imperatoram. 2020. gadā Krievija jau būšot lielvalsts. Raksturojot Krieviju, viņš bieži ieslīgst vēstures zigzagos, demonstrējot erudīciju gada skaitļos un notikumos.

Tiem, kuri Globas pareģojumos saskata atsauces uz Kremļa politiku, nodēvējot astrologu par polittehnologu, būtu interesanti uzzināt, ka Latvijas galvaspilsētā Krievijas prezidentam Putinam viņš veltīja ne īpaši glaimojošus izteikumus. Piemēram, raksturojot nākamo Latvijas prezidenti sievieti, viņš norādīja, ka uz Putinu viņa ne tikai burtiski skatīšoties no augšas. Vienā otrā Krievijas izdevumā kaimiņvalsts prezidentam viņš paredzējis ne tikai atbalsta trūkumu tautā, bet arī labas vecumdienas Vācijā.

Kādu spēli politiskajā arēnā Globa patiesībā spēlē, var tikai zīlēt kafijas biezumos. Visticamāk, ka viņš ne vienai varai nav bijis izdevīgs. Kādai Krievijas avīzei uz jautājumu, vai viņam piedāvāta sadarbība ar atsevišķām politiskajām partijām, Globa atbildējis: piedāvājumi bijuši, piemēram, no Žirinovska, bet "es vienmēr esmu atteicies. Nevar pateikt, ka Jupiters ir komunists, bet Saturns pieder Žirinovska partijai. Astrologs vadās pēc zvaigznēm, bet zvaigznes ir bezpartijiskas".

Vai Globa pakļāvies vilinājumam nostāties kādas partijas vai Kremļa pusē, laiks rādīs. Pagaidām redzamu pierādījumu tam nav.

Katastrofas un atrunas

Globa norāda, ka atnākušais Ūdensvīra laiks divu gadsimtu garumā pasaulei nesīs jaunas un neparedzamas vēsmas, kad domubiedri apvienosies, bet tie, kas skatījušies katrs uz savu pusi, naidosies vēl vairāk.
Globam piedēvē patiku pareģot katastrofas. Rīgas publikai viņš šādu iespaidu neatstāja. Neskaitāmas reizes viņš piekodināja, ka cer redzēt tās neīstenojamies, bet, protams, neiztika arī bez trauksmes zvaniem.
Viens no Globas jājamzirdziņiem ir trešā pasaules kara analīze un naids uz amerikāņiem kā "visa ļaunuma sakni".  ASV paredzēta bēdīga nākotne. Valsts pēc trešā pasaules kara un pasaules krīzes (ap 2012. gadu) tik vien spēšot kā cīnīties ar iekšējām problēmām. Par 42. ASV prezidentu Džordžu Bušu astrologs izsmējies no sirds. Tā kā Bušs ir dzimis vienā dienā ar Silvestru Staloni, arī liktenis abiem esot gana līdzīgs: Stalones attēlotais Rembo kinofilmās cīnās ar teroristiem, bet Bušs to pašu īstenojis dzīvē. Secinājums: par ASV pirmo personu kļuvis Rembo. ASV liktenīgs gan būšot 44. prezidents.
"Nav pamata domāt, ka Pentagonā sēž okultismu nezinoši cilvēki. Dīvainu apstākļu sakritības dēļ 1998. gadā, kas saistās ar trim sešiniekiem (666 reiz 3), sākās operācija Irākā. Un nosauca to par "Tuksneša lapsu". Kāpēc? Lapsa angliski rakstās kā "Fox". Numeroloģijā, kur katram burtam atbilst skaitlis no 1 līdz 9, no vārda "fox" sanāk 666. Saprotat? Lapsa tuksnesī, proti, 666 tuksnesī, — antikrists tuksnesī," klāstījis Globa. Viņaprāt, nākotnē par lielvarām kļūs Brazīlija, Ķīna, Portugāle. Globālā sasilšana noskalošot no zemes vai visu Spāniju, Nīderlandi, Angliju un citas zemienes. Tādas organizācijas kā Eiropas Savienība un NATO iekšējo pretrunu dēļ pastāvēs vairs tikai formāli.

Anekdote

Pa ielu iet Kašpirovskis. Viņam pretī uz kruķiem lec Pāvels Globa, viscaur vienos zilumos un punos. Kašpirovskis izbrīnīts prasa: - Kas tevi tā apskādējis? Globa: - Antiglobālisti.  

Globismi

(noklausīti Rīgā)

  • Es tikai lasu Dieva zīmes, kuras mums vēsta zvaigznes. Daudziem neprašām tās iet secen.
  • Astroloģija ir "senākā profesija". Senāka par to, kas tiek piedēvēta sievietēm. Un bez divdomībām! Prognoze no pareģojuma atšķiras kā diagnoze no sprieduma.
  • Tur, kur būs nafta, vienmēr būs kari!
  • 2016. gadā sāksies sēru maršs mūsu planētai. Izjutīsim, ko nozīmē ūdens trūkums: "Oligarhs būs tas, kurš smaržos kā cilvēks."
  • Grāmatas reklāma: kā nosauksim kuģi, tā tas peldēs; kādu vārdu iedosim cilvēkam, tā viņš arī dzīvi nodzīvos.  
     

AUTORS: Kristaps Baņķis
PUBLICĒTS: 09.06.2006, "Mājas viesis"
FOTO: Timurs Subhankulovs

 

 

 

 

 

 


 


Attēlā: Raksta autors Rīgas cirka aizkulisēs, tiekoties ar Pāvelu Globu.