Skandalozās Žurkas partiju druva

Jauno politisko spēku tapšana notiek reti nepārdomātā laika posmā - starp diviem aptumsumiem un debesu sakarniekam Merkūram metot pārpratumu cilpas. Tas viss politikā rada mainīgu un nestabilu gaisotni.  

Žurkas gads šogad atnāca 7. februārī zem aptumsušās Saules saspringtās un nopietnās enerģētikas. Astrologi Saules aptumsumus vienmēr attiecinājuši uz politiskām pārmaiņām. Šoreiz tas politikas druvā ienesa emocionāli straujus lēmumus, kad aptumsušās debesīs izgaismoja partiju rindu šķelšanos un jaunu politisko partiju piedāvājumu aizmetņus. Aptumsums uzliek lielāku atbildību par šādā laikā pieņemtajiem lēmumiem un spertajiem soļiem tiem, kuriem tā bijusi tikai politiska "maska", ne pārdomāts solis. Laiks rādīts kādus augļus tie nesīs - sapīties, satīties šobrīd ir vieglāk par vieglu....

Politiķi, kuri par lēmumu pamest savas maizes partijas paziņoja februāra sākumā, iet emociju pavadā. No vienas puses, viņi būs spējīgi aizraut masas ar jaunām idejām, no otras - praksē čiks vien var sanākt.

Neaizmirsīsim, ka 21. februārī varēsim novērot Mēness aptumsumu, kad emocionāli uzkarsētie prāti atkal var mēģināt "nolaist tvaiku" visu acu priekšā.

Tā kā pavasaris ir daudz remdenāks politiskajām kaislībām un stabilāks pamats organizatoriskam darbam, mans ieteikums politiķiem būtu šobrīd neklāstīt savus plānus pa labi un pa kreisi, bet klusītēm darīt darāmo. Risks, ka februārī pateiktais būs jāatsauc, jāpārlabo vai vienkārši nepiepildīsies ir pārlieku liels.

Jauno partiju nākotne astrologam nav miglā tīta. Skaidrs, ka pērngad aizsāktie sabiedriski politiskie projekti būs auglīgāki nekā nesen izziņotie. Ja Ugunīgās Cūkas gads bija veiksmes gads, kurā dzimušajām idejām var paredzēt raženu nākotni, Žurka līdzi atstiepusi divus nopietnus un pasmagus darba gadus jeb kā teikts tautas dainās - "Darbam sudraba saknes un zelta augļi".

Brīdinu: viensaeimīšu partiju uzvaras gājiens vairs nenostrādās. Bēguļotāji, kuri cer uz vienmēr jaunu solītājpartiju atbalstošo tautu, var rūgti vilties. Neskatoties uz "banānu" kārdinājumu, latvietis turpmākajās vēlēšanās uz tiem pašiem grābekļiem vairs negribēs kāpt. Politiskās uzticības kredīts jaunpienācējiem nebūs modē. Latvietis kļūs izvēlīgāks, nopietnāks un atbildīgāks par savu lēmumu viedumu. 

Tā kā žurka savā būtībā ir konservatīva, ģimenes vērtību sargātāja, kurai rūp sava labklājība, gads radīs jaunus talantīgus sekotājus sociāldemokrātijas idejām. Paredzams, ka azartspēļu, energoresursu apsaimniekotāju un nekustamo īpašumu uzņēmēju nauda ieplūdīs politikā, prasot lielāku "atgriezenisko saikni" no politiķiem. Uzplauks politiskās ģimenes.

Svētīgs laiks, lai politikā ielauztos dabas draugi. Dzīvnieku aizstāvju rindas kuplināsies un sagaidāmas nopietnas akcijas. Žurkas gadā ne visiem būs pa prātam eksperimenti ar žurciņām...

Paredzams, ka arī turpmāk nacionālās idejas politikā tiks plaši tiražētas, bet emocionālo akcentu nomainīs vēsāks aprēķins. Diemžēl piedzīvosim, ka tautiskums iepaliks nopakaļus tirgus nosacījumiem...

Gada politiskā gaisotne iezīmēs "segas vilkšana uz savu pusi". Dominēs vēlme iegūt personīgo stabilitāti uz sabiedrības un draudzības rēķina. Tiks uzspodrināti Makjavelli cienīgi postulāti par mērķi un līdzekļiem, kas sasniedzami par katru cenu... Vairākkārt nekā citkārt dzirdēsim dalījumu - savējie un svešie.

Šogad vērosim birokrātijas pašattīrīšanos un tam var sekot vairāki nopietni skandāli. Iestājies jauns "pārbūves" laiks, kas politikas virspusē uzsviedīs arī vienu otru profesionāli no melnā darba darītāju vidus. Varas gaiteņos parādīsies mediķi, skolotāji, radošās inteliģences pārstāvji. Vecā gvarde lēnām aizies, lai viņu vietā stātos uzņēmēju paaudze, ar citām vērtībām, piedāvājot racionālākus valsts pārvaldes risinājumu modeļus. Pieaugs inteliģences un sabiedriskās domas loma politiskajos procesos. Kopumā lēnītēm atjaunosies sabiedrības ticība parlamentam un izpildvarai.

Spēcīga būs vēlme mainīt Satversmi un ilgākā laikā tā var piedzīvot būtiskas kvalitatīvas izmaiņas. Kā jau vairākkārt esmu uzsvēris, turpmākie gadi ir ļoti svarīgi pilnasinīgas politiskās nācijas dzimšanai. Skaudrāk nekā jelkad izjutīsim, ka viens likums viena taisnība ir rakstīta visiem.

Par politiķu klupieniem bagātu laiku var uzskatīt arī "aptumsušo" augustu.

PUBLICĒTS: 12.02.2008, "Latvijas Avīze", komentāri
AUTORS: Kristaps Baņķis