Trīs mazās planētas

iegūst Latvijas vietu vēsturiskos nosaukumus

 

Mitau, Kurland un Duna - tādus nosaukumus ir ieguvušas trīs mazās planētas, kas riņķo Saules sistēmā orbītās starp Marsu un Jupiteru. Šos vārdus ir devis ievērojamais beļģu astronoms, mazo planētu pētnieks Eriks Elsts (Eric W. Elst), kurš pirms gada mazajai planētai Nr. 16513 deva vārdu Vasks - par godu mūsdienu latviešu komponistam Pēterim Vaskam.

E.Elsts mazās planētas atklāja deviņdesmito gadu vidū Lasijas (La Silla) observatorijā Čīlē. Pēc atklāšanas mazajām planētām Mitau, Kurland un Duna tika piešķirti kodi attiecīgi 1991 PE6, 1993 UB7 un 1996 HM13, un tās ieguva kārtas numurus 24709, 24794 un 23617. Tomēr vairāk kā desmit gadus šīs planētas bija bez sava vārda.

Saskaņā ar astronomijā iedibināto kārtību, mazajai planētai vārdu var piedāvāt persona, kas to atklājusi vai izrēķinājusi tās orbītu. Ņemot vērā E.Elsta interesi par Latviju un konkrētu vēsturisku notikumu - astronoma Š.Oteroša (Chappe d'Auteroche) pirms 250 gadiem veiktu ekspedīciju no Francijas caur Latviju uz Sibīriju novērot Venēras pāriešanu pāri Saules diskam - beļģu astronoms izvirzīja domu nosaukt trīs mazās planētas ar Latviju saistītos nosaukumos. Latvijas Astronomijas biedrība šādai iecerei piekrita. Astronoms veica pieteikumu Starptautiskajai astronomijas savienībai (IAU - International Astronomical Union), un pēc vairāku mēnešu izskatīšanas IAU nomenklatūras institūcijās jaunie nosaukumi tika apstiprināti. Līdz šim ar Latviju saistīto mazo planētu sarakstā bija tieši 10 vārdu. Šobrīd to ir trīspadsmit. No tām divas jau pārstāvēja ar mūsu valsti saistītus ģeogrāfiskus nosaukumus - 1284 Latvija un 1796 Rīga.

Februāra sākumā mazās triju mazo planētu atklājējs E.Elsts viesosies Latvijā. Trešdien, 6.februārī E.Elsts Latvijas Astronomijas biedrībā uzstāsies ar referātu par mazajām planētām un Š.Oteroša ekspedīciju. Savukārt, otrdien, 5.februārī pl. 18:00 Latvijas Universitātes centrālās ēkas 16.auditorijā notiks preses konference (Rīga, Raiņa bulvāris 19, 3.stāvs) par godu vārdu došanas notikumam. Preses konferencē piedalīsies arī Kuldīgas Novada, Daugavas un Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju pārstāvji.  

Daugavai nosaukums Duna izmantots viduslaikos, tas minēts arī Livonijas Indriķa hronikā. 14.-17.gadsimtos latviešu valodā iesakņojās nosaukums Daugava, bet citās valodās turpināja izmantot pirmatnējo nosaukumu. Jelgavai oficiālais nosaukums Mitau bija vairāku gadsimtu garumā līdz Latvijas neatkarības pasludināšanai 1918.gadā. Savukārt, kopš Kurland ir bijis viens no plašāk sastopamajiem Kurzemes novada nosaukumiem virknē cittautu valodu no viduslaikiem līdz pat mūsdienām. Kurzemes senākā pilsēta ir Kuldīga.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai veicinātu debess novērojumus un astronomijas popularizēšanu. LAB piedalās Starptautiskā astronomijas gada (2009.g) pasākumu organizēšanā Latvijā. Plašāka informācija Latvijas Astronomijas biedrības mājas lapā: www.lab.lv

AUTORS: Mārtiņš Gills, LAB projektu vadītājs