Jauns un veiksmīgs: Kristaps Baņķis, strādājot avīzē, izglītojas un atrod iespēju darbu savienot ar vaļasprieku

Žurnālists ar skatu zvaigznēs           

Kopš novembra "Latvijas Avīzes" pielikuma “Mājas Viesis” populārā rubrika “Gribi tici, gribi netici” ieguvusi svaigu elpu. Līdztekus lasītāju iecienītajiem stāstiem par tautas dziedniekiem un mistiku, tajā tiek runāts arī par astroloģiju. Šo rakstu autors ir līdzšinējais “Latvijas Avīzes” rubrikas “Citi raksta” vadītājs žurnālists Kristaps Baņķis (28 gadi). Nesen viņš kļuvis par sertificētu astrologu. Kā pats uzsver: “Varu lepoties, ka žurnālistikā beidzot esmu ieguvis patiesi nopietnu specializāciju, turklāt man ir tā privilēģija darbā izmantot savu vaļasprieku.” Latvijā starp avīzēm mēs esam vienīgais izdevums, kurā štata žurnālistu vidū ir profesionāls astrologs. Arī retais pasaules izdevums var lepoties ar savu astrologu.

Politiskās un sadzīviskās prognozes

Salīdzinot ar citām pasaules valstīm, Latvijā interese un ticība astroloģijas atzinumiem ir augsta, stāsta Kristaps. Skeptiski noskaņotajiem attieksme parasti mainās, atnākot uz astroloģijas seansu, un pārbaudot tās īstumu “uz savas ādas”. “Astrologs nav gaišreģis. Es nedrīkstu konkrēti norādīt, kādu ceļu iet vai kas darāms, lai atrisinātu kādu problēmu. Interpretējot zvaigžņu kartes, spēju pastāstīt, kas var notikt, ejot pa to vai citu ceļu. Bet izvēle paliek cilvēka paša ziņā,” stāsta Kristaps, kurš arī sniedz privātas konsultācijas, jo tā ir iespēja gūt praktisko pieredzi. Viņš plāno ar laiku specializēties astroloģijā, kas saistīta ar politisko prognožu veikšanu, kā arī politiķu konsultēšanu.

Studijās un darbā tipisks dvīnis

“Mani vienmēr vadījusi tipiski dvīniskā daba,” savu dzīves ceļu ar piedzimšanu svārstīgajā un daudzpusīgajā zīmē — Dvīņu zvaigznājā — saista Kristaps. Par astroloģiju viņš sācis interesēties jau desmit gadu vecumā. “No žurnāliem griezu, kolekcionēju un studēju rakstus par šo tēmu, mapes saglabājušās vēl tagad,” stāsta Kristaps. Vidusskolu beidzot, īstas skaidrības par profesiju, kuru vēlētos apgūt, nav bijis: “Interešu bija ļoti daudz, visas saistītas ar sociālo sfēru — žurnālistika, politoloģija, jurisprudence.” Izvēlējies politoloģiju Latvijas Universitātē, taču paralēli šīm studijām izmēģinājis spēkus arī citās jomās: gadu studējis elektrozinātni Rīgas Tehniskajā universitātē, turpat iestājies arī ekonomistos. “Vienreiz saskaitīju, ka kopā esmu mācījies vismaz septiņās fakultātēs. Ar jaunības sparu un enerģiju visu var paspēt, tolaik to arī izmantoju,” smej Kristaps.

Turklāt jau divdesmit gadu vecumā viņš sācis strādāt “Lauku Avīzē”, veidojot jauniešu ielikumu “Mēs”. Astoņu gadu laikā viņš veidojis gan TV un radio programmu ielikumu, gan divas reizes bijis ziņu dienesta vadītājs: “Tas viss mainījās ik pa trīs gadu ciklam. Tas dvīņiem ļoti raksturīgi — sākt kādu jaunu lietu, bet pēc tam, kad lietas aizgājušas savu gaitu, pievērsties kam jaunam.” Kristaps kaļ plānus, ka varbūt pēc gadiem divdesmit varēs atvērt savu astroloģijas skolu.

 

Jāpārzina jaunākās profesijas

 

"Astroloģijas oglīte", kas iedegusies bērnībā, Kristapam uzliesmojusi pirms trim gadiem, kad pēc Sabiedrības vadības maģistratūras beigšanas Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē viņš nospriedis: “Ir jāturpina mācības, taču: cik maģistra diplomu gan kāršu pie sienas?” Tā izlēmis par labu astroloģijai, iestādamies A. Rača astroloģijas skolā. Astroloģijā ar skolām ir īpatnēji — gandrīz katrs nopietns astrologs uzskata par vajadzīgu atvērt savu skolu. “Vislabāko izglītību šai jomā var iegūt, apmeklējot lekcijas dažādās skolās. Jo pats vērtīgākais ir pieredzes apmaiņa — tā katram astrologam ir citāda.” Astrologa darbā lielu lomu spēlē arī šīs profesijas pārstāvja intuīcijas spēja, jo neba visu spēj pateikt priekšā zvaigznes.

Trīs gadus mācoties astroloģijas skolā, tikai pēdējā gadā viņš sācis just, ka pirmajos divos apgūtie “mozaīkas gabaliņi beidzot sāk līmēties kopā”. Zvaigžņu kartes un zināšanas par debess ķermeņu kustību, kas tiek apgūtas sākumposmā, ir tikai pamats. Vēlāk jāmācās šīs sakarības interpretēt, attiecinot uz reāliem dzīves notikumiem un cilvēku īpašībām. “Izglītība astroloģijā nozīmē mūžizglītību. Attīstoties tehnoloģijām, nemitīgi mainās arī pats cilvēks. Piemēram, konsultējot par profesijas izvēli, man jāpārzina visas jaunākās profesijas, un jāprot tās sasaistīt ar zvaigžņu kartēm. Pirms simtiem gadu, kad veidotas šīs kartes, nebija ne programmētāju, ne neiroķirurgu, tas viss ir nācis klāt.” Paralēli viņš turpina studēt jaunāko literatūru par astroloģiju, un regulāri apmeklē ārvalstu astrologu vieslekcijas.

    

PRET

Nav jāzaudē pieredze politikā

Māris Antonēvičš, "Latvijas Avīzes" žurnālists:

 "Kristaps ir nonācis dzīves krustcelēs un viņu gaida nopietna izšķišanās — vai nu pilnībā "atdoties" astroloģijai un zaudēt vērtīgās zināšanas, kas iegūtas augstskolā studējot politoloģiju, kā arī strādājot politikas lauciņā avīzē, vai arī mēģināt to visu apvienot. Sertificētu astrologu pasaulē netrūkst, bet tādu, kas izmanto savas zināšanas tieši politikas jomā, nav nemaz tik daudz. Latvijā par tādiem neesmu dzirdējis tālab šeit Kristapam ir iespēja izcelties. Diemžēl pagaidām jūtams, ka viņš no tā mazliet baidās, iespējams, nevēloties izskatīties kā "izlecējs" amata brāļu vidū." 

 

PAR

Viņa rakstus lasīs daudzi

Daina Veško, "Latvijas Avīzes" žurnāliste:

""Bagātība nav vislabākais auto. Bagātība nav visprestižākā dzīvesvieta. Bagātība nav visaugstākais amats. Patiesa bagātība ir darīt to, kas tev patīk", teicis Pols Hanna. Redzams, ka Kristaps cītīgi pilnveidojas, lai patiešām dzīvē darītu to, kas viņam patīk. Jo žurnālists ir vispusīgāks, jo vieglāk izprast dažādus procesus, cilvēkus. Žurnālists, darot vienu un to pašu darbu, var nogurt un tādēļ ir lietderīgi mainīt tēmas, par kurām viņš raksta. Cilvēku, kas tic astroloģijai, netrūkst, tādēļ Kristapa raksti noteikti būs lasītāko spicē."

TOMS ANCĪTIS, "Latvijas Avīze" (ielikums "Izglītība.Karjera") 2006. gada 2. janvāris