Spītē būvniecības kritumam

Koka logu ražotnē iegulda miljonu un plāno pievērsties arī koka mājām


Spītējot ekspertu drūmajām prognozēm par būvniecības apjomu pieauguma mazināšanos Latvijā un Eiropā, būvmateriālu ražotāji nebūt necenšas mest plinti krūmos. Koka logu un durvju ražotājs Wooden Windows Latvia (WWL) jaunās ražotnes izveidē Kalnciemā, piesaistot ES līdzekļus un kredītus, ieguldījis miljonu eiro.

(..)

Bažas par tirgu


Lai arī patērētāju vidū koka logu popularitāte turpina palielināties, aptaujātie eksperti uzņēmuma nākotni vērtē piesardzīgi. "Būvniecības tirgus ražotājam nesūta labus signālus," raksturojot situāciju Latvijā un citviet Eiropā, saka Latvijas logu un durvju ražotāju asociācijas valdes loceklis Dainis Dobelis. Viņš stāsta, ka līdz ar recesiju Eiropas būvniecības sektorā Lietuvas logu ražotājiem eksporta produkcijas apjomi mazinājušies pat par 50%.

Piesardzīgs ir arī būvkompānijas Skonto būve prezidents Guntis Rāvis: "Lai uzņēmums šodien konkurētu ar citiem, tam jāspēj piedāvāt augstas kvalitātes logi par zemāku cenu, bet, lai to izdarītu, jāizmanto tādas ražošanas tehnoloģijas, kas logus ļauj ražot ar zemākām izmaksām. Ja šis uzņēmums savus logus ražos, izmantojot tradicionālās tehnoloģijas, tam būs visai grūti konkurēt."

 

Kaut arī Latvijas būvniecības tirgus šobrīd pārdzīvo atdzišanu, pēc G.Rāvja domām, koka logu ražošana tomēr būs perspektīva niša - šobrīd Rīgā jārenovē daudz veco māju.

I.Reinhards gan sava uzņēmuma nākotni vērtē pārliecinoši: "Vēl joprojām lielie ražotāji nespēj saražot tik daudz logu, cik prasa tirgus. Turklāt mūsu ražotie logi, pateicoties mazākām ražošanas un amortizācijas izmaksām, būs nopērkami lētāk."

Uzņēmums optimistiski raugās arī uz eksporta tirgiem, jo analogu koka logu ražošanas izmaksas Rietumeiropā ir vismaz divas reizes lielākas.

Vairāk izvēlas koku


Jaunā situācija nekustamā īpašumu tirgū gan darījusi pircējus prasīgākus. Tie arvien vairāk uzmanības pievērš ne tikai jaunā cenai un plānojumam, bet arī ekoloģiskas dabas jautājumiem. Tādēļ jau šobrīd daļā mājokļu plastmasas logi tiek mainīti pret koka logiem. Tāpat potenciālie māju pircēji arvien lielāku uzmanību pievērš celtniecībā izmantoto būvmateriālu ietekmei uz veselību, nosliecoties par labu koka māju celtniecībai. "Nesen mēs biedrībā Zaļās mājas veicām pētījumu, kurā noskaidrojām, ka 42% aptaujāto par labāko materiālu ziemas tipa privātmājai uzskata tieši koku," saka biedrības vadītājs Harijs Jordāns.

Jaunās nianses patērētāju pieprasījumā ievērojuši arī WWL, kas šīs vasaras beigās turpat Kalnciemā plāno atvērt arī koka konstrukciju māju ražotni, ieguldot 300 tūkstošu latu. "Domājams, ka koka mājas Latvijas patērētāju vidū kļūs arvien populārākas, jo to būvniecības izmaksas ir zemākas. Turklāt atšķirībā no Fibo bloku mājas, kas jāceļ vismaz divus gadus, koka konstrukciju māju iespējams uzbūvēt divos mēnešos," saka I.Reinhards.

AUTORS: Kārlis Roķis, BNS, speciāli Dienai
PUBLICĒTS: 31.01.2008