Mēness satumsīs tumši sārts

Latvijā naktī no 3. uz 4. martu labu laika apstākļu gadījumā būs vērojama interesanta astronomiska parādība - pilns Mēness aptumsums.
Pilnmēness sākumā nedaudz satumsīs, bet pēc tam to pamazām pārklās tumša zona, pastāstīja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) projektu vadītājs Mārtiņš Gills.

Sākotnējā spožuma samazināšanās būs saistīta ar to, ka Mēness ieies Zemes pusēnā, bet būtiskākā aptumšošanās - ar pilnīgu ieiešanu Zemes ēnā. Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī. Pusēnas aptumsums sāksies plkst. 22.16, daļējā aptumsuma sākums 23.30 (Mēness diskā parādās tumšs „robs”), daļējā aptumsuma noslēgums - plkst. 3.12, bet no pusēnas Mēness izies plkst. 4.25. Laika posmā no plkst. 0.44 līdz 1.58 Mēness pilnībā atradīsies Zemes ēnā.

Astronomi norāda, ka Mēness aptumsuma vērošanai speciāla sagatavošanās nav nepieciešama. To bez grūtībām būs iespējams novērot arī ar neapbruņotu aci.

Nākošā iespēja novērot Mēness aptumsumu Latvijā būs pēc nepilna gada - 2008. gada 21. februārī. LAB pārstāvis informēja, ka Starptautiskā astronomijas savienība kopā ar UNESCO ir izsludinājusi 2009. gadu par Starptautisko astronomijas gadu.

Interneta portālā astrologi.lv teikts, ka Mēness aptumsums ienes būtiskas pārmaiņas cilvēku enerģētikā un līdz ar to arī rīcībā.
Tā kā pilns Mēness aptumsums notiks Jaunavas zīmē, īpašu uzmanību savai rīcībai un domām aptumsumu laikā jāpievērš cilvēkiem ar spēcīgu Zivju un Jaunavas zīmju akcentu dzimšanas horoskopā.

Astrologi uzskata, ka Mēness aptumsums būtiski aptumšo” sadzīvi, emocijas, zemapziņu, sapņus, dvēseli un spēju pielāgoties. Tas var provocēt ķildas, skandālus, dvēseliskas nesaskaņas, izraisīt neapzinātas bailes, fobijas, nepatīkamas sajūtas.
Pirms Mēness aptumsuma iestāšanās vēlams atbrīvoties no vecām mantām, sakārtot māju un domu “apcirkņus”. Cilvēkiem ar nestabilu nervu sistēmu aptumsuma laiks ir bīstams, jo emocijas sit augstu vilni.

Aptumsumu spēks ir sajūtams četras diennaktis pirms un pēc notikuma. Jāatceras, ka šādā enerģētiski spēcīgi paveiktā sekas būs jūtamas vēl ilgi un grūti labojamas, tāpēc ir vērts katru soli rūpīgi apdomāt.

Uzmanību savai veselībai un uzvedībai jāvelta arī 19. martā - daļēja Saules aptumsuma laikā.

Saules aptumsums vairāk attiecināms uz redzamiem procesiem sabiedrībā, valsts augstākajām amatpersonām, cilvēka dzīves fizisko, aktīvo pusi. Cilvēkus tas ietekmē dažādi — atbilstoši dzimšanas horoskopam, kā arī personības izvēlei un rīcībai.

Uz līdzsvarotu cilvēku psihi Saules aptumsums nekādu ietekmi neatstās, taču jārēķinās, ka var būt jāsaskaras ar mazāk nosvērtām personām.

Veselībai aptumsums ir slikts laiks, jo pastiprina hroniskās kaites, saasina esošās. Šajā laikā ir jāievēro mērenība dzīves stilā, nedrīkst pārēsties, nav vēlams lietot alkoholu, pārmērīgi sportot. Īpatnēja rīcību var novērot "mazo brāļu" uzvedībā. Ja sirgstat ar kādu atkarību, trīs diennaktis pirms aptumsuma visvieglāk tiksiet no tā vaļā.

PUBLICĒTS: “Latvijas Avīze”, 03.03.2007
ILUSTRĀCIJA: Gatis Šļūka, www.karikatura.lv