ĢIMENISKAIS VĒRŠA GADS

Darbs, ģimene un Dzimtene ir galvenās vērtības, kas tīkamas 26. janvārī plkst. 9:55 (Rīgas laiks) ar gredzenveida Saules aptumsumu Ūdensvīra zīmē iesāktā Dzeltenā Vērša gadam. Gads ilgs līdz pat 2010. gada 14. februārim.

Vispirms vajadzētu iepazīt jaunā gada saimnieku Vērsi, kas šoreiz latviešu dzīves veidam ir gana tuvs. Vēris ir laucinieks - lādzīgs, atklāts, strādīgs un konservatīvs. Pie viegla maizes rieciena Vērša gadā ir grūti tikt, jo jāstrādā līdz pagurumam... Jau nopietni pētījumi ir parādījuši, ka latvietis strādā daudz, bet atšķirībā no citām nācijām - mazāk ražīgi. Vērša gada vajadzēs uzrādīt čakluma pilnus apcirkņus.

Vienalga kur parādītos, Vērsis mīl radīt ģimeniskuma un māju sajūtu, stiprina radniecīgās saites un darbus dara ar domu, ka to augļus izmantos vēl ilgi pēc viņa. Jauninājumi un revolūcijas Vērsim nepatīk. Bet pēc zvaigžņu kartes tieši pārmaiņas ir vienīgā stabilā lieta, ko nākamgad var solīt. Situācijas straujā maiņa novērsīs Vērša skatu no tiešajiem darba pienākumiem, visu laiku turot stresā par pamatu zem kājām...

Tā kā šis gads lielā mērā ir iepriekšējā gada atspulgs, Žurkas taupības gadā sev nelielus uzkrājumus sarūpējušie „noturēsies virs ūdens”, bet, kas dzīvoja no rokas mutē - Vērša cienīgi lieks muguru zem savu pārpildīto parādu vezumu ilksīm.

Visu turpmāko gadu notiks pāreja vai nu uz  lielsaimnieku prātīgu kooperēšanos ar citiem spēcīgiem saimniekiem vai arī pāreja uz naturālu saimniecību. Vairums latviešu kļūs savrupi, mazrunīgi un būs spiesti darīt to, kas plaši daudzinātas latvju Dainās - darba tikumiņu.

Gads nesola brīnumainus dzīves kvalitātes uzlabojumus, jo Vērsis kustas mierīgi un nelec pie pirmās izdevības kā „tīģeris”. Turpināsim ierastās valsts pārvaldes reformas, uzklausīsim ekonomikas stabilizēšanas plānus, tautsaimniecības saglabāšanas programmas u. tml. „projektus”, kam ar daudzviet nu jau eksistenciālo cilvēku dzīvi būs pamaz sakara...

Darbs kā dzīvesveids

Par labu plašai vērtību un attieksmes maiņai runā vairākas astroloģiskas likumsakarības. Līdz pat 2009. gada 29. oktobrim “sūrā darba” planēta Saturns uzturēsies latvju tautai radniecīgajā Jaunavas zīmē. Tur tas bija arī 2008. gadā. Atšķirībā no pērnā gada, kad to kaut kādos rāmjos vēl noturēja harmoniskā saspēle ar savu pārinieku, „kosmisko raugu” un izaugsmes planētu Jupiteru, šogad, Jupiteram ieejot neprognozējamā Ūdensvīra dzīvē, ekonomikas „amerikāņu kalniņos” būs spējāki pagriezieni. Stabilitāte (Saturns) un pārmaiņas (Urāns) nonāk savstarpējā pretstāvē, kas notiek reizi 45-46 gados. Šāda divu debesu „lielvaru” stīvēšanās notiks līdz pat rudenim.

Ļoti zīmīgi šo planētu vibrācija skars praktiskās sfērās nodarbinātos - finansistus, ekonomistus, lauksaimniekus, būvniekus, amatniekus. Kopumā šis ir mērenības, taupības, ilgtermiņa plānošanas un profesionālisma gads.

Kā jau pērngad prognozēju, naturālās saimniecības netiks iznīdētas, drīzāk otrādi - to skaits var pieaugt uz paputējušo (sapņu) saimniecību rēķina. Daudz vairāk raižu būs tiem lauksaimniekiem, kas nodarbojas ar “visu ko”. Nepieciešama pakāpeniska specializēšanās. Ja to vēl kāds pēdējo pāris gadu laikā nav ievērojis, ekonomiskās sviras svārstības ar slaidu vēzienu kā „ar bomi pa pieri” to vislabāk izskaidros. Labvēlīgi laiki gaidāmi tiem, kas ies arī turpmāk ekoloģijas, ekonomijas ceļu un vairāk rūpēsies par pēcnācējiem nevis dažādām glaunām „piedevām” un ārišķībām. Tas sakāms ne tikai par šo gadu vien, arī turpmāk jāpievērš lielāku uzmanību līdzcilvēkiem, jo ekonomiskā spriedze turpmākos gadus „ieperināsies” pat stabilās attiecībās.

Mājsaimniecībām vajadzētu dot priekšroku ilgtermiņa projektiem, no kuriem peļņa raugāma tālā nākotnē. Jau tagad skaidrs, ka izdzīvos stiprākie un tie, kuriem profesija mijas ar dzīves veidu, nevis tikai rādās kā naudas pelnīšanas iespēja.

Manuprāt, piedzīvojam ne tik daudz ekonomisku, cik vērtību krīzi. Gribot negribot „sitiens pa kabatu” būtiskas izmaiņas atnesīs arī tautas raksturā, proti, pēc perioda, kad „dzīvojām kā nieres taukos”, atgriezīsimies pie latviešiem gadu simtos svarīgām vērtībām: zemes, īpašuma, ģimenes kopgalda un savrupības. Latvieti mazāk interesēs, kas notiek aiz kaimiņu žoga, jo visvairāk rūpēs sadzīviskas problēmas - darbs un maizes rieciens. Arvien stingrāks kļūs nodokļu slogs, dažādas pārbaudēs un vēršanās pret nemaksātājiem. Kad bankām ir grūti laiki, tās no mājsaimniecībām ar vēža spīlēm « vilks ārā » kredīta maksājumus. Vien atgādināšu šā laika mulsu patiesību: „Baņķieris ir cilvēks, kas aizdevis jums lietussargu, kad spoži spīd saule, un atprasa tajā brīdī, kad līst lietus.” Un atcerēsimies, ka vēsturiski latvietis kredītu ņēmis ar rūgtu sirdi vien savas dzīves pamatīgai ieriktēšanai, nevis spekulācijām un pārmērīgu baudu apmierināšanai. Rezultātā vidējais latvietis sāks naudu krāt „zeķē” - drošs paliek nedrošs un citam savu mantu neuzticēs. 

Būvniecība: daru pats!

Kā pērngad jau prognozēju, nekustamo īpašumu tirgū vieglās peļņas laiks ir pagājis uz neatgriešanos. Gudri saimnieki tagad ilgtermiņā naudu ieguldīs mežā. Ne velti tautas folklorā ir salīdzinājumi par Latvijas zeltu... Pēdējo gadu būvniecības buma brāķīgie un „štancētie” galaprodukti maz kādu interesēs. Latvietis gribēs pats savu roku pielikt būvniecībā un ekonomēs, skaitot katru santīmu. Turpmāko gadu laikā celtās būves būs mazāk šikas, vairāk - praktiskas, ekonomiskas, dabīgas un ergonomiskas. Padomju laikā celto māju siltināšana kļūs par nopietni apsveramu lietu.

Ja vien iespējams, mājas būvniecības sākumu (pamatakmens ielikšanu) labāk atlikt uz vēlā rudens pusi, kad Saturns mainīs zīmi un stiprinās savas pozīcijas Svaru zīmē, proti, pēc 29. oktobra. Tad arī zeme zem kājām vairs tik stipri nešūposies. Tā kā faktiski visi ar nekustamo īpašumu saistāmie jautājumi atrisināsies ne ātrāk kā 2010. gadā. Nekādu „bumu” vairs nebūs - būvniecībā toni noteiks ekonomiju un paaudžu solidaritāte - vienā mājā dzīvos vairākas paaudzes.

Latviskais mājas gars

Arī citās dzīves sfērās pienāks senlatviešu gara atdzimšana. Amatniekiem pieaugs vēlme biedroties un aizstāvēt savas intereses valsts līmenī. Klienti rūpīgāk izvērtēs katra meistara profesionālo varēšanu.

Tīri sadzīviskā plānā latvietis atcerēsies un beidzot varbūt arī godā cels tīri klasiskas latvju ēdienus: grūdeni, zirņu pikas, skābputra, sklandraušus, koču, skābeņu zupu, grūbu putru, rudzu maizes pudiņu, kuģeli, šķovētos kāpostus, zirņus ar speķi, cūkas šņukuru, Mārtiņzosi, cūku pupas. Pilsētnieki arvien vairāk atcerēsies par lauku radiem, kuriem, starp citu, maizes rieciens būs brangāks un pašu gotiņas nesīs pienu, sieru, biezpienu...

Gada pārvaldnieks Vērsim patiks, ja ikdienā, ēdienā, apģērbā vairāk izmantosim dzelteno un sarkanīgu nokrāsu.

Praktiski padomi

Laika cilpas, kad mājsaimniecībām gada griezumā vajadzētu izvairīties no praktiskām ģimenes attiecības un saimniecība pārvaldīšanu ietekmējošām nodarbēm.  

Nevajadzētu nodarboties ar tirdzniecību, elektronikas, kustošas, skanošas un rādāmas mājsaimniecības tehnikas pirkšanu: 11.01. - 1.02., 7.05. - 31.05., 7.09. - 29.09., 26.12. - 15.01.2010.

Nepiemērots laiks mīlestībai un emocionālai saskarsmei, laulības slēgšanai, jaunu attiecību veidošanai un iepazīšanās randiņiem. Radīsies grūtības ar naudu un īpašumu iegādi: 6.03.- 17.04.

Uzņēmējdarbības, celtniecības uzsākšanai čābīgs brīdis: līdz 17.05., 20.12. - 10.03.2010.

 Veiksmes likumi, izlokāmi Iz tautas pūra

Atcerēsimies latviešu sakāmvārdus, kuri būs aktuāli vēl visu gadu.  

Darbam sudraba saknes un zelta augļi.
Rokas klēpī maizi nepelna.
Kas darbu strādā, par to darbs gādā.
Darbs ir dzīves dvēsele.
Darbam zelta pamats.
Kam rokas dotas tam jāstrādā.

Slavenu Jaunavu domu krājums

Latviešiem ir daudz dižgaru, kas dzimuši zem latviešu tautai tik raksturīgās JAUNAVAS zīmes. Tā kā šobrīd latviešu tautas piedzīvo jaunus laikus, kas nes līdzi tautiskā gara vērtību atdzimšanu, ir vērts ieklausīties tās priekšstāvju teiktajā.

Viņu teiktais atspoguļo šā laikmeta garu.

Rainis

Liels tas, kas nes lielu pienākumu.

Kas darbu nedara, tas pār darbu runā. Kas darbu nespēj, tas darbu kritizē. Kas darbu dara, tas klusē, un darbs par viņu runā.

Laime ir darba pilnīgumā.

Sevi attīstīt darbā priekš citiem - te viss likums un instrukcija.

Laime nav atrodama bezdarbībā un mierā, bet kustībā un centībā.

Kārlis Ulmanis

Sakait, vai kāds pesimists jelkad ko ir panācis?
Katra cilvēka darbs ir dārgakmeņa graudiņš dārgajā tautas vaiņagā.

Tavs lepnums lai ir nevis tava nama stāvu skaits, bet tas gars, kas namā mīt!

Nezaudē dūšu. Daudzreiz tikai pati beidzamā atslēga visā sainī ir tā, ar kuru var durvis atslēgt.