Čandras dienas – Tithi

Ne viena cita grahā tā neietekmē cilvēka psihi kā Čandra (Mēness). Čandra atspoguļo iekšējo pasauli, iepriekšējās dzīves iespaidus, kas ir kā emocionālā reakcija uz dažādām šīs dzīves situācijām. Ne velti vēdiskajā astroloģijā analizējot astroloģisko karti tiek pievērsta liela uzmanība Mēness horoskopam.

Šī noslēpumainā graha (planetārā enerģija) ietekmē pašus smalkākos, neaizsniedzamākos apziņas līmeņus un ir spējīga dot intuīciju, iztēli, gādību un līdzjūtību. Kā arī var būt par iemeslu emocionāliem un psihiskiem sarežģījumiem. Čandra būdams arī cilvēka saprāta ietekmētājs ir nozīmīgākais Muhurtas (labvēlīgā laika izvēles metode vienam vai otram pasākumam).

Viens no svarīgiem rādītājiem ir Čandras fāzes. Čandra veic vienu apli apkārt Zemei 29,5dienaktīs. Šajā kustībā pa orbītu Čandra noiet 360˚. Kala (Mēness mēnesis), kas dalās 30 daļās, katra daļa 12˚ un tās sauc par Tithi (Mēness diena). Kad attālums no Surijasa (Saule) līdz Čandra ir no 0 līdz 12 grādiem, tas ir pirmais Tithi – Pratipada; kad no 12 līdz 24 grādiem, tas ir otrais Tithi – Dvitija utt. Čandrai atrodoties starp Zemi un Suriju (Sauli), pret mums pavērsta tā neapgaismotā puse, tāpēc Čandru neredzam.

Šo Tithi sauc par Amavasja (tukšs mēness). Kad Čandra atrodas Zemei otrā pusē, bet Surija paliek pretējā pusē, mēs redzam apgaismotu visu Čandras puslodi. To sauc par Pornima (pilnmēness). Tithi dalās divās grupās: kad Čandra aug, šo periodu sauc par Šukla Pakša (Mēness cikla gaišā puse), kad dilst – par Krishna Paksha (Mēness cikla tumšā puse).

Ja ir pilna Amavasja (tukšs mēness) un ir 30.tithi, tad gan Surija (Saule), gan Čandras ģeogrāfiskā garuma grāds ir viens un tas pats. Amavasjas beigās Čandra pārvietojas austrumu virzienā projām no Surijas. Čandras ceļā prom no Surija katri 12˚ ir viena Šukla Pakša (augošais mēness) tithi Pratipada. Kad Čandra atrodas 180˚ attālumā no Surja (Saules) ir 15.tithi – Pūrnima vai Paurnamasi (pilnmēness). Tālāk seko 15 Krišna Pakša tithi, attālums starp Čandru un Suriju  atkal ir 0˚ un ir Amavasja tithi (pilnīgi tumšais tithi, jauns Čandra). Ar to noslēdzas mēnesis.

Čandras labvēlīgumu vai nelabvēlīgumu nosaka Čandras augšana vai dilšana. Amavasjas naktī Čandra pilnībā pazūd (30. tithi), pēc tam piecas naktis tas nedaudz pieaug, bet joprojām ir ļoti vājš, tāpēc tiek uzskatīts par nelabvēlīgu. Neiesaka uzsākt jaunas lietas, ēst smagu pārtiku utt. Nākošajās piecās naktīs (6/7/8/9/10) Čandras spēks pieaug līdz vidējam līmenim un viņa ietekme ir neitrāla. Trešā perioda laikā piecās naktīs (11/12/13/14/15) Čandra iegūst visas kalas, un šie 5.tithi tiek uzskatīti par labvēlīgiem, kas ir piemēroti jaunu tālejošu procesu uzsākšanai.

Dilstošā Čandras laikā viss ir pretēji – pirmā perioda 5 tithi (1/2/3/4/5) laikā Čandra lēnām dilst, bet joprojām ir redzama lielākā daļa kalas, un šis periods tiek uzskatīts par pilnā mērā labvēlīgu. Otrais priods (6/7/8/9/10) ir neitrāls un trešais periods (11/12/13/14/30) ir nelabvēlīgs.

Katrai no tithi ir sava sakrālā ietekme viena no tādām ir Ekadaši (11). Brahma riši Vašistha ir teicis, ka Ekadaši tithi (11) iznīcina negatīvās karmas, ja šajā dienā gavē, dod žēlastības dāvanas, izpilda lūgšanas, klausās reliģiskus stāstus, veic rituālus, utt.

Piecas Tithi kategorijas:

  1. 1. Nanda  (Apmierināts – pārvaldītājs Šukra)  – pratipat, šasthi, ekadaši;

2. Bhadra  (Viedais – pārvaldītājs Budha) – dvitja, saptami, dvadaši;

3. Džaja (Uzvara – pārvaldītājs Mangala) – tritja, aštami, trajodaši;

4. Rikta  (Tukšas rokas – pārvaldītājs Šaņi) – čaturthi, navami, čaturdaši;

5. Purna (Pilnīgs – pārvaldītājs) – pančami, dašami, purnima, amavasja.