Tatvas - pieci ritmi mūsu dzīvē

Senās Indijas viedie, kas pētīja pasaules uzbūvi, konstatēja piecas pamatmatērijas, no kurām ir veidota visa apkārtējā pasaule - ne tikai fiziskā, bet arī mūsu sajūtu un jūtu pasaule. Pat cilvēka doma ir materiāla. Šīs piecas matērijas izpaužas arī kā pieci sajūtu orgāni un piecas prānas - piecu veidu elpošana, kā arī pieci cits pēc cita sekojoši periodi - piecas tatvas.
Sanskrita vārdam tattva ir ļoti daudz nozīmju - matērija, pamats, princips, periods, bet visplašākajā nozīmē tas ir pamats, uz kura balstās pasaule. Turklāt tā ir arī universālā ētera kustība, kas saistīta ar enerģijas dabisko cirkulāciju. Astroloģija pēta tatvu izpausmi laikā.
Ik divās stundās piecas tatvas veic pilnu ciklu. Katra tatva ilgst 24 minūtes. Cikls sākas saullēkta brīdī, kad Saules disks šķērso matemātisko apvārsni. Ikvienai tatvai ir savs vārds, sava krāsa un pārvaldnieki.


Tatva, kurā cilvēks ir dzimis, pastiprina tai atbilstošās planētas iedarbību viņa dzimšanas kartē. Piemēram, ja cilvēks ir dzimis Marsa tatva, viņam ir pastiprinātas Marsa īpašības - viņš ir īpaši aktīvs, izlēmīgs un, iespējams, arī agresīvs.
Pirmā pēc saullēkta ir Akaša tatva - to ietekmē Saturns, un tās krāsa ir melna.
Otrā tatva ir Vaiju, to ietekmē Merkurs un Mēness, un tās krāsas ir zaļa un zila.
Trešā tatva ir Tedžas, ko ietekmē Saule un Marss, tās krāsa ir sarkana.
Ceturto - Prithivi tatvu ietekmē Jupiters, un tās krāsa ir dzeltena.
Un, visbeidzot, pēdējā - Apas tatva, kuru ietekmē Venēra un kuras krāsa ir balta.

Akaša tatva

Šī tatva pauž principu, kas noliedz fizisku dzīvību, - tas ir matērijas iznīcināšanas un sagraušanas princips. Šīs tatvas nopietnais raksturs nosaka to, ka šai laikā cilvēkam neko nevajag uzsākt. Šis laiks ir piemērots tikai meditācijai un tam, lai iedziļinātos sevī.
Akaša ir klusēšanas tatva. Šai laikā labāk neuzsākt nekādu garīgu darbību, jo tik un tā nekāds rezultāts netiks gūts. Radošā procesa sākšana šai tatva var sagādāt tikai mokas un ciešanas.
Draudzības vai mīlestības attiecību sākšana šai laikā sniegs tikai vilšanos, un tās ātri vien izjuks. Akaša ir nāves tatva. Tās laikā mirst daudzi ļaudis. Tā izraisa pēkšņu nāvi, agoniju, apziņas zaudēšanu. Pēc smagas un mokošas slimības tieši šai tatva var iestāties nāve.
Šīs tatvas ietekmes laikā ļaudīm ir nosliece uz pesimismu, garīgu harmoniju un grūtsirdību. Bieži vien cilvēks nespēj saprast pat visvienkāršākās lietas, uztvere palēninās, ir vērojama izklaidība, aizmāršība. Akašas laikā loti reti iestājas grūtniecība, bet, ja tas tomēr notiek, ir iespējama mātes nāve.

Vaiju tatva

Vaiju tatva ir kustības un ātruma princips. Tas ir vējš, gaiss, lidojums, iešana un jebkura cita virzīšanās uz priekšu. Šī tatva ir saistīta ar straujām enerģijām, kontaktiem un informācijas apmaiņu. Šai tatva ir labi sākt tūrisma un kalnu pārgājienus, cilvēks klust daudz izturīgāks un tik ātri nenogurst.
Vaiju tatva attīsta valodu un jūtas. Šī tatva ir ieteicama garīgam darbam - darbs rit ātri. Kopumā šīs tatvas laikā vēlams risināt problēmas, kurās ir steidzami jāgūst atbilde.
Šīs tūtvas negatīvā ietekme izpaužas tā, ka šai laikā izceļas un sāk izplatīties tenkas, apmelojumi, meli un krāpšana, kā arī viss nekrietnais un slēptais. Šīs tatvas ietekmē bieži ir vēss aprēķina slepkava.
Ieņemšana šīs tatvas laikā ir bīstama un mātei var radīt daudz raižu, smagas dzemdības un ļoti bieži arī abortu.
Vaiju tatvas laikā neko nevajag pirkt, kā arī nevajag nevienu pieņemt darbā par palīgu, jo šim cilvēkam līdzi nāks daudz tenku, apmelojumu un intrigu. Šai laikā nav vēlams sākt draudzīgas vai sirsnīgas attiecības, šīs tatvas laikā dibināta laulība nav laimīga.
Vaiju tatva var izraisīt nāvi elpas trūkuma, paralīzes, saindēšanās, kā arī saaukstēšanās slimību dēļ. Šīs tatvas laikā dzimušajiem cilvēkiem mēdz būt nestabila nervu sistēma, daudzi no viņiem ir ātras dabas vai nenovīdīgi.
Vaiju tatva izraisa vilšanos, kuras iemesls ir nauda, ilgstošs dzimtenes zaudējums vai slimības, kas izpaužas ar pārāk vāju orgānu darbību, temperatūru, drudzi u. c.

Tedžas tatva

Šai tatvai ir raksturīga tieksme paplašināties, tā pārstāv formējošo spēku, tādēļ var iedarboties pozitīvi, ja aspekti ir harmoniski, bet nelabvēlīgi, ja tie ir nav harmoniski.
Šī tatva sniedz cilvēkam daudz enerģijas, produktivitāti, bet arī noslieci uz pretrunām un garīgu cīņu. Brīvība, spējas un lieli darbi ir tieši šīs tatvas ietekmē.
Tās princips ir karstums, jo Tedžas tatva ķermenī izraisa siltuma pārpilnību. Šai laikā cilvēks var peldēties pat visaukstākajā ūdenī un nesaauk-stēties, ir vēlme pēc asa ēdiena. Acis kļūst redzīgākas. Slimīgo izpausmju ārstēšana ir sekmīga, stāvoklis uzlabojas.
Šis laiks ir labvēlīgs karadarbības sākšanai, uzņēmumiem, kas saistīti ar uguni vai dzelzi, ieročiem, mašīnām, kā arī darbībām, kurās ir vajadzīga drosme un spēks.
Šīs tatvas nelabvēlīgā ietekme izpaužas tā, ka cilvēkam rodas tieksme rīkoties agresīvi, greizsirdība, vēlme pastrīdēties. Tadžas tatvas laikā bižāk aizsākas tenkas, pārpratumi, dusmas, strīdi un cīņas.
Arī laulības noslēgšanai šis laiks nav labvēlīgs: ja tas tomēr tiek darīts, laulātie pastāvīgi cīnās par savu pārākumu ģimenē.
Šai tatva izpaužas slēptās slimības, kas netiek izārstētas, proti, kļūst hroniskas, šī tatva traucē orgānu darbību, tomēr sniedz organismam spēcīgas pretošanās spējas, šai tatva nav vēlama steidzama operatīva iejaukšanās.
Šī tatva nav labvēlīga braucieniem un ceļojumiem.
Ieņemšana šai tatva nav labvēlīga mātei, tā var izraisīt ķirurģisku iejaukšanos.
Cilvēkam, kas ir dzimis šīs tatvas ietekmē, pat ja viņš ir saņēmis vislabāko audzināšanu, tomēr ir jāpieliek ļoti lielas pūles, lai līdz noteiktai robežai pārvarētu savu agresīvo un kareivīgo dabu.

Prithivi tatva

Šī tatva ir dzīvības princips, tās vibrācijas atbilst Jupiteram. Tā sniedz dzīvotgribu, prieku, taisnīgumu un mīlestību. Šī tatva atdzīvina kopības apziņu. Tā ir konservatīva un veicina jau esošā saglabāšanos, tā ir likuma un taisnīguma, kā arī veselīga optimisma un humānas rīcības iemiesojums.
Šī tatva nepazīst ne naidu, ne bailes, ne skaudību, ne kaislības - tai nav negatīvas iedarbības. Jebkurš šai laika periodā sāktais darbs norit veiksmīgi un labvēlīgi, turklāt tas ir stabils, izturīgs un drošs.
Prithivi iedarbojas izlīdzinoši, vienojoši. Laulības, kas slēgtas šai laikā, ir harmoniskas un mīlestības pilnas, draudzības un mīlestības attiecības ir labvēlīgas un noturīgas. Bērns, kas dzimis šai tatva, ļoti mīl savus vecākus un ir stipri saistīts ar viņiem. Cilvēks, kas aizsargā savas tiesības, šai laikā atradīs taisnīgus tiesnešus un advokātus, kas spēs veiksmīgi vadīt viņa lietu.
Šai laikā sākušās slimības un krīzes norisinās droši un ātri. Tas, kurš šīs tatvas laikā sāk ārstēties, noteikti izveseļosies.
Prithivi laikā ir jāsāk viss, kas ir ilgstošs un stabils, - mājas celtniecība, iestāšanās jaunā darbā, pārcelšanās vai pārbraukšana uz jaunu māju vai pilsētu, noturīgu saišu veidošana.
Prithivi labi sasilda ķermeni un ir labvēlīga tā kopšanai, barošanai. Šai laikā ir labi veikt ādas, nervu un vēnu ārstēšanas mēģinājumus. Ja vien nav neharmonisku aspektu, dzemdības un grūtniecība šai laikā noris laimīgi. Negatīvas iedarbības šai tatvai nav.

Apas tatva

Šī tatva ir pretēja Tedžas tatvai. Apas tatvas laikā izcēlies strīds ātri beidzas ar izlīgumu, tam nav smagu seku. Šai laikā izcēlies ugunsgrēks neizraisa lielus zaudējumus, jo gandrīz vienmēr tiek nodzēsts jau pašā sākumā.
Ja cilvēks šīs tatvas laikā sāk just asas sāpes, tās drīz pāries.
Apas tatvas iedarbība ir koncentrējoša, šim principam ir nozīme visās dzīves jomās. Piemēram, šai laikā sācies lietus vienmēr ir ilgstošs. Šī tatva ir labvēlīga ilgiem ceļojumiem, it īpaši - pa jūru.
Apas tatvas laikā mums ir labklājība, bagātība un pārpilnība. Šī tatva ir visizdevīgākais laiks darījumu un līgumu slēgšanai, naudas ieguldīšanai, finansu lietu sakārtošanai.
Tā kā Apas tatvai ir Venēras vibrācijas, tas ir prieka, mīlestības, skaistuma, veiksmes, auglības un bagātības krāšanas laiks. Tas ir labvēlīgs pirkumu izdarīšanai - it īpaši, ja iegādājaties rotas vai apģērbu, - jo iegādātās lietas ir patīkamas, ilgi kalpo un sagādā prieku savam īpašniekam.
šī tatva ir labvēlīga arī jauna darba sākšanai, sējai, dārza darbiem, stādīšanai - it īpaši jauna mēness periodā, kā arī dzīvesvietas maiņai, lai pārceltos uz jaunu māju.
īpaši labvēlīgi tā ietekmē cilvēkus, kas darbojas mākslas jomā, jo pastiprina intuīciju un modina radošo sākotni. Tā virza arī garīgo un intelektuālo attīstību.
Apas tatva spēcīgi kairina garšas uztveri. Šai laikā cilvēkam ir jāatturas no alkohola, citādi ir iespējamas nevēlamas sekas.
seksuālā dzīve galvenokārt izpaužas caur Apas tatvas ietekmi. Tā vada ieņemšanu un norises dzemdē. Ja sieviete šīs tatvas laikā ir ieņēmusi bērnu, grūtniecība noris viegli un dzemdības ir veiksmīgas.
Apas tatvas negatīvā iedarbība: cilvēkos izpaužas egoisms, alkatība, nosliece uz izlaidīgām baudām.
Kopumā Apas tatva iedarbojas labvēlīgi: tā sniedz prieku, mieru, izpratni, līksmību, dažādas spēles un izpriecas.
Cilvēkā tā modina tieksmi pēc attīstības un universālas mīlestības. Vidēji attīstītā intelektā tā rosina tieksmi pēc materiāliem panākumiem, vāji attīstītā - pēc dīkām izpriecām un tukšām baudām.

Tatvas aprēķināšanas piemērs

Pieņemsim, ka mums ir jānosaka tatva notikumam, kas noticis Maskavā 1991. gada 5.jūlijā plkst. 13.20.
Šai dienā Maskavā saullēkts bija plkst. 3.52. Kopš saullēkta ik pa divām stundām sākas jauns cikls, kurā ir piecas tatvas.
Tātad tas notiek plkst. 3.32., plkst. 5.52, 7.52, 9.52, 11.52 un konkrētā notikuma sākums ir intervālā no plkst. 11.52 līdz 13.52. Tāpēc mēs pie plkst. 11.52 pieskaitām pa 24 minūtēm un iegūstam šādus intervālus:
plkst.11.52-12.16 Akaša, Saturna tatva;
plkst.12.16-12.40 Vaiju, Merkura un Mēness tatva;
plkst.12.40-13.04 Tedžas, Saules un Marsa tatva;
plkst. 13.04-13.28 Prithivi, Jupitera tatva;
plkst. 13.28-13.52 Apas, Venēras tatva.

Tātad notikums norisinājies Jupitera tatvas laikā. Analoģiski varam aprēķināt tatvas jebkuram sākumam, darbībai, norisei, dzimšanai.

Darba ar tatvām praktiskā pieredze sniedz interesantus rezultātus. Piemēram, Saturna tatva ir grūti sazvanīt cilvēkus pa tālruni, smagi norit pārrunas, skolēniem un studentiem, kas šai laikā kārto eksāmenus, ir iespējama palēnināta domāšana un atmiņa. Pat abiturients, kas labi zina mācību priekšmetu, šai laikā nespēj skaidri un precīzi paust savas domas vai atbildēt uz jautājumu. Bet, tiklīdz mainās tatva, viss notiek gluži citādi.

Ir interesanti vērot draugu vai paziņu kompānijas sarunas. Ja tās sākas Merkura tatvas laikā, visas problēmas ātri atrisinās, jautājumi un atbildes savstarpēji atbilst. Bet sākas Tedžas tatva, un tūdaļ gandrīz ne no kā sākas strīds. Un, protams, visvaitāk šo strīdu uzkurina tieši šīs tatvas laikā dzimušais cilvēks. Venēras tatvas laikā ir ļoti labi sākt nodarboties mūziku, dziedāšanu, radošu darbu - it īpaši, ja tas ir saistīts ar mākslu.

Visus jautājumus, kas jāapspriež ar priekšniecību, un problēmas, kas jāatrisina oficiālās instancēs, ir jāsāk risināt Jupitera tatvā. Tā gandrīz vienmēr gādā par pozitīvu rezultātu.
Vispirms iesakām jums noteikt savu dzimšanas tatvu, jo šīs tatvas valdošā planēta būs spēcīgāka arī jūsu dzimšanas kartē. Pēc tam vērojiet tatvu maiņu dienas laikā, vērojiet, kā, mainoties tatvām, attīstās notikumi, kā mainās jūsu un apkārtējo cilvēku noskaņojums.
Tabulā ir sniegti norādījumus par ikdienā biežāk veicamo darbību piemērotākajām vai nepiemērotākajām tatvām.

Darbības joma
  Tatva
  labvēlīga    
 nelabvēlīga
1. Tikšanās, sarunas, apspriedes
Vaiju   
Akaša,Tedžas
2. Literatūras studēšana, mācības, izglītība, jaunas    informācijas gūšana     
Vaiju 
Akaša
3. Tāli braucieni, pārgājieni, ekskursijas    
Apas, Vaiju  
Akaša
4. Semināri, lekcijas, konferences    
Vaiju
Akaša,Tedžas
5. Vingrinājumi runas attīstībai    
Vaiju 
Akaša
6. Karadarbība, ar ieročiem saistītās darbības      
Tedžas
Akaša
7. Sporta pasākumi, izrādes       
Tedžas
Akaša
8. Darījumu, līgumu slēgšana, naudas ieguldīšana, naudas lietu sakārtošana     
Apas
Akaša,Vaiju
9. Laulības slēgšana, banketi, svinības, reģistrācija, juridisku jautājumu risināšana      
Prithivi
Akaša,Vaiju,Tedžas
10. Slimību ārstēšana     
 Prithivi 
Akaša
11. Pirkumi       
Apas, Prithivi Akaša,Vaiju
12. Pārcelšanās vai pārbraukšana uz jaunu māju vai pilsētu       
Apas, Prithivi
Akaša,Vaiju,Tedžas
13. Sēja, stādīšana, dārzkopība      
Apas
Akaša
14. Muzicēšana, dziedāšana, mākslas nodarbības. Spēles, atpūta, izklaides       
Apas Akaša
15. Meditācija, koncentrēšanās; dziļas, nopietnas pārdomas     
Akaša   Visas pārējās
16. Mājas, vasarnīcas celtniecība, lieli ieguvumi     
Prithivi  
Akaša
17. Iestāšanās darbā    
Prithivi  
Akaša,Vaiju,Tedžas
     


Raksts pirmo reizi publicēts žurnāla Astroloģijas Pasaule 2006.gada vasaras numurā

Avots: astropolis.lv