Pēc padoma – pie astrologa


Inga Miķēna

Laikā, kad maciņš paliek arvien plānāks, un, ik rītu ejot uz darbu, nezini, vai vakarā joprojām būsi algots speciālists, gribas kādam jautāt – kā man rīkoties? Un te var līdzēt astrologa padoms – gan darba, gan attiecību jautājumos, un pat politisku notikumu cēloņu meklēšanā.

Doma par šāda raksta tapšanu radās pavisam nejauši, kad, atverot interneta portālu draugiem.lv, tā kreisajā malā sarkaniem burtiem uzmanību pievērsa vārdi „Siržu savedējs”. Intriģējoši – viens klikšķis, viena īsziņa un acu priekšā izkārtojas desmit draugi, ar kuriem mani it kā saistot labākā numeroloģiskā un astroloģiskā saderība. Pirmajā vietā – sen nesatikts kursabiedrs, otrajā – draudzenes mīļotais puisis... Veru žigli ciet, kamēr neesmu pieķerta – ja nu viņa kļūs greizsirdīga? Grūti būs izskaidrot, ka viņas iecerētais mani nepavisam neinteresē, galu galā – mums taču ir 88% saderība!

Skaidrības labad pieteicos vizītē pie paša „Savedēja” radītāja – astrologa Kristapa Baņķa, lūdzot padomu, kā būtu jāuztver portāla jaunais piedāvājums un kas vispār ir šādu procentu izkārtojuma pamatā. Stāstu iesāk K.Baņķis: „Draugiem.lv ir daudz dažādu projektu, bet līdz šim tie ir bijuši atsevišķi – horoskopi un numeroloģija. „Savedējs” apvieno šos abus lielumos – visu, ko varam iegūt no populārās astroloģijas un numeroloģijas. Tur tiek ņemti vērā portāla lietotāju dzimšanas dati, balstoties uz smalkiem aprēķiniem, tiek piemeklēti un atsijāti konkrēti cilvēki.”

Kā un cik nopietni uztvert „Savedēja” atklātos rezultātus? Savu nostāju skaidro Kristaps: „Cilvēks, kuram portālā ir piecdesmit draugi, pats jau saprot, kas tie par cilvēkiem ir, un pašam jau ir savs spriedums par viņiem. Savukārt astroloģija ļauj paskatīties no cita skatu punkta – mums ir subjektīvs viedoklis par saviem draugiem, varbūt ar kādu esam iepazinušies ceļojumā, kas būtībā ir tikai viena neliela daļa no mūsu dzīves, savukārt „Savedējā” ir apkopoti dažādi parametri. Katru cilvēku, kurš ir šajā topā, varam pēc tam pārbaudīt portāla horoskopu sadaļā, kāda ir saderība draudzībā, gultā, veikalā, izklaidē un darbā. Tās tomēr ir dažādas sfēras, tā nav viena plakne, kādā mēs parasti uztveram – vizuāli patīk vai nepatīk, derīgs vai nederīgs. Astroloģija ļauj paskatīties uz otru cilvēku no citas puses. Protams, ka šāds „Savedējs” nevar aizstāt konsultāciju pie astrologa, taču tas var likt domāt – tas ir daudz vairāk kā ierastie, klasiskie saderības horoskopi. Piemēram, Mežāzim varētu izveidoties laba saderība ar Vērsi, tomēr, ja Mežāzis pēc numeroloģijas ir 2, bet Vērsis – 7, tad var rasties problēmas un jautājumi, kuros grūti būs atrast kopsaucēju.”

 

Labs iepazīšanās veids

Pats astrologs jau ir izbaudījis „Savedēja” sniegtās priekšrocības, iegūstot jaunus draugus portālā: „Manuprāt, tas ir ļoti labs iepazīšanās veids, arī es esmu saņēmis uzaicinājumu draudzēties ar draugu draugiem, ar kuriem „Savedējā” man uzrāda labu saderības procentu.”

Pati ideja par šādu numeroloģijas un astroloģijas kopsalikumu radusies apzināti, turpina K.Baņķis: „Attiecību jautājums ir viens no centrālajiem, kas vienmēr visus interesē, un ir jauki, ja cilvēki, izmantojot dažādus instrumentus, arī astroloģiju, ir gatavi domāt līdzi. Astroloģija un numeroloģija ir tikai informatīvs instruments, kurš ļauj uzzināt ko vairāk, taču paļauties mēs katrs varam tikai uz sevi. Tā ir lielākā muļķība – atteikties no kāda cilvēka vai attiecībām, balstoties uz izlasīto, ka šīs divas horoskopu zīmes nespēj sadzīvot. Ir jāiedziļinās! Nav tā, ka kāds pāris varētu pavisam nesaderēt – var apzināt iespējas, ko var mainīt, kur var attīstīties. Vai cilvēks to dara – tā gan ir katra paša darīšana.”

Ja pašam šķiet, ka „Savedēja” topā esošie pretējā dzimuma pārstāvji nu pavisam nav tie saderīgākie, tad astrologs tomēr iesaka nebūt tik noraidošiem: „Varbūt pēc desmit gadiem tieši ar šādiem cilvēkiem izveidosies labākā sadarbība un ceļi krustosies. Ja mēs ar klikšķi esam izvēlējušies šo cilvēku savā draugu sarakstā, tad mēs jau viņu esam izvēlējušies – ja viņš nebūtu svarīgs, tad nemaz nebūtu ar viņu pazīstami! Cik daudz cilvēku mums ikdienā paiet garām, tikpat daudzi arī apgalvo, ka Latvija maza, un regulāri nejauši satiek kādu paziņu. Nav jau uzreiz jābūt romānam, var saderēt intereses, kopīgs skatījums.”

K.Baņķis iesaka presē atrodamos horoskopus uztvert kā pasakas: „To, ko mēs lasām avīzēs, es sauktu par skaistām pasakām pieaugušajiem ar zināmu ticamības procentu. Neviens jau nevar pateikt, ka ir simtprocentīgs Dvīnis. Katra horoskopā ir visas zīmes pārstāvētas, jautājums vien, kura no tām ir akcentēta, un kura – ne. Presē atrodami horoskopi jāuztver kā interesants pavediens dienai, par ko var padomāt, bet tas nenozīmē, ka tā ir stīga, pēc kuras dzīvot.”

 

Apvērsums nevarēja izdoties

Pievēršoties pavisam citai, daudz nopietnākai tēmai, astrologam vaicāju viedokli par iepriekšējā dienā notikušajiem grautiņiem Rīgas vecpilsētā. K.Baņķis uzskata, ka 13.janvāris Vecrīgai bijis nozīmīgs pārbaudījums – cieta ne vien cilvēki, bet arī mūsu uzskati un līdzšinējie viedokļi: „Jau pirms tam, kad uzzināju, ka tai dienā būs šāds pasākumus, mans viedoklis bija – es tajā datumā nevienu pasākumu netaisītu. Bija čika laiks – ja tādā brīdī taisa pasākumu, no tā nebūs nekādas jēgas, tukša salmu kulšana, otrkārt, tas nebija laiks, kad ir vara pār pūli. Ja es gatavotu pasākumu ar vēlmi ietekmēt sabiedrisko domu, tad izvēlētos tādu datumu, kad manam teiktajam ir kāds spēks, ka varu cilvēkus virzīt. Tas bija nevadāms, apmulsis un piedzēries pūlis, kas kaut ko grib – īsti nezina ko, kādā veidā un kāpēc.”

Vai nozīme ir pašam skaitlim – 13? K.Baņķis to noliedz: „Nav ideju, kā šo skaitli varētu sasaistīt ar notikumiem, neviens to nav pētījis. Es pats jau vairākus gadus pētu 13.datumus un piektdienas, visas tās dienas bijušas mierīgas! Pats skaitlis „13” – tā ir māņticība, to saistīt ar kaut ko pārdabisku, visi skaitļi ir labi. Man pašam „13” ir mīļākais, basketbolā bija tāds numurs, nekad neesmu neko sliktu izjutis. Turklāt, saliekot kopā 1+3, iegūst 4, kas ir stabilitātes un atbildības cipars. No numeroloģijas viedokļa tur tiešām nav ko komentēt.”

Arī nākamajos šī gada mēnešos mums vajadzētu būt gataviem uz dažādiem politiskiem notikumiem, turpina K.Baņķis: „No astroloģijas viedokļa ir aizsācies posms, kad būs pretsvars starp konservatīvajiem spēkiem un jaunajiem radikāļiem – līdzsvars ir pa vidu, bet tur būs spēcīgas pretrunas. Acīmredzot, 13.janvārī notikušais bija šo pretrunu pirmās bezdelīgas, taču tāds būs viss gads. Jautājums ir, vai tam var novilkt kādas robežas, kuras gan es 13.janvāra notikumos neredzēju. Grūti teikt, jo nebiju uz vietas, bet man radās jautājums, kādu tautību jaunieši piedalījās grautiņos? Lai latvietis, tīri vēsturiski, paceltu bruģakmeni, ir iekšēji kaut kam jānotiek, jo latvietis grūtos laikos dzied un dejo.”

Latvietim gribot negribot nāksies mainīt uzskatus un vērtības, stāsta astrologs: „Valsts horoskopā tai dienā revolūcija nedraudēja, bet tautas neapmierinātības uzplaiksnījums gan – pēkšņas, stihiskas emocijas, neapmierinātība par visu. Man pašam ļoti patīk šie laiki vienā aspektā – jebkuras krīzes apstākļos notiek uzskatu maiņa. Atkal atgriežoties pie tā, kāds ir latvietis – viņš nekad nav ņēmis kredītus. Mudināja ņemt, tā arī darījām, nu atgriezīsimies pie tā, ka viņš dzīvos savrupi, savā kaktiņā un stūrītī, vairs ar spekulācijām nenodarbosies, bet gan darīs to, ko māk. Protams, tam visam pa vidu būs tik pamatīga dabiskā atlase, ka zosāda metas, bet tā ir atgriešanās pie latviskās būtības. Vai tas ir labi, vai slikti – man grūti spriest. Bet izpaudīsies tā, ka mājai žogs riņķī un sēdēs trīs ģimenes pie viena galda, jautri nav, toties ģimeniskās saites stiprināsies.”

„Tad, kad latvietis varēs pateikt, ka viņam iet labi, tā būs pilnīga apziņas revolūcija, nevis kā tagad – čīkst un grab,” skarbi nosaka K.Baņķis, „Krīze jau pirms kāda laika nebija vēl tik liela, bet mēs jau paspējām izčīkstēt! Bet, ja tā skatās cauri gadu simtiem – ir jau gājis arī grūtāk. Jāsavelk josta, mazāki vēderiņi būs – jāizdara secinājumi, ko varu no situācijas mācīties.”